- Aktuellt
- Kungörelser och anmälningar
- Allmän anmälan om flyttning av fordon som lämnats på landsväg
- Planering av statens trafikleder - kungörelser
- De kungörelser, offentliga delgivningar och beslut inom ansvarsområdet för miljö och naturresurser som är riksomfattande eller omfattar flera regioner
- Jobba hos oss
- RSS-feed
- Evenemang och utbildningar
- Anbudsförfrågningar och projektutlysningar
- Pressmeddelanden
- Tiedotteet 2021
- Pressmeddelanden 2020
- Pressmeddelanden 2019
- Pressmeddelanden 2018
- Pressmeddelanden 2017
- Pressmeddelanden 2016
- Pressmeddelanden 2015
- Pressmeddelanden 2014
- Pressmeddelanden 2013
- Pressmeddelanden arkiv
- Beställ meddelanden
- Aktuellt
- Nyheter 2025
- Nyheter 2024
- Nyheter 2023
- Nyheter 2018
- Nyheter 2022
- Nyheter 2021
- Nyheter 2020
- Nyheter 2019
- Nyheter 2017
- Nyheter 2016
- Nyheter 2015
- Nyheter 2014
- Nyheter 2013
- Nyhetsbrev
- Kommunikation
Pressmeddelanden 2020
I arkivet för pressmeddelanden hittar du pressmeddelandena som är publicerade före 23.9.2020. Nyare pressmeddelanden hittar du i nyhetsrummet (sttinfo.fi).
Regional information
Pressmeddelanden till 23.9.2020
ELY-keskukselta rahoitusta Pohjois-Pohjanmaan yrityksille 5,5 milj. euroa (Pohjois-Pohjanmaa)
Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus myönsi touko-elokuussa 2020 Pohjois-Pohjanmaalle yritysrahoitusta EU:n aluekehitysrahastosta yhteensä 5 530 837 euroa.
Tukea myönnettiin mm. seuraaville yrityksille:
E.T. Listat Oy investoi sormijatkos- ja vannesahalinjaan. Investoinnin tavoitteena on parantaa yrityksen tuottavuutta ja tuotantokapasiteettia, varmistaa tuotantoprosessin jatkuvuutta ja välttää seisokkeja tuotannossa. Lisäksi on tavoitteena luoda lisätiloja logistiikan ja varastoinnin tarpeisiin ja mahdollistaa uusien liiketoimintamahdollisuuksien hyödyntäminen ja kasvumahdollisuudet tulevaisuudessa.
Ultraprint lisää NFC-antennien valmistuskapasiteettia. Hankkeessa lisätään RFID-antennien valmistustarkkuutta ja - nopeutta sekä lisätään kapasiteettia Kempeleen tehtaalla. Tavoitteena on ottaa käyttöön patentoitu suoraan kuparikalvoon valmistettu ja omaan laminointiprosessiin perustuva fleksipiirien valmistustekniikka.
Aspocomp Group Oyj kasvattaa kapasiteettia. Projektin tarkoituksena on suunnitella, investoida ja kehittää prosesseja, joilla saadaan kasvatettua yhtiön kapasiteettia. Lisäkapasiteetin avulla saadaan kasvatettua liikevaihtoa juuri avatuille asiakassuhteille sekä täysin uusille asiakkaille vientimarkkinoilta.
Yritysten kehittämispalvelujen väliaikaisella tukitason nostolla oli tarkoitus madaltaa palvelujen käytön kynnystä koronaepidemian äkillisesti aiheuttaman häiriötilanteen kartoittamisessa, haltuun ottamisessa ja liiketoiminnan sopeuttamisessa uuteen tilanteeseen. Yritykset löysivät palvelut hyvin ja Pohjois-Suomessa tehtiin kehittämispalvelujen analyysi- ja konsultointipäätöksiä touko-elokuun aikana yhteensä 322 kpl. Näistä Pohjois-Pohjanmaalle 133 kpl, Lappiin 147 kpl ja Kainuuseen 42 kpl.
Lisätietoja:
Yksikön päällikkö Eija Virtasalo, p. 0295 037 150, eija.virtasalo(at)ely-keskus.fi
Johtaja Petri Keränen, p. 0295 026 727, petri.keranen(at)ely-keskus.fi
- Publiceringsdatum
- 2020-09-23