- Aktuellt
- Kungörelser och anmälningar
- Allmän anmälan om flyttning av fordon som lämnats på landsväg
- Planering av statens trafikleder - kungörelser
- De kungörelser, offentliga delgivningar och beslut inom ansvarsområdet för miljö och naturresurser som är riksomfattande eller omfattar flera regioner
- Jobba hos oss
- RSS-feed
- Evenemang och utbildningar
- Anbudsförfrågningar och projektutlysningar
- Pressmeddelanden
- Tiedotteet 2021
- Pressmeddelanden 2020
- Pressmeddelanden 2019
- Pressmeddelanden 2018
- Pressmeddelanden 2017
- Pressmeddelanden 2016
- Pressmeddelanden 2015
- Pressmeddelanden 2014
- Pressmeddelanden 2013
- Pressmeddelanden arkiv
- Beställ meddelanden
- Aktuellt
- Nyheter 2025
- Nyheter 2024
- Nyheter 2023
- Nyheter 2018
- Nyheter 2022
- Nyheter 2021
- Nyheter 2020
- Nyheter 2019
- Nyheter 2017
- Nyheter 2016
- Nyheter 2015
- Nyheter 2014
- Nyheter 2013
- Nyhetsbrev
- Kommunikation
Nyheter 2020
Regional information
Viikon ilmastoteko - rakenna ötökkähotelli
Viimeiset viikot ovat olleet aika tiukkoja. Työpäivät ovat olleet pitkiä ja asioita on työpöydällä paljon. Varsinais-Suomen ELY-keskuksessa olemme organisoineet työtämme uudestaan siten, että korona-avustusten käsittelyyn on pystytty siirtämään mahdollisimman monta asiantuntijaa. Viimeisten päivien aikana olemmekin päässeet oikein hyvään vauhtiin.
Pitkät päivät vaativat myös vastapainoa. Eilen illalla, kun suljin tietokoneen, ajattelin, että nyt on tehtävä jotain aivan muuta. Menin ulos ja rakensin ötökkähotellin. Ajattelin, että tämä oli päivän hyvä ilmastoteko. Kaiken tämän koronaviruksen ja poikkeusolojen keskellä emme voi unohtaa ilmastonmuutosta ja siihen liittyvää työtä.
Emme ehkä aina huomaa pienten ja yksinkertaisten asioiden merkitystä. On totta, että ilmastonmuutoksen torjunnassa tarvitaan isoja koko maailmaan koskevia päätöksiä, mutta on hyvä muistaa, että pienistä ja yksikertaisista asioista muodostuu usein mittavia, jopa koko yhteiskuntaa muokkaavia asioita. Esimerkkejä tästä löytyy lähihistoriastakin monia.
On myös tärkeää, että kerromme pienistä ilmastoteoistamme. Ehkä varsinaissuomalaiseen mentaliteettiin kuuluu ajatella siten, ettei nyt omista asioista muille tarvitse huudella, mutta vertaisoppimista ja muiden hyvän esimerkin seuraamisen arvoa ja voimaa emme saa aliarvioida. Olisikin hyvä saada kasvatettua sellaista toimintakulttuuria, jossa iloitsemme ja jaamme toinen toistemme hyviä tekoja ja oivalluksia. Myönteisessä maailmassa on paljon mukavampi elää, oli sitten kyseessä ilmastonmuutokseen liittyvät uhat ja huolet tai elämä koronaviruksen hiljentämässä Varsinais-Suomessa.
Vaikka emme vielä tiedä, minkälaiset vaikutukset koronaviruksella tulee olemaan Suomen ja maailman talouteen, emme saa unohtaa työtä ilmastonmuutoksen hidastamiseksi ja pysäyttämiseksi. Koronaviruksen levittyä Kiinassa myös päästöt vähenivät ja ilmanlaatu parani merkittävästi. Muutos ei kuitenkaan ole pysyvä, vaan kun esimerkiksi Kiinan talous jälleen käynnistyy täydellä vauhdilla, päästöt tulevat nousemaan aiemmalle tasolle. Samansuuntaisia havaintoja on tehty ympäri maailmaa.
Nyt onkin hyvä pohtia sitä, mitä voimme tehdä, etteivät päästöt nouse aiemmalle tasolle. Tehtävä ei ole helppo, mutta meillä kaikilla voi siinä olla oma rooli. Ehkä voit aloittaa tänään, vaikka ötökkähotellin rakentamisesta.
Timo Metsä-Tokila
Varsinais-Suomen maakunnan yhteistyöryhmän ilmastovastuujaoston puheenjohtaja,
Elinkeinot-vastuualueen johtaja, Varsinais-Suomen ELY-keskus
- Publiceringsdatum
- 2020-05-13