- Ajankohtaista
- Kuulutukset ja ilmoitukset
- Yleistiedoksiannot maantielle jätettyjen ajoneuvojen siirtämiseksi
- Valtion liikenneväylien suunnittelu - kuulutukset
- Ympäristö ja luonnonvarat -vastuualueen valtakunnalliset ja useampaa aluetta koskevat kuulutukset, yleistiedoksiannot ja päätökset
- Meille töihin
- RSS-palvelu
- Tapahtumat ja koulutukset
- Tarjouspyynnöt ja haut
- Tiedotteet
- Tiedotteet 2021
- Tiedotteet 2020
- Tiedotteet 2019
- Tiedotteet 2018
- Tiedotteet 2017
- Tiedotteet 2016
- Tiedotteet 2015
- Tiedotteet 2014
- Tiedotteet 2013
- Tiedotearkisto
- Tilaa tiedotteita
- Uutiset
- Uutiset 2025
- Uutiset 2024
- Uutiset 2023
- Uutiset 2018
- Uutiset 2022
- Uutiset 2021
- Uutiset 2020
- Uutiset 2019
- Uutiset 2017
- Uutiset 2016
- Uutiset 2015
- Uutiset 2014
- Uutiset 2013
- Uutiskirjeet
- Viestintä
Joukkoliikenteen palvelutasosuunnittelu käynnistyy Kainuussa (Kainuu)
Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus käynnistää Kainuun joukkoliikenteen palvelutasosuunnittelun. Tavoitteena on määritellä ELY-keskuksen järjestämän joukkoliikenteen palvelutaso kesällä 2021 alkavaa, tulevaa sopimuskautta varten. Tulevan sopimuskauden alkaessa joukkoliikenteen lippujärjestelmät muuttuvat. Toistaiseksi asiakkaiden ei tarvitse tehdä mitään, vaan nykyisten lipputuotteiden käyttöä voi jatkaa normaalisti. Muutos ei myöskään vaikuta Kajaanin kaupungin järjestämään joukkoliikenteeseen.
ELY-keskuksen nykyiset liikennöintisopimukset Kainuussa päättyvät viimeistään 6.6.2021. Palvelutasosuunnittelussa määritellään tarpeelliset Kainuun kuntien väliset joukkoliikenneyhteydet, ja asiakkaat voivat vaikuttaa suunnitteluun syksyllä 2019 järjestettävässä asiakastutkimuksessa. Tulevan sopimuskauden joukkoliikenne kilpailutetaan palvelutasosuunnittelun yhteydessä laaditun linjastosuunnitelman perusteella.
Waltti-lippujärjestelmä on ollut kesästä 2016 alkaen käytössä ELY-keskuksen järjestämillä seutuliikenteen linjoilla 20 - 40. Tulevan sopimuskauden alkaessa ELY-keskus luopuu ylläpitämästään Waltti-lippujärjestelmästä, ja samalla sinisten seutuliikenteen Waltti-matkakorttien käyttö päättyy. Tavoitteena on, että muutoksesta huolimatta nykyisiä vastaavia lipputuotteita olisi käytössä myös tulevalla sopimuskaudella.
ELY-keskus luopuu Waltti-lippujärjestelmästä, koska valtio ei ole enää omistajana lippujärjestelmää hallinnoivassa yhtiössä. Hankintalain mukaan yhtiö voi myydä palvelujaan ulkopuolisille asiakkaille vain rajoitetusti. Muutoksen aikataulusta ja tarvittavista toimenpiteistä tiedotetaan, kun tulevan sopimuskauden joukkoliikenne on kilpailutettu.
Muutoksella ei ole vaikutusta Kajaanin kaupungin järjestämään joukkoliikenteeseen eikä keltaisten kaupunkiliikenteen matkakorttien kelpoisuuteen. Waltti-lippujärjestelmä säilyy edelleenkin käytössä kaupunkiliikenteen linjoilla 1 - 7 ja seutuliikenteen linjoilla 11 - 15. Muutoksessa pyritään varmistamaan, että kaupunkiliikenteen matkakortit kävisivät jatkossa myös ELY-keskuksen järjestämässä liikenteessä Kajaanin kaupungin sisäisillä matkoilla.
Lisätietoja:
Joukkoliikennevastaava Samuli Kallio, [email protected], p. 0295 038 252
- Julkaisupäivä
- 12.9.2019