- Aktuellt
- Kungörelser och anmälningar
- Allmän anmälan om flyttning av fordon som lämnats på landsväg
- Planering av statens trafikleder - kungörelser
- De kungörelser, offentliga delgivningar och beslut inom ansvarsområdet för miljö och naturresurser som är riksomfattande eller omfattar flera regioner
- Jobba hos oss
- RSS-feed
- Evenemang och utbildningar
- Anbudsförfrågningar och projektutlysningar
- Pressmeddelanden
- Tiedotteet 2021
- Pressmeddelanden 2020
- Pressmeddelanden 2019
- Pressmeddelanden 2018
- Pressmeddelanden 2017
- Pressmeddelanden 2016
- Pressmeddelanden 2015
- Pressmeddelanden 2014
- Pressmeddelanden 2013
- Pressmeddelanden arkiv
- Beställ meddelanden
- Aktuellt
- Nyheter 2025
- Nyheter 2024
- Nyheter 2023
- Nyheter 2018
- Nyheter 2022
- Nyheter 2021
- Nyheter 2020
- Nyheter 2019
- Nyheter 2017
- Nyheter 2016
- Nyheter 2015
- Nyheter 2014
- Nyheter 2013
- Nyhetsbrev
- Kommunikation
Pressmeddelanden 2014
Pirkanmaalla esiintyy paikoitellen pieniä määriä sinilevää (Pirkanmaan ELY-keskus)
Kuluvalla viikolla valtakunnallisen sinileväseurannan Pirkanmaan havaintopaikoista neljällä on havaittu vähän sinilevää. Hieman sinilevää on ollut nähtävissä Houhajärvellä, Rutajärvellä Kauniston rannassa, Tottijärvellä ja Vanajavedellä Sääksmäen sillan luona.
Seurantapaikkojen ulkopuolisia havaintoja pienistä sinilevämääristä on ilmoitettu Kangasalta Längelmäveden Heposelältä sekä Vesijärveltä Huutijärven ja Havisevan uimarannoilta.
Toisvedellä Virroilla havaittiin myös öljymäinen kerros veden pinnalla lähellä rantaa ja rantahiekassa. Sen aiheuttajaksi osoittautui Botryococcus-viherlevä, joka voi erittää öljymäisiä yhdisteitä mutta on myrkytön ja muuten ihmiselle vaaraton.
Jos vedessä on vain vähän sinilevää, siinä voi vielä uida, mutta herkkäihoisille sekin voi aiheuttaa ihon ärsytystä. Veden nielemistä ja käyttöä tiski- pesu- ja löylyvetenä on vältettävä aina, kun vedessä on havaittu sinilevää, eikä pieniä lapsia ja lemmikkieläimiä pidä päästää silloin rantaan. Koirat voivat saada vaarallisen annoksen sinilevää jo nuolemalla turkkiaan uinnin jälkeen.
Sinileväpitoisessa vedessä uimisesta voi aiheutua ihon, huulten ja silmien ärsytystä. Oireisiin auttaa ihon ja silmien huuhteleminen puhtaalla vedellä. Nieltynä ja hengitettynä sinilevämyrkyt voivat aiheuttaa flunssan kaltaisia oireita: nuhaa, päänsärkyä, yskää ja kuumetta sekä pahoinvointia ja ripulia. Oireet ilmenevät yleensä muutaman tunnin päästä altistuksesta. Vakava sinilevämyrkytys edellyttää runsaan sinilevämäärän nielemistä ja Suomessa kuolemaan johtaneita sinilevämyrkytyksiä on todettu vain eläimillä. Myrkytystapauksissa toimintaohjeita saa myrkytystietokeskuksesta.
Lisätietoja: Ylitarkastaja Sanna Eirtovaara, Pirkanmaan ELY-keskus, p. 0295 036 102
- Publiceringsdatum
- 2014-07-24