- Aktuellt
- Kungörelser och anmälningar
- Allmän anmälan om flyttning av fordon som lämnats på landsväg
- Planering av statens trafikleder - kungörelser
- De kungörelser, offentliga delgivningar och beslut inom ansvarsområdet för miljö och naturresurser som är riksomfattande eller omfattar flera regioner
- Jobba hos oss
- RSS-feed
- Evenemang och utbildningar
- Anbudsförfrågningar och projektutlysningar
- Pressmeddelanden
- Tiedotteet 2021
- Pressmeddelanden 2020
- Pressmeddelanden 2019
- Pressmeddelanden 2018
- Pressmeddelanden 2017
- Pressmeddelanden 2016
- Pressmeddelanden 2015
- Pressmeddelanden 2014
- Pressmeddelanden 2013
- Pressmeddelanden arkiv
- Beställ meddelanden
- Aktuellt
- Nyheter 2025
- Nyheter 2024
- Nyheter 2023
- Nyheter 2018
- Nyheter 2022
- Nyheter 2021
- Nyheter 2020
- Nyheter 2019
- Nyheter 2017
- Nyheter 2016
- Nyheter 2015
- Nyheter 2014
- Nyheter 2013
- Nyhetsbrev
- Kommunikation
Pressmeddelanden 2014
Vihdin jätevesihuollon vaihtoehdot -hankkeen ympäristövaikutukset on arvioitu (Uudenmaan ELY-keskus)
Risubackajoki, johon Nummelan puhdistetut jätevedet johdetaan tällä hetkellä.
Vihdin jätevesihuollon vaihtoehtojen ympäristövaikutusten arviointimenettely (YVA) on valmis. Menettelyn tarkoituksena on löytää ympäristön ja ihmisten hyvinvoinnin kannalta paras vaihtoehto Vihdin kunnan jätevesien käsittelylle.
Vihdissä on nykyisin puhdistamot Kirkonkylässä ja Nummelassa. Kirkonkylän puhdistamolta puhdistetut jätevedet ohjataan Hiidenveteen ja Nummelan puhdistamolta Risubackajokeen. Vihdin Vesi suunnittelee jätevesien käsittelyn keskittämistä Nummelan puhdistamoon tai jätevesien johtamista tulevaan Espoon Blominmäen jätevedenpuhdistamoon. Keskittämisen perusteena ovat Kirkonkylän puhdistamon kapasiteetin riittämättömyys ja laitteiden kunto tulevaisuudessa, asutuksen keskittyminen Nummelaan sekä puhdistamoille asetetut entistä tiukemmat lupamääräykset. Yhtenä vaihtoehtona tutkitaan myös nykyisten puhdistamoiden toiminnan jatkamista siten, että annetut ympäristömääräykset täyttyvät.
Kaikissa vaihtoehdoissa tarkastellaan myös jäteveden siirtoputkia ja niiden vaikutuksia. Tarkasteluajankohta on vuosi 2030 ja tuon ajankohdan oletettu maankäyttö, asukasmäärä ja jäteveden määrä.
Suurimmat vaikutukset kohdistuvat jäteveden purkuvesistöihin
Eri vaihtoehtojen kohdevesistöjä ja jätevesien vaikutuksia niissä on selvitetty varsin laajasti ja monipuolisesti. Vesistövaikutusten arvioinnissa on kuitenkin paljon epävarmuustekijöitä, joita tulee jatkovalmistelussa edelleen selvittää.
ELY-keskus toteaa, että jätevesien johtaminen tiettyyn vesistöön ei saa heikentää sen mahdollisuuksia saavuttaa hyvää ekologista tilaa. Jatkosuunnitteluun tulee selvittää sellainen jätevesien käsittelyprosessi, jolla saavutetaan riittävä puhdistusteho huomioon ottaen purkuvesistön tila. Kaikkiin vaihtoehtoisiin purkuvesistöihin kohdistuu runsaasti hajakuormitusta ja useimmissa on myös merkittävästi sisäistä kuormitusta.
Pohjavedet
Suunniteltu siirtoviemäri Vihdin Kirkonkylästä Nummelaan ja mahdollinen uusi purkuputki Nummelan puhdistamolta Hiidenveteen kulkisivat Lohjanharjun läpi vedenhankinnalle merkittävän pohjavesialueen kohdalta. ELY-keskus huomauttaa, että putkivuodoista aiheutuvien riskien arviointia tulee tarkentaa jatkosuunnittelussa.
Asukkaat toivovat jätevesien johtamista Blominmäkeen
Paikallisten asukkaiden huoli kohdistuu erityisesti elinympäristön viihtyvyyteen ja terveellisyyteen sekä vesistöjen virkistyskäyttöön ja loma-asutukseen. Mielipiteissä edellytettiin, että Vihdin jätevedet johdetaan vaihtoehdon VE 1 mukaisesti Espoon Blominmäkeen. Jätevesien johtamista herkkiin sisävesistöihin ei tule heidän mielestään sallia. Jätevesien johtaminen Blominmäen puhdistamoon on ratkaisu, jossa on mahdollista kehittää jätevesien puhdistusta vastaamaan tulevien vuosien ympäristösäädöksiä
YVA-selostus, joka päättää YVA-prosessin, on Uudenmaan ELYn mielestä jatkoselvitystarpeista huolimatta riittävä. Hankkeen vaikutukset on tunnistettu hyvin ja selostuksessa arviointi on kohdistettu hankkeen kannalta keskeisiin vaikutuksiin.
Lisätietoja: Ylitarkastaja Leena Eerola, Uudenmaan ELY-keskus, p. 0295021380,
Liite: Uudenmaan ELY-keskuksen lausunto (pdf, 317 kt)
Kuva 1. Risubackajoki, johon Nummelan puhdistetut jätevedet johdetaan tällä hetkellä. (jpg, 3,6 Mt)
Kuva 2. Karhujärvi, johon Risubacka joki laskee.(jpg, 2,4 Mt)
Kuvat: Leena Eerola. Kuvaa käytettäessä kuvaajan nimi mainittava.
- Publiceringsdatum
- 2014-12-03