- Aktuellt
- Kungörelser och anmälningar
- Allmän anmälan om flyttning av fordon som lämnats på landsväg
- Planering av statens trafikleder - kungörelser
- De kungörelser, offentliga delgivningar och beslut inom ansvarsområdet för miljö och naturresurser som är riksomfattande eller omfattar flera regioner
- Jobba hos oss
- RSS-feed
- Evenemang och utbildningar
- Anbudsförfrågningar och projektutlysningar
- Pressmeddelanden
- Tiedotteet 2021
- Pressmeddelanden 2020
- Pressmeddelanden 2019
- Pressmeddelanden 2018
- Pressmeddelanden 2017
- Pressmeddelanden 2016
- Pressmeddelanden 2015
- Pressmeddelanden 2014
- Pressmeddelanden 2013
- Pressmeddelanden arkiv
- Beställ meddelanden
- Aktuellt
- Nyheter 2025
- Nyheter 2024
- Nyheter 2023
- Nyheter 2018
- Nyheter 2022
- Nyheter 2021
- Nyheter 2020
- Nyheter 2019
- Nyheter 2017
- Nyheter 2016
- Nyheter 2015
- Nyheter 2014
- Nyheter 2013
- Nyhetsbrev
- Kommunikation
- Reformen av statens regionförvaltning
Pressmeddelanden 2013
Joutsan, Luhangan ja Toivakan kuntien alueella alkaa maatalousalueiden luonnon monimuotoisuuden, kosteikkojen ja suojavyöhykkeiden yleissuunnittelu (Keski-Suomen ELY-keskus)
Maatalousalueiden luonnon monimuotoisuuden, suojavyöhykkeiden ja kosteikkojen yleissuunnittelua tehdään vuonna 2013 Joutsan, Luhangan ja Toivakan kuntien maatalousvaltaisilla alueilla. Suunnitelma ohjaa ja tehostaa maatalousympäristön luonnon monimuotoisuuden hoitoa ja vesiensuojelua.
Yleissuunnitelman tavoitteena on edistää maatalousympäristöjen luonto- ja maisemakohteiden hoitoa sekä kosteikkojen ja suojavyöhykkeiden perustamista. Yleissuunnittelu tarkoittaa käytännössä sitä, että alueelta etsitään sopivia perustamispaikkoja suojavyöhykkeille ja kosteikoille. Nämä ovat maatalouden vesiensuojelun keinoja, jotka lisäävät myös maatalousalueiden luonnon monimuotoisuutta. Yleissuunnittelussa kartoitetaan myös arvokkaita luonnon monimuotoisuus- ja maisemakohteita, joita ovat mm. perinteisesti laidunnetut tai niitetyt niityt, metsälaitumet ja hakamaat, reunavyöhykkeet, pellolla sijaitsevat metsäsaarekkeet ja pientareet, joilla kasvaa monimuotoista kasvillisuutta.
Kohteille esitetään yleissuunnitelmassa erilaisia hoito- ja perustamistoimenpiteitä. Toimenpiteiden toteuttaminen on aina vapaaehtoista. Yleissuunnitelmaa voidaan käyttää apuna laadittaessa tarkempia kohdekohtaisia perustamis- tai hoitosuunnitelmia ja siinä esitetyt kohteet ovat rahoituspäätöksiä tehtäessä etusijalla.
Yleissuunnittelun maastotyöt aloitetaan heinäkuussa ja julkaisu yleissuunnitelmasta valmistuu loppuvuodesta. Suunnitelman laatii Keski-Suomen ELY-keskus yhteistyössä maataloustuottajien, paikallisten viranomaisten, MTK Keski-Suomen sekä ProAgria Keski-Suomen kanssa. Maa- ja metsätalousministeriö rahoittaa yleissuunnittelun.
Yleisötilaisuudet Luhangassa ja Toivakassa
Hanketta esitellään
- ti 2.7. Hirsiahon maatilamatkailutilalla (Huikontie 392, 41660 Toivakka) ja
- ke 3.7. Marja- ja matkailutila Salviassa (Rantakyläntie 225, 19910 Tammijärvi) klo 10 alkaen.
Yleisötilaisuuksiin ovat tervetulleita kaikki asiasta kiinnostuneet. Tilaisuuksissa voi myös tehdä ehdotuksia kartoitettavista kohteista, muistella vanhoja niityn paikkoja ja varata maastokäynnin omalle tilalleen.
Lisätietoja:
Projektisuunnittelija Ilona Helle, puh. 0295 024 737
Maatalouden monivaikutteinen kosteikko edistää vesiensuojelua, lisää monimuotoisuutta ja elävöittää maisemaa. Kuva: Ilona Helle
- Publiceringsdatum
- 2013-06-25