- Aktuellt
- Kungörelser och anmälningar
- Allmän anmälan om flyttning av fordon som lämnats på landsväg
- Planering av statens trafikleder - kungörelser
- De kungörelser, offentliga delgivningar och beslut inom ansvarsområdet för miljö och naturresurser som är riksomfattande eller omfattar flera regioner
- Jobba hos oss
- RSS-feed
- Evenemang och utbildningar
- Anbudsförfrågningar och projektutlysningar
- Pressmeddelanden
- Tiedotteet 2021
- Pressmeddelanden 2020
- Pressmeddelanden 2019
- Pressmeddelanden 2018
- Pressmeddelanden 2017
- Pressmeddelanden 2016
- Pressmeddelanden 2015
- Pressmeddelanden 2014
- Pressmeddelanden 2013
- Pressmeddelanden arkiv
- Beställ meddelanden
- Aktuellt
- Nyheter 2025
- Nyheter 2024
- Nyheter 2023
- Nyheter 2018
- Nyheter 2022
- Nyheter 2021
- Nyheter 2020
- Nyheter 2019
- Nyheter 2017
- Nyheter 2016
- Nyheter 2015
- Nyheter 2014
- Nyheter 2013
- Nyhetsbrev
- Kommunikation
- Reformen av statens regionförvaltning
Regional information
Investeringarna i ladugårdar minskar – jordbrukarna investerar nu i energi
Gårdarnas investeringar i energiproduktion ökade i fjol för andra året i följd. NTM-centralerna finansierade energiinvesteringar till ett belopp av 31 miljoner euro, vilket är tre gånger mer än tidigare år. Finansiering beviljades för bland annat 11 biogasanläggningar.
De senaste två åren har mjölk- och köttproducenterna gjort betydligt färre investeringar i ladugårdar än tidigare. År 2022 beviljade NTM-centralerna mindre än 20 miljoner euro i bidrag för investeringar i ladugårdar, medan motsvarande belopp 2019 var över 60 miljoner euro. Cirka 150 projekt beviljades finansiering under fjolåret. I bästa fall har dock över 300 projekt per år beviljats finansiering. De investeringar i ladugårdar som beviljades finansiering under fjolåret är också mindre till omfattningen än genomsnittet. De största orsakerna till att investeringarna i ladugårdar minskat är att kostnaderna för jordbruket har stigit och att Valios mejerier har tagit i bruk produktionsavtal inom mjölkproduktionen.
Antalet nya jordbrukare minskar ytterligare
Antalet nya jordbrukare som etablerar sig började minska efter 2018, när systemet med avträdelsestöd upphörde. År 2018 inledde 470 jordbrukare eller rennäringsidkare som fått startstöd gårdsbruksverksamhet. Sedan dess har antalet startstöd som beviljas årligen minskat år för år. År 2022 beviljades 196 nya jordbrukare och 12 rennäringsidkare startstöd.
Investerings- och startstöden förnyar den inhemska livsmedelsproduktionen
År 2015–2022 beviljade NTM-centralerna nästan 900 miljoner euro i stöd för investeringar i jordbruket och för att inleda gårdsbruksverksamhet. Räntestödslån beviljades till ett belopp av 1,2 miljarder euro och statsborgen till nästan 80 miljoner euro. Mer än 2 200 nya jordbrukare beviljades startstöd för att inleda gårdsbruksverksamhet.
Flest investerings- och startstöd beviljades av NTM-centralerna i Södra Österbotten, Egentliga Finland, Österbotten och Norra Österbotten. Största delen av gårdarna i Finland ligger inom dessa NTM-centralers områden. I alla dessa regioner översteg beloppen av både bidrag och räntestödslån 100 miljoner euro under perioden 2015–2022. Flest bidrag och räntestödslån beviljades av NTM-centralen i Södra Österbotten, där beloppen uppgick till 144 miljoner euro i bidrag och 195 miljoner euro i räntestödslån.
En ny finansieringsperiod för EU:s gemensamma jordbrukspolitik inleds i år. Livsmedelsverket informerar när ansökningarna om investerings- och startstöd för finansieringsperioden 2023–2027 öppnas.
Läs mer:
- Publiceringsdatum
- 2023-01-23