Navigointivalikko
Tiedotearkisto

Tiedotearkisto

Tiedotearkistossa on vanhasta ely-keskus.fi-järjestelmästä siirretyt kaikkien virastojen tiedotteet (1.1.2010-16.4.2013). Näissä arkistotiedotteissa aluevalinta ja tiedotteissa olevat liitetiedostolinkit eivät toimi.

TIEDOTEARKISTO
null Siltakorjaukset Etelä-Kymenlaaksossa – tiedossa haittaa liikenteelle
Kaakkois-Suomen ELY-keskuksen alueella Kymenlaaksossa ja Etelä-Karjalassa yleisillä teillä on 862 siltaa. Siltatoimintaan käytetään vuosittain n. 2,5 M€, josta pääosa käytetään siltakorjauksiin.

Siltoja tarkkaillaan jatkuvasti. Silloille tehdään vuosittain ns. vuositarkastus, viiden vuoden välein yleistarkastus ja edellisten perusteella tai muun syyn vuoksi erikoistarkastus. Erikoistarkastus tehdään lähes aina ennen korjaussuunnittelua.

Silloille tehdään keskimäärin 30 vuoden välein korjaustoimenpiteitä. Vähäliikenteisillä teillä, joilla ei ole suurta liikenne- eikä talvihoitorasitusta, korjaustarve on vähäisempi. Teillä, joilla liikennemäärät ovat suuret, on rasitus huomattavasti suurempi.

Mutalahden ylikulkusillan korjaus

Mutalahden ylikulkusilta sijaitsee Kotkassa valtatiellä 15 Hyväntuulen tien eteläpäässä. Silta on rakennettu v. 1974 ja se on 226 metriä pitkä.  Siltatyypiltään Mutalahden ylikulkusilta on teräsbetoninen jatkuva kotelopalkkisilta.

Mutalahden ylikulkusillan pintarakenteet ovat heikossa kunnossa.  Pintarakenteet ovat sillan kannen päällä olevat kerrokset, joita ovat sillan eristeet ja päällystekerrokset. Mutalahden ylikulkusillan pintarakenteita on korjattu jo muutaman vuoden ajan. Jotta vältyttäisiin suuremmilta korjaustoimenpiteiltä, on pintarakenteiden uusiminen hyvä tehdä nyt. Korjaustyöhön sisältyy myös muita toimenpiteitä esim. liikuntasaumalaitteiden uusiminen ja reunapalkin suojaaminen impregnoimalla.   

Korjaustyön tekee VR-Track Oy. Työpäällikkö on Mika Palviaianen, puh. 040 866 5028 ja työmaapäällikkö Markku Ojala, puh. 040 866 1544.

Työt alkavat toukokuun puolen välin aikoihin. Liikennehaitta kestää noin 4 kuukautta.

Liikenne joudutaan korjaustyön ajaksi ohjaamaan kahdella kaistalle nykyisten 4 kaistan sijaan eli käytössä on yksi (1) kaista suuntaansa.        Korjaustyön urakkahinta on n. 640 000 €. 

Tökkärin sillan korjaus

Tökkärin silta sijaitsee Kotkassa maantiellä 355 (Merituulentie). Silta on rakennettu v. 1985 ja se on 31 metriä pitkä.  Siltatyypiltään Tökkärin silta on teräsbetoninen ulokepalkkisilta.

Tökkärin sillan pintarakenteet ovat heikossa kunnossa.  Tökkärin sillan pintarakenteita on korjattu jo muutaman vuoden ajan. Jotta vältyttäisiin suuremmilta korjaustoimenpiteiltä, on pintarakenteiden uusiminen hyvä tehdä nyt. Korjaustyöhön sisältyy myös muita toimenpiteitä esim. reunapalkin korjaus.  

Korjaustyön tekee YIT Rakennus Oy. Työpäällikkö on Mika Blom, puh. 040 839 9446.

Työt alkavat toukokuun alussa. Liikennehaitta kestää noin 2 kuukautta.

Liikenne joudutaan korjaustyön ajaksi ohjaamaan osittain yhdelle kaistalle ja näin ollen siltapaikalla joudutaan käyttämään liikenteenohjaukseen liikennevaloja. Autoilijoita pyydetään käyttämään vaihtoehtoisia reittejä ja ajoittamaan matkansa ruuhka-ajan ulkopuolelle.                                       Korjaustyön urakkahinta on n. 140 000 €. 

Laisin sillan korjaus kesällä 2011

Laisin silta sijaitsee Miehikkälässä paikallistiellä 14765 (Torvi) Silta on rakennettu v. 1982 ja se on 37 metriä pitkä.  Siltatyypiltään Laisin silta on puinen jatkuva liimattu palkkisilta.

Laisin sillan kansilankutus on heikossa kunnossa.  

Korjaustyön tekee YIT Rakennus Oy. Työpäällikkö on Mika Blom, puh. 040 839 9446.

Työt alkavat toukokuun alussa. Liikennehaitta kestää noin kuukauden.

Liikenne siltapaikalla joudutaan korjaustyön ajaksi katkaisemaan ja näin ollen työn aikana joudutaan käyttämään kiertotienä yksityistietä.                 Korjaustyön urakkahinta on n. 60 000 €. 

Pietarin sillan korjaus

Pietarin silta sijaitsee Kouvolan Sippolassa maantiellä 371 (Hamina-Keltakangas) Silta on rakennettu v. 1945 ja levennetty v. 1961 ja se on 18 metriä pitkä.  Siltatyypiltään Pietarin silta on teräsbetoninen laattasilta.

Pietarin sillan pinta- ja betonirakenteet ovat huonossa kunnossa. Jotta vältyttäisiin suuremmilta korjaustoimenpiteiltä, on sillan kunnostus hyvä tehdä nyt.

Korjaustyön tekee YIT Rakennus Oy. Työpäällikkö on Mika Blom, puh. 040 839 9446.

Työt alkavat kesäkuun alussa. Liikennehaitta kestää noin 3 kuukautta.

Liikenne joudutaan korjaustyön ajaksi ohjaamaan yhdelle kaistalle. Liikenteenohjauksessa kohteella käytettään etuajo-/väistämisvelvollisuusmerkkejä. Korjaustyön urakkahinta on n. 140 000 €.

Muut työt

Edellä mainittujen töiden lisäksi korjataan mm. Haminassa Tervasalmen sillan ja Pyhtäällä Ahvenkosken sillan liikuntasaumalaitteita. Savukosken museosillan korjaustyöt valmistuvat kesäkuun aikana.

Lisätietoja antaa Kaakkois-Suomen ELY-keskuksesta siltainsinööri Pekka Siitonen, puh. 0400 264 290.

 

 

 

 


Alueellista tietoa