- Ajankohtaista
- Kuulutukset ja ilmoitukset
- Yleistiedoksiannot maantielle jätettyjen ajoneuvojen siirtämiseksi
- Valtion liikenneväylien suunnittelu - kuulutukset
- Ympäristö ja luonnonvarat -vastuualueen valtakunnalliset ja useampaa aluetta koskevat kuulutukset, yleistiedoksiannot ja päätökset
- Meille töihin
- RSS-palvelu
- Tapahtumat ja koulutukset
- Tarjouspyynnöt ja haut
- Tiedotteet
- Tiedotteet 2021
- Tiedotteet 2020
- Tiedotteet 2019
- Tiedotteet 2018
- Tiedotteet 2017
- Tiedotteet 2016
- Tiedotteet 2015
- Tiedotteet 2014
- Tiedotteet 2013
- Tiedotearkisto
- Tilaa tiedotteita
- Uutiset
- Uutiset 2025
- Uutiset 2024
- Uutiset 2023
- Uutiset 2018
- Uutiset 2022
- Uutiset 2021
- Uutiset 2020
- Uutiset 2019
- Uutiset 2017
- Uutiset 2016
- Uutiset 2015
- Uutiset 2014
- Uutiset 2013
- Uutiskirjeet
- Viestintä
Alueellista tietoa
Yritystarina: Nemora Oy:n kehittämä työnhakualusta suoraviivaistaa rekrytointiprosessia (Kaakkois-Suomi)
Nemora Oy kehitti ainutlaatuisen työnhakualustan, jonka avulla kasvuyritykset voivat helposti löytää päteviä korkeakouluopiskelijoita työhaastatteluihin.
Työnhakualustan ensimmäinen versio lanseerattiin syksyn 2023 aikana, mitä ennen toimintaa ehdittiin harjoittaa ilman varsinaista alustaa: "Kevään 2023 aikana testasimme toimintaamme keräämällä yhteen yli viisikymmentä töitä etsivää opiskelijaa. Ensimmäiset välittämämme työsopimukset laadittiin samalla, kun asiakasyritykset toivottivat nämä uudet kesätyöntekijänsä tervetulleiksi."
Yrityksen tavoitteena on suoraviivaistaa rekrytointiprosessia. Toimintamalli on, että etsitään yritysasiakkaille sopivia työntekijöitä suoraan Nemoran opiskelijaverkostoista. Korkeakouluopiskelijat voivat jättää avoimen työhakemuksen nettisivuille. Hakemuksen täyttäminen vie muutaman minuutin kattaen perustiedot, käytettävyyden, paikkakuntatiedot sekä ansioluettelon. Asiakastyytyväisyys on tärkeää, ja opiskelijoiden sekä yritysten kokemukset otetaan huomioon verkkosivujen kehityksessä. Tulevaisuudessa on aikeena julkaista myös applikaatio verkkosivujen pohjalta.
Ilari Nuutinen ja Roope Tainio Idearace-kilpailussa
Tavoitteena rekrytoinnin sujuvoittaminen
Idea yrityksestä lähti perustajajäsen Olli Kohosen aiemmin työelämässään kartuttamien kokemusten pohjalta. Kohonen vastasi kesällä 2022 JA-KI Muuton operatiivisesta toiminnasta, ja uusien pätevien työntekijöiden löytäminen kiireisellä aikataululla osoittautui haastavaksi. Siitä lähti ajatus tuoda markkinoille oma ratkaisu.
Kohonen pyöritteli ideaa päässään noin vuoden, ja syksyllä 2022 hän kertoi ideastaan opiskelukavereilleen. Nopeasti muodostui nelihenkinen porukka, joka oli valmis kantamaan kortensa kekoon: Ollin lisäksi mukaan lähti Roope Tainio, Ilari Nuutinen sekä Petri Iisakka. He perustivat Nemoran tammikuussa 2023, ja sittemmin tiimiä on laajennettu myös Rasmus Säämäsellä, joka toimii yrityksen koodaajana.
Idearace-kilpailusta varmuutta tekemiseen
Nemora voitti Lappeenrannassa järjestettävän Idearace-liikeideakilpailun Student-luokan vuonna 2023. LUTES-yrittäjäyhteisön sekä Business Mill -yrityskiihdyttämön järjestämä Idearace on vuosittain järjestettävä tapahtuma, joka kokoaa Etelä-Karjalan lupaavimmat startup-yritykset yhteen. Kilpailu on jaettu kahteen luokkaan: LUT-yliopiston tai LAB-ammattikorkeakoulun opiskelijoille suunnattu Idearace Student, sekä eteläkarjalaisille yksityishenkilöille ja yrittäjille suunnattu Idearace Open.
Idearaceen kuuluu loppuhuipennuksen eli pitchausfinaalin lisäksi noin kuukauden mittainen valmennusaika. Valmennusjaksolla kokoonnutaan viikoittain hiomaan liikeideaa sekä esiintymistä startup-kouluttajien kanssa. Kuukauden aikana yritys sai vahvistusta siitä, että on menossa oikeaan suuntaan liikeideansa kannalta. "Kävimme keskusteluja useiden eri ihmisten kanssa ja näissä tapaamisissa kävi varsin selväksi, että työnhaun hankaluus on oikeasti merkittävä ongelma Suomessa tällä hetkellä", Roope Tainio kertoo.
Nemora voitti Idearacen Student-luokan pääpalkinnon vuonna 2023.
Kannustetaan hyödyntämään palveluita
Idearacen kautta Nemora sai yhteyden Business Milliin. Sieltä on saatu konsultointia sekä apua hakemusten tekemiseen. Business Millin kautta yritys tutustui William ja Ester Otsakorven säätiöön, josta haettiin ja saatiin pääomalainatakaus.
Nemora haki keväällä 2023 Business Finlandin Tempo-rahoitusta. Rahoitushaussa Business Finlandin asiantuntijoiden tuesta sekä omista verkostoista on ollut suuri apu. Yrittäjät kehottavat hyödyntämään saatavilla olevaa apua varsinkin silloin, kun on hakemassa ensimmäistä kertaa rahoitusta. "Suomessa on saatavilla monenlaisia yrityspalveluita, jotka on lähtökohtaisesti suunniteltu tukemaan yrityksiä. Suosittelemme ehdottomasti hyödyntämään niitä, etenkin alkuvaiheessa!", yrittäjät kertovat.
Lisätietoja:
- Nemora.io | Korkeakouluopiskelijoiden rekrytointi yrityksille
- Idearace
- LUTES
- Business Mill
- Otsakorven Säätiö
- Business Finlandin Tempo-rahoitus
Teksti: Taija Turunen
Kuvat: Daniel Sergev ja LUTES/Idearace
- Julkaisupäivä
- 22.1.2024