Producentansvar
Producentansvar inom avfallshanteringen gäller cirka 50 000 tillverkare, importörer och förpackare.
- Etusivu
- EU:n uusi pakkaus- ja jäteasetus (PPWR) astuu voimaan – mitä se tarkoittaa?
- Etusivu
- Aktuellt
- Information om producentansvaret
- Vad innebär producentansvar?
- Vem gäller producentansvaret för?
- Så här tar du hand om producentansvaret
- Undvik tilläggsavgifter
- Återvinningsmål och -resultat (på finska)
- Lagstiftning
- Information om distansförsäljning
- Vem är distansförsäljare?
- Hur sköter distansförsäljaren sitt producentansvar?
- Producentregistren i EU-länderna
- Information till återförsäljare
- För producentsammanslutning
- För konsument och husbolag
- Kostnadsansvar för uppstädning
- Vad innebär kostnadsansvar för uppstädning?
- Information till producenter
- Information till kommuner
- Hur man rapporterar kostnader?
- Vanliga frågor
- Visselblåsning
Vad innebär producentansvar?
Tack vare producentansvaret inom avfallshanteringen är återvinning effektivt och enkelt.
- Företag med producentansvar ansvarar för avfallshanteringen av sina produkter när de tas ur bruk.
- Tack vare producentansvaret kan konsumenterna återvinna avgiftsfritt.
- Målet är att förebygga uppkomsten av avfall och främja den cirkulära ekonomin.
EU:n uusi pakkaus- ja pakkausjäteasetus (PPWR) astuu voimaan – mitä se tarkoittaa?
EU:n uusi pakkaus- ja pakkausjäteasetus (PPWR) vaikuttaa merkittävästi pakkausten suunnitteluun, kierrätettävyyteen ja uudelleenkäyttöön sekä myös tuottajavastuuseen. Asetus astui voimaan helmikuussa 2025, ja sen soveltaminen alkaa jäsenmaissa elokuussa 2026.
Tuottajien on jatkossa varmistettava, että kaikki markkinoille saatettavat pakkaukset ovat kierrätettäviä vuoteen 2030 mennessä. Muovipakkauksissa vaaditaan kierrätysmateriaalin käyttöä: esimerkiksi muovipulloissa kierrätetyn muovin osuuden on oltava vähintään 30 prosenttia vuoteen 2030 mennessä.
Uudelleenkäytettävien pakkausten osuus kasvaa erityisesti juoma- ja kuljetuspakkauksissa. Pakkausmerkintöjen tulee olla entistä selkeämpiä ja yhdenmukaisia koko EU:ssa. Tämä edellyttää tuottajilta investointeja pakkausmateriaalien kehittämiseen, logistiikkaan ja kuluttajainformaatioon.
Muutoksia tuottajan määritelmään
Tuottajavastuun näkökulmasta asetuksessa tulee muutoksia muun muassa tuottajan määritelmään. Toiseen jäsenmaahan sijoittautuneen etämyyjän on nimettävä kohdemaahan valtuutettu edustaja.
Verkkoalustojen tarjoajien on varmistettava, että alustaa käyttävät yritykset ovat hoitaneet tuottajavastuuvelvoitteensa kohdemaassa (rekisteröityminen ja pakkausten lainmukaisuus). Tuottajien on myös toimitettava nämä tiedot jakelupalvelujen tarjoajille.
Tuottajavastuuryhmä mukana tulkintatyössä
Pirkanmaan ELY-keskuksessa tehdään tulkintoja uudesta asetuksesta. Yhteistyössä muiden EU-maiden viranomaisten kanssa pyritään varmistamaan, että asetusta sovelletaan johdonmukaisesti kaikissa jäsenmaissa.
Tavoitteena on, että tuottajavastuun hoitaminen olisi mahdollisimman yksinkertaista myös kansainvälisesti toimiville yrityksille. Tätä pyritään tukemaan yhteisen nettisivuston kehittämisellä, josta yritykset saavat tietoa tuottajavastuun hoitamisesta eri maissa.
Asetus on herättänyt myös kritiikkiä
Uusi asetus herättää keskustelua sen vaikutuksista yritysten toimintaedellytyksiin ja kilpailukykyyn, ja sitä on myös vastustettu. Yli 20 eurooppalaista yritystä on jättänyt PPWR:n kumoamista koskevat kanteet Euroopan unionin yleiseen tuomioistuimeen (EGC). Vaikka asetuksen tuomat muutokset voivat olla haastavia, asetuksen tavoitteena on vauhdittaa siirtymää kohti kiertotaloutta ja vähentää pakkausjätettä koko EU:ssa.
PPWR:n soveltamisohjeet tarkentuvat lähivuosina, ja viestimme niistä aktiivisesti. Asetuksen myötä tuottajavastuun rooli kiertotalouden edistäjänä korostuu. Samalla se tarjoaa mahdollisuuden kehittää entistä kestävämpiä ja kilpailukykyisempiä pakkausratkaisuja.