Tuottajavastuu
Jätehuollon tuottajavastuu koskee noin 50 000 suomalaista valmistajaa, maahantuojaa ja pakkaajaa sekä etämyyjiä.
- Etusivu
- EU:n uusi pakkaus- ja jäteasetus (PPWR) astuu voimaan – mitä se tarkoittaa?
- Etusivu
- Ajankohtaista
- Tietoa tuottajavastuusta
- Mitä tarkoittaa tuottajavastuu?
- Ketä tuottajavastuu koskee?
- Näin hoidat tuottajavastuun
- Vältä lisämaksut
- Kierrätystilastot
- Lainsäädäntö
- Tietoa etämyynnistä
- Tietoa jälleenmyyjälle
- Tuottajayhteisölle
- Kuluttajalle ja taloyhtiölle
- Siivouskustannusvastuu
- Mitä siivouskustannusvastuu tarkoittaa?
- Tietoa tuottajille
- Tietoa kunnille
- Miten ilmoittaa kustannukset?
- UKK
- Ilmiantolomake
Mitä on jätehuollon tuottajavastuu?
Edistää tehokasta kierrätystä. Tiettyjen tuotteiden valmistajat, maahantuojat ja etämyyjät sekä pakkaajat vastaavat tuotteidensa jätehuollosta, kun tuotteet poistuvat käytöstä.
Koskee kymmeniä tuhansia suomalaisia yrityksiä sekä ulkomaisia etämyyjiä. Tuottajavastuu on lakisääteinen velvollisuus.
Kuluttajat voivat kierrättää maksutta. Tuottajavastuun ansiosta kierrättäminen on helppoa. Tavoitteena on vähentää jätettä ja edistää kiertotaloutta.
EU:n uusi pakkaus- ja pakkausjäteasetus (PPWR) astuu voimaan – mitä se tarkoittaa?
EU:n uusi pakkaus- ja pakkausjäteasetus (PPWR) vaikuttaa merkittävästi pakkausten suunnitteluun, kierrätettävyyteen ja uudelleenkäyttöön sekä myös tuottajavastuuseen. Asetus astui voimaan helmikuussa 2025, ja sen soveltaminen alkaa jäsenmaissa elokuussa 2026.
Tuottajien on jatkossa varmistettava, että kaikki markkinoille saatettavat pakkaukset ovat kierrätettäviä vuoteen 2030 mennessä. Muovipakkauksissa vaaditaan kierrätysmateriaalin käyttöä: esimerkiksi muovipulloissa kierrätetyn muovin osuuden on oltava vähintään 30 prosenttia vuoteen 2030 mennessä.
Uudelleenkäytettävien pakkausten osuus kasvaa erityisesti juoma- ja kuljetuspakkauksissa. Pakkausmerkintöjen tulee olla entistä selkeämpiä ja yhdenmukaisia koko EU:ssa. Tämä edellyttää tuottajilta investointeja pakkausmateriaalien kehittämiseen, logistiikkaan ja kuluttajainformaatioon.
Muutoksia tuottajan määritelmään
Tuottajavastuun näkökulmasta asetuksessa tulee muutoksia muun muassa tuottajan määritelmään. Toiseen jäsenmaahan sijoittautuneen etämyyjän on nimettävä kohdemaahan valtuutettu edustaja.
Verkkoalustojen tarjoajien on varmistettava, että alustaa käyttävät yritykset ovat hoitaneet tuottajavastuuvelvoitteensa kohdemaassa (rekisteröityminen ja pakkausten lainmukaisuus). Tuottajien on myös toimitettava nämä tiedot jakelupalvelujen tarjoajille.
Tuottajavastuuryhmä mukana tulkintatyössä
Pirkanmaan ELY-keskuksessa tehdään tulkintoja uudesta asetuksesta. Yhteistyössä muiden EU-maiden viranomaisten kanssa pyritään varmistamaan, että asetusta sovelletaan johdonmukaisesti kaikissa jäsenmaissa.
Tavoitteena on, että tuottajavastuun hoitaminen olisi mahdollisimman yksinkertaista myös kansainvälisesti toimiville yrityksille. Tätä pyritään tukemaan yhteisen nettisivuston kehittämisellä, josta yritykset saavat tietoa tuottajavastuun hoitamisesta eri maissa.
Asetus on herättänyt myös kritiikkiä
Uusi asetus herättää keskustelua sen vaikutuksista yritysten toimintaedellytyksiin ja kilpailukykyyn, ja sitä on myös vastustettu. Yli 20 eurooppalaista yritystä on jättänyt PPWR:n kumoamista koskevat kanteet Euroopan unionin yleiseen tuomioistuimeen (EGC). Vaikka asetuksen tuomat muutokset voivat olla haastavia, asetuksen tavoitteena on vauhdittaa siirtymää kohti kiertotaloutta ja vähentää pakkausjätettä koko EU:ssa.
PPWR:n soveltamisohjeet tarkentuvat lähivuosina, ja viestimme niistä aktiivisesti. Asetuksen myötä tuottajavastuun rooli kiertotalouden edistäjänä korostuu. Samalla se tarjoaa mahdollisuuden kehittää entistä kestävämpiä ja kilpailukykyisempiä pakkausratkaisuja.