- Aktuellt
- Kungörelser och anmälningar
- Allmän anmälan om flyttning av fordon som lämnats på landsväg
- Planering av statens trafikleder - kungörelser
- De kungörelser, offentliga delgivningar och beslut inom ansvarsområdet för miljö och naturresurser som är riksomfattande eller omfattar flera regioner
- Jobba hos oss
- RSS-feed
- Evenemang och utbildningar
- Anbudsförfrågningar och projektutlysningar
- Pressmeddelanden
- Tiedotteet 2021
- Pressmeddelanden 2020
- Pressmeddelanden 2019
- Pressmeddelanden 2018
- Pressmeddelanden 2017
- Pressmeddelanden 2016
- Pressmeddelanden 2015
- Pressmeddelanden 2014
- Pressmeddelanden 2013
- Pressmeddelanden arkiv
- Beställ meddelanden
- Aktuellt
- Nyheter 2025
- Nyheter 2024
- Nyheter 2023
- Nyheter 2018
- Nyheter 2022
- Nyheter 2021
- Nyheter 2020
- Nyheter 2019
- Nyheter 2017
- Nyheter 2016
- Nyheter 2015
- Nyheter 2014
- Nyheter 2013
- Nyhetsbrev
- Kommunikation
Lämpimien säiden myötä vedenkorkeudet lähtevät laskuun Pirkanmaalla (Pirkanmaa)
Viime syksyn sateettomuuden ja tämän talven vähäisen lumikertymän vuoksi useissa luonnontilaisissa järvissä vedenkorkeudet ovat olleet koko talvena selvästi tavanomaista alempana. Pirkanmaalla on odotettavissa poikkeuksellisen alhaisia vedenkorkeuksia tänä kesänä.
Pirkanmaan järvien vedenkorkeuksien kannalta sateinen kevät olisi auttanut nostamaan vedenkorkeudet tavanomaisille kevätkorkeuksille, mutta sademäärät huhti-toukokuussa olivat tavanomaisia tai sitä pienempiä.
- Ylipäänsä sademäärät ovat jääneet syksystä asti hyvin pieniksi. Kun tarkastellaan kokonaissademäärää syyskuun alusta toukokuuhun alkuun, Pirkanmaalla sademäärä on ollut noin 300 - 350 mm ja keskimäärin se on noin 450 mm. Kokonaisuudessaan lumikertymä on ollut poikkeuksellisen pieni, pakoin jäätiin vain 20-30% prosenttiin tavanomaisista lumen vesimääristä, kertoo johtava vesitalousasiantuntija Diar Isid Pirkanmaan ELY-keskuksesta.
Pirkanmaan pohjoisosissa lunta on ollut eniten koko maakunnassa, minkä vuoksi sulamisvesien myötä ainakin pienempien järvien vedenkorkeudet ovat nousseet jonkin verran, mutta keskimääräisistä kevätkorkeuksista jäädään silti 10-15 cm.
- Suurilla järvillä, kuten Tarjannevedellä, Visuvedellä ja Ruovedellä vedenkorkeudet jäävät kuitenkin jopa lähes 50 cm keskimääräisistä, Isid jatkaa.
Eteläisellä ja itäisellä Pirkanmaalla on ollut myös poikkeuksellisen kuivaa. Luonnontilaisten järvien vedenkorkeudet ovat jäämässä kauas kevään keskimääräisistä arvoista. Etenkin Mallasveden, Längelmäveden, Roineen, Pälkäneveden ja Hauhonreitin järvien vedenkorkeudet ovat olleet koko talven erittäin matalat ja kevätkorkeudet ovat jääneet lähes 40 cm ajankohdan keskimääräisistä arvoista. Näiden järvien tilanteesta on koottu tietoa ymparisto.fi -verkkopalveluun osoitteessa www.ymparisto.fi/mallasvedenjuoksutus.
