- Aktuellt
- Kungörelser och anmälningar
- Allmän anmälan om flyttning av fordon som lämnats på landsväg
- Planering av statens trafikleder - kungörelser
- De kungörelser, offentliga delgivningar och beslut inom ansvarsområdet för miljö och naturresurser som är riksomfattande eller omfattar flera regioner
- Jobba hos oss
- RSS-feed
- Evenemang och utbildningar
- Anbudsförfrågningar och projektutlysningar
- Pressmeddelanden
- Tiedotteet 2021
- Pressmeddelanden 2020
- Pressmeddelanden 2019
- Pressmeddelanden 2018
- Pressmeddelanden 2017
- Pressmeddelanden 2016
- Pressmeddelanden 2015
- Pressmeddelanden 2014
- Pressmeddelanden 2013
- Pressmeddelanden arkiv
- Beställ meddelanden
- Aktuellt
- Nyheter 2025
- Nyheter 2024
- Nyheter 2023
- Nyheter 2018
- Nyheter 2022
- Nyheter 2021
- Nyheter 2020
- Nyheter 2019
- Nyheter 2017
- Nyheter 2016
- Nyheter 2015
- Nyheter 2014
- Nyheter 2013
- Nyhetsbrev
- Kommunikation
Kaakkois-Suomessa vain muutamia runsaita levähavaintoja viime kesänä (Kaakkois-Suomi)
Viime kesän levätilanne oli suhteellisen rauhallinen Kaakkois-Suomen vesillä.
Lappeenrannan Haapajärveä lukuun ottamatta runsaista leväkukinnoista ilmoittivat vakiohavainnoitsijat vain heinäkuun loppupuolella merialueilta. Järvialueilla vähäisiä sinilevähavaintoja oli kyllä poikkeuksellisesti jo kesäkuun alkupuolella, koska alkukesä oli lämmin. Kaikkiaan havainnoitiin runsaita leväkukintoja vain muutamalla yksittäisellä järvihavaintopaikalla, samoin yleisöilmoituksia tuli vain muutama.
Sinilevät runsastuvat yleensä sekä merialueilla että järvillä heinäkuun loppupuolella, niin tänäkin vuonna. Poikkeuksellisen lämpimän alku syksyn vuoksi muutamia yksittäisiä yleisöhavaintoja tuli myös syyskuun puolella.
Tuulet pitivät sinilevät pääosin veteen sekoittuneina. Merialueilla kesän 2018 kaltainen vaikea sinilevätilanne ei onneksi toistunut.
Satelliittikuvat uusi väline etenkin merialueilla
Suomenlahden levätilannetta näkyy myös Tarkka- satelliittikuvissa kun pilvipeitettä ei ole näkymää peittämässä. Tänä kesänä läntisillä merialueilla näkyi avomerelläkin selkeitä levälauttoja, mutta Itäisellä Suomenlahdella tuulet ja virtaukset tekivät sen, että pahoilta kukinnoilta pääosin säästyttiin. Toki paikallisia kukintoja etenkin lahdenpohjukoissa ja rantojen tuntumassa havaittiin. Kuva viime kesältä, siinä lounaisten merialueiden levälautat näkyvät vihreinä kiehkuroina.
Kuva viime kesältä, jossa lounaisten merialueiden levälautat näkyvät vihreinä kiehkuroina.
Tarkka- palvelu löytyy Suomen ympäristökeskuksen Avoin tieto-sivustolta. Kaukokartoituskuvat löytyvät, kun valitset sieltä TARKKA tai satelliittiaineistoista Itämeren pintalevälautat.
Sinilevätilanne rauhoittuu vesien viiletessä
Sinilevätilanteen voidaan olettaa rauhoittuvan entisestään vesien viiletessä ja valon vähentyessä, mutta kukintoja on havaittu myös syksyllä. Osa sinilevistä voi muodostaa kukintoja myös viileän veden aikaan suotuisissa oloissa. Suomenlahdella esiintyy hajoavan sinilevän kukintaa myös jään alla vielä joulu-tammikuun vaihteessa. Hajoavat sinilevät muodostavat usein etenkin syksyisin turkoosia maalinkaltaista massaa rannoille ja jäälauttojen reunoille.
Lisätietoja:
- Tiedottaja Sirpa Skippari P. 0295 029 287
- Hydrobiologi Jouni Törrönen P. 0295 029 296
- s-posti: [email protected]
- Publiceringsdatum
- 2019-10-04