- Aktuellt
- Kungörelser och anmälningar
- Allmän anmälan om flyttning av fordon som lämnats på landsväg
- Planering av statens trafikleder - kungörelser
- De kungörelser, offentliga delgivningar och beslut inom ansvarsområdet för miljö och naturresurser som är riksomfattande eller omfattar flera regioner
- Jobba hos oss
- RSS-feed
- Evenemang och utbildningar
- Anbudsförfrågningar och projektutlysningar
- Pressmeddelanden
- Tiedotteet 2021
- Pressmeddelanden 2020
- Pressmeddelanden 2019
- Pressmeddelanden 2018
- Pressmeddelanden 2017
- Pressmeddelanden 2016
- Pressmeddelanden 2015
- Pressmeddelanden 2014
- Pressmeddelanden 2013
- Pressmeddelanden arkiv
- Beställ meddelanden
- Aktuellt
- Nyheter 2025
- Nyheter 2024
- Nyheter 2023
- Nyheter 2018
- Nyheter 2022
- Nyheter 2021
- Nyheter 2020
- Nyheter 2019
- Nyheter 2017
- Nyheter 2016
- Nyheter 2015
- Nyheter 2014
- Nyheter 2013
- Nyhetsbrev
- Kommunikation
Nyheter 2015
Fågelhäckningsbestyren är nu som intensivast (NTM-centralen i Södra Österbotten)
Våren är en livlig bobyggartid för fåglarna. Fåglarnas och människornas samlevnad löper dock inte alltid utan problem. Exempelvis när måsarna bygger bo på taket kan det medföra extra huvudbry bl.a. för dem som planerar att göra en utomhusrenovering.
Under häckningstiden försvarar moderfågeln lätt sina bon och sina ungar och om fågeln känner sig hotad kan den göra störtdykningar mot människor. Det är bra att komma ihåg att alla fåglar är fridlysta under häckningstiden. Det är förbjudet att flytta och förstöra bon och ägg eller att ofreda häckande fåglar och fågelungar.
Det är bäst att utföra renoverings- och reparationsarbeten utanför häckningstiden
Om man vet att byggnaden som ska renoveras är en fågelhäckningsplats, rekommenderas att renoveringsarbetet utförs antingen innan häckningstiden börjar eller efter. Måsarna försvarar sina ungar intensivast efter att ungarna har kläckts och vanligtvis slutar fåglarnas beteende att vara störande inom några veckor.
Det är bäst att påbörja iståndsättningen av stränder först när fågelhäckningstiden är slut. Det är bäst att låta boplatser för fåglar som man känner till vara helt och hållet i fred från restaureringar. Bästa tiden att muddra en igenväxt båtplats eller en badstrand och röja strandbuskar och –träd är senhösten eller vårvintern. Det är bäst att slå vattenväxterna i augusti när man med slåttern och insamlingen av växter får bort så mycket närsalter ur vattnet som möjligt.
- Publiceringsdatum
- 2015-05-19