Säännöstellyillä järvillä ollaan vielä tässä vaiheessa lähellä keskimääräisiä arvoja. Näsijärvellä tilannetta on auttanut Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintovirastosta saatu poikkeuslupa jättää tänä vuonna vedenkorkeus alentamatta maalis-huhtikuussa. Muilla Pirkanmaan suurilla säännöstellyillä järvillä vedenkorkeuksia on pidetty tavanomaisia vuosia korkeammalla, mutta poikkeuslupia ei ole ollut tarvetta hakea.
Taulukossa on esitetty Pirkanmaan järvien havaitut vedenkorkeudet 15.5.2017. Suluissa on esitetty vedenkorkeuden erotus (m) vuosien 1977-2016 keskimääräiseen arvoon.
15.5.2017 |
Korkeus merenpinnasta NN+m |
Näsijärvi, Tampella (s) |
95,14 (+0,23) |
Pyhäjärvi, Näppilä (s) |
76,87 (-0,07) |
Vanajavesi, Toijala (s) |
79,29 (-0,03) |
Kyrösjärvi (s) |
83,33 (-0,10) |
Kukkia, Pälkäne (lt) |
86,31 (-0,35) |
Längelmävesi, Kaivanto (lt) |
83,80 (-0,38) |
Keurusselkä (lt), Mänttä |
105,45 (-0,29) |
Kitusjärvi, Virrat (lt) |
116,03 (-0,27) |
Tarjannevesi, Visuvesi (lt) |
95,73 (-0,48) |
Toisvesi (lt) |
97,83 (-0,18) |
s = säännöstelty, lt = luonnontilainen
Kesällä vedenkorkeudet laskevat nykyisestä
Lämpimät, aurinkoiset säät merkitsevät kasvukauden pääsemistä vauhtiin ja haihdunnan lisääntymistä, mikä osaltaan vähentää järviin tulevan veden määrää. Tästä syystä järvien vedenkorkeudet lähtevät koko maakunnassa laskuun nykyisestä, ellei kesä muutu erittäin sateiseksi.
- Tänä kesänä voidaankin useilla järvillä kokea poikkeuksellisen alhaisia vedenkorkeuksia. Kesäkuumalla järvistä haihtuu jopa 1 cm joka päivä, kertoo Isid.
Säännöstellyillä järvillä vedenkorkeuksien laskua joudutaan hillitsemään juoksutuksia pienentämällä. Kuivuuden jatkuessa pidempään juoksutuksen pienentäminen ei kuitenkaan riitä hillitsemään vedenkorkeuksien laskua.
Kaivot voivat paikoin kuivua
Pohjavesien pinnat ovat tällä hetkellä monin paikoin alle keskiarvon, eikä kevään vähäinen sademäärä ole juurikaan täyttänyt pohjavesivarastoja. Tämä voi tarkoittaa ensi kesänä alhaisia vedenpintoja ja kuivia kaivoja. Erityisesti yksittäiset kaivot esimerkiksi moreenialueilla pienillä valuma-alueilla saattavat kuivua. Sen sijaan pohjavesialueilla vedenotolle ei liene vielä haittaa kuivuudesta, koska alueet ovat laajempia ja muutokset ovat hitaampia. Suomen ympäristökeskus on laatinut pohjavesitilanteesta tuoreen tiedotteen.
Lisätietoja:
- ymparisto.fi -palvelu: Vesistöjen vedenkorkeudet Pirkanmaalla
- Pirkanmaan ELY-keskus:
- Järvien vedenkorkeudet: johtava vesitalousasiantuntija Diar Isid, p. 0295 036 188 ja vesitalousasiantuntija Harri Mäkelä, p. 0295 036 359
- Pohjavesi: ylitarkastaja Merja Antikainen, p. 0295 036 318
- SYKE:n tiedote 11.5.2017: Rannikoilla ja Hämeessä tulee seurata kaivojen veden riittävyyttä
- www.twitter.com/pirvesi (Vesiasiat Pirkanmaalla)
- www.twitter.com/pirkanmaanely (Pirkanmaan ELY-keskus)
- Publiceringsdatum
- 2017-05-17