- Aktuellt
- Kungörelser och anmälningar
- Allmän anmälan om flyttning av fordon som lämnats på landsväg
- Planering av statens trafikleder - kungörelser
- De kungörelser, offentliga delgivningar och beslut inom ansvarsområdet för miljö och naturresurser som är riksomfattande eller omfattar flera regioner
- Jobba hos oss
- RSS-feed
- Evenemang och utbildningar
- Anbudsförfrågningar och projektutlysningar
- Pressmeddelanden
- Tiedotteet 2021
- Pressmeddelanden 2020
- Pressmeddelanden 2019
- Pressmeddelanden 2018
- Pressmeddelanden 2017
- Pressmeddelanden 2016
- Pressmeddelanden 2015
- Pressmeddelanden 2014
- Pressmeddelanden 2013
- Pressmeddelanden arkiv
- Beställ meddelanden
- Aktuellt
- Nyheter 2025
- Nyheter 2024
- Nyheter 2023
- Nyheter 2018
- Nyheter 2022
- Nyheter 2021
- Nyheter 2020
- Nyheter 2019
- Nyheter 2017
- Nyheter 2016
- Nyheter 2015
- Nyheter 2014
- Nyheter 2013
- Nyhetsbrev
- Kommunikation
Pressmeddelanden 2016
Vattenståndet i åarna i Österbotten stiger på grund av det varma och regniga vädret (NTM-centralen i Södra Österbotten)
De senaste dagarnas nederbörd och varma väder har lett till att vattenståndet har stigit och vattenföringen ökat i åarna i Österbotten. Kraftigast har vattenföringen i början av stigit i de små åarna längs kusten, bl.a. i Lappfjärds å, Närpes å, Malax å och Toby-Laihela å.
Också i Kyro älv och Lappo å har vattnet stigit och fortsätter att stiga så länge temperaturen är över noll grader. Dessutom är det möjligt med riklig nederbörd de närmaste dagarna. I Kyro älv och Lappo å förutspås vattenföringen vara som störst i slutet av veckan. Särskilt snabbt har vattnet stigit i Kyro älv i Hanhikoski, där vattnet steg med en dryg meter under tisdagen.
Flödena uppskattas bli mindre än en genomsnittlig översvämning. I slutet av veckan kan vatten från åarna rinna ut på de lägst belägna åkrarna, exempelvis i Liinamaa vid Lappo å.
Regnen och den snabbt smältande snön ökar också risken för dagvattenöversvämningar i tätorten. I många diken är trummorna frusna, vilket kan leda till att diken och bäckar svämmar över.
Sjöarna i Österbotten ligger i huvudsak på normal nivå för tidpunkten. I Lappajärvi är vattenståndet dock 50 cm och i Lestijärvi 25 cm över det normala för tidpunkten. Smältvattnet gör att vattenståndet i sjöarna stiger något.
Tilläggsuppgifter:
- Ledande vattenhushållningsexpert Katja Haukilehto, tfn 0295 027 794
- Vattenresursenhetens chef Liisa Maria Rautio, tfn 0295 027 919
- Publiceringsdatum
- 2016-02-10