- Aktuellt
- Kungörelser och anmälningar
- Allmän anmälan om flyttning av fordon som lämnats på landsväg
- Planering av statens trafikleder - kungörelser
- De kungörelser, offentliga delgivningar och beslut inom ansvarsområdet för miljö och naturresurser som är riksomfattande eller omfattar flera regioner
- Jobba hos oss
- RSS-feed
- Evenemang och utbildningar
- Anbudsförfrågningar och projektutlysningar
- Pressmeddelanden
- Tiedotteet 2021
- Pressmeddelanden 2020
- Pressmeddelanden 2019
- Pressmeddelanden 2018
- Pressmeddelanden 2017
- Pressmeddelanden 2016
- Pressmeddelanden 2015
- Pressmeddelanden 2014
- Pressmeddelanden 2013
- Pressmeddelanden arkiv
- Beställ meddelanden
- Aktuellt
- Nyheter 2025
- Nyheter 2024
- Nyheter 2023
- Nyheter 2018
- Nyheter 2022
- Nyheter 2021
- Nyheter 2020
- Nyheter 2019
- Nyheter 2017
- Nyheter 2016
- Nyheter 2015
- Nyheter 2014
- Nyheter 2013
- Nyhetsbrev
- Kommunikation
Pohjois-Savon vesitilannekatsaus (Pohjois-Savo)
Vedenpintojen korkeudet
Kallaveden vedenpinta Itkonniemen asteikolla on N2000+ 8166 m, mikä on 25 cm alle ajankohdan keskimääräisen arvon. Viimeisen kuukauden aikana pinnankorkeus on laskenut 8 cm. Nyt ollaan jo 9 cm alle laivaliikenne alarajan.
Iisalmen reitin pääaltaat Onkivesi ja Porovesi ovat säännöstely luvan alarajojen tuntumassa padot ovat kiinni jo kolmisen kuukautta.
Kiuruvesi on hieman kesän toivetasoa alempana, mutta ero on alle 10 cm. Padosta ei juoksuteta vettä.
Varkauden alapuolella likimain Saimaan tasossa olevan Haukiveden pinta on laskenut kuukaudessa 20 cm. Pinta on nyt 27 cm ajankohdan keskimääräistä tasoa alempana lukemassa N2000+ 75,85.
Nilsiän reitillä Syvärin ja Vuotjärven pinnat ovat lähellä ajankohdan keskimääräistä korkeuksia. Pinnat on saatu pysymään ylhäällä juoksutuksista tinkimällä. Juojärveen pätee sama kuin edellisiin.
Säännöstelemättömällä Rautalammin reitillä Pielaveden Iisveden ja Hankaveden pinnat ovat 25 – 30 cm alle ajankohdan keskimääräisen arvon. Etelästä pohjoiseen virtaava Suontee on vain 10 cm alle keskiarvon.
Pohjavesitilanne
Pohjavesihavaintopaikoilla vesivarastot ovat vieläkin vähissä. Uuden pohjaveden muodostuminen odottaa runsaampia sateita.
Maankosteuden vajaus vaihtelee Pohjois-Savon alueella noin 20-80 mm, eli ihan vähäiset sateet eivät korjaa vajetta. Kuluneen 30 vuorokauden aikana sadannassa on ollut suurta alueellista vaihtelua (20 mm -110 mm:iin). ELY-keskuksella on Pohjois-Savossa kolme pohjaveden seuranta-asemaa ja näissä pohjavesitilanne on vielä kohtuullisen hyvä isohkojen pohjavesimuodostumisalueiden osalta, mutta pienehköiden pohjavesialueiden osalta tilanne on heikompi ja pohjavedenpinta on paikoin noin 50-100 cm alempana ajankohdan keskimääräistä korkeutta.
Pohjois-Savon ELY-keskus julkaisee vesitilannekatsauksen kuukausittain. Julkaisuajankohta on kuukaudenvaihde: pääsääntöisesti tiedote julkaistaan kuukauden viimeinen torstai.
Lisätietoja Pohjois-Savon ELY-keskuksesta:
Vedenkorkeus: Vesitalousasiantuntija Ilkka Maksimainen, puh 0295 026 823, ilkka.maksimainen(at)ely-keskus.fi
Pohjavesitiedot: vesitalousasiantuntija Ville Matikka, puh. 029 502 6262, ville.matikka(at)ely-keskus.fi
- Publiceringsdatum
- 2019-09-27