- Työ
- Työvoima- ja yrityspalveluiden hankinta
- Palkkaturva
- Kotoutuminen ja maahanmuutto
- Pakolaisten vastaanotto
- Kuntapaikat ja kuntiin osoittaminen
- Kiintiöpakolaisten vastaanotto
- Alaikäiset ilman huoltajaa saapuneet
- Korvaukset kunnille ja hyvinvointialueille
- Kotoutumisen edistäminen
- Kotoutuminen.fi
- Kotoutumisen kumppanuusohjelma
- Kotoutumisentukena.fi
- ETNO – Etnisten suhteiden neuvottelukunta
- Työ- ja koulutusperusteinen maahanmuutto - Talent Boost
- Kansainvälinen rekrytointimalli ja palvelut
- Työlupalinjaus
- Yrittäjän oleskelulupa
- Työelämän kehittäminen
- Jatkuva oppiminen
ETNO – Etnisten suhteiden neuvottelukunta
Hyvien väestösuhteiden edistäminen kuuluu ELY-keskusten tehtäviin. Sitä varten ELY-keskukset asettavat neljäksi vuodeksi kerrallaan alueelliset Etnisten suhteiden neuvottelukunnat (Etno). Tämänhetkinen toimikausi on 2020–2024. Oikeusministeriö vastaa valtakunnallisen Etnon ja alueellisten asettamisesta ja sekä toiminnan ohjaamisesta ja koordinoinnista.
Alueelliset etnisten suhteiden neuvottelukunnat:
- Etelä-Suomen Etno: Uusimaa, Häme ja Kaakkois-Suomi
- Länsi-Suomen Etno: Varsinais-Suomi ja Satakunta
- Pirkanmaan ja Keski-Suomen Etno
- Itä-Suomen Etno: Pohjois-Savo, Pohjois-Karjala ja Etelä-Savo
- Pohjanmaan Etno: Pohjanmaa, Keski-Pohjanmaa, Etelä-Pohjanmaa
- Pohjois-Suomen Etno: Pohjois-Pohjanmaa ja Kainuu
- Lapin Etno: Lappi
Etnon tehtävistä, toiminnasta ja kokoonpanosta säädetään valtioneuvoston asetuksessa (771/2015).
Etno on asiantuntijaverkosto
Alueellisessa Etnossa voivat olla edustettuina esimerkiksi alue- ja paikallishallinnon viranomaiset, maahanmuuttajia ja etnisiä vähemmistöjä edustavat järjestöt sekä työelämän ja elinkeinoelämän osapuolet. ELY-keskukset voivat tämän lisäksi nimittää alueelliseen Etnoon asiantuntijajäseniä.
Etnon tarkoitus on edistää vuoropuhelua
Neuvottelukunnan tehtävänä on edistää vuoropuhelua ja yhteistyötä maahanmuuttajien, etnisten vähemmistöjen, viranomaisten, poliittisten puolueiden, työelämän sekä kansalaisjärjestöjen välillä. Alueellisessa Etnossa seurataan etnisten suhteiden kehittymistä yhteiskunnassa. Etno tavoittelee sitä, että eri väestöryhmien välinen asenneilmapiiri yhteiskunnassa olisi myönteinen.
Etno voi antaa lausuntoja tai tehdä suosituksia ja aloitteita esimerkiksi maahanmuuttajien ja etnisten vähemmistöjen osallistumisen ja vaikuttamisen edistämiseksi. Etnolla ei kuitenkaan ole päätös- tai toimeenpanovaltaa, joten sen tekemät ehdotukset eivät ole lainsäädännöllisesti sitovia.
Lisätietoa
Lisätietoja oman alueesi Etnosta löydät kyseisen ELY-keskuksen omilta sivuilta!
Hyvät väestösuhteet -hanke
Hyvät väestösuhteet ja yhdenvertaisuus ovat kotoutumisen edellytyksiä. Työ- ja elinkeinoministeriö käynnisti vuonna 2023 yhteistyössä Uudenmaan ELY-keskuksen ja oikeusministeriön kanssa valmistellun Hyvät väestösuhteet -hankkeen. Hanke on jatkoa oikeusministeriön rahoittamalle Hyvien väestösuhteiden edistämisen pilottihankkeelle (18.10.2021-30.6.2023), jolla toimeenpantiin Yhdenvertainen Suomi -toimintaohjelmaa.
Jatkohankkeen tavoitteena on vahvistaa hyvien väestösuhteiden edistämistä osana kotoutumista edistävää työtä valtakunnallisesti, alueellisesti ja paikallisesti, jotta kuntien edellytykset vastaanottaa pakolaisia vahvistuvat. Rasisminvastainen toiminta sisältyy läpileikkaavasti hankkeen hyviä väestösuhteita edistävään työhön.
Lisätietoja:
- Erikoissuunnittelija Nexhat Beqiri, [email protected]
- Suunnittelija Liisa Päkki, liisa.pä[email protected]
Lue lisää:
Alueellista tietoa
ETNO – Etnisten suhteiden neuvottelukunta – Pirkanmaa ja Keski-Suomi
Pirkanmaan ja Keski-Suomen alueelliseen etnisten suhteiden neuvottelukuntaan toimikaudelle 2020–2024 on nimetty seuraavat viranomaistahot, järjestöt sekä asiantuntijajäsenet:
Jäsenet
- Tampereen kaupunki
- Jyväskylän kaupunki
- Pirkanmaan liitto
- Keski-Suomen liitto
- Keski-Suomen TE-toimisto
- Tampereen kauppakamari (24.11.2021 saakka)
- Akava ry
- Pirkanmaan hyvinvointialue (26.4.2023 alkaen)
- Keski-Suomen hyvinvointialue (26.4.2023 alkaen)
- Pakolaisnuorten tuki
- Setlementti Tampere
- Suomi-Venäjä seura
- Tuglas ry
- Gloria ry
- Paremmin yhdessä ry
- WARI ry
- SPR Länsi-Suomen piiri (26.4.2023 alkaen)
Asiantuntijajäsenet
- Ajatuspaja Round Table Initiative
- Tampereen yliopisto
- Tampereen kaupungin maahanmuuttajaneuvosto
Neuvottelukunnan toimintaa koordinoivat yhteistyössä Pirkanmaan ELY-keskus ja Keski-Suomen ELY-keskus.
Vuonna 2023 Pirkanmaan ja Keski-Suomen Etno järjesti alueella kaksi Nuorten dialogikokeilua, jossa kuultiin nuorten kokemuksia rasismista ja häirinnästä. Tuloksia hyödynnetään valtakunnallisessa tutkimuksessa sekä alueellisen kehittämisen tukena.
Neuvottelukunta sekä alueellisia kolmannen sektorin toimijoita on osallistunut Hyvien väestösuhteiden -pilottihankkeen kanssa tehtäviin alueellisten HVS-toimintasuunnitelmien laadintaan.
Vuonna 2024 neuvottelukunnan painopisteitä ovat: Tunnistetaan ja puretaan yhteiskunnan eriarvoistavia rakenteita sekä vuorovaikutusta ja osallisuutta lisäävän väestösuhdepolitiikan kehittäminen paikallistasolla.
- Muokkauspäivä
- 26.1.2024
Päivitetty: 19.03.2024