- Ajankohtaista
- Kuulutukset ja ilmoitukset
- Yleistiedoksiannot maantielle jätettyjen ajoneuvojen siirtämiseksi
- Valtion liikenneväylien suunnittelu - kuulutukset
- Ympäristö ja luonnonvarat -vastuualueen valtakunnalliset ja useampaa aluetta koskevat kuulutukset, yleistiedoksiannot ja päätökset
- Meille töihin
- RSS-palvelu
- Tapahtumat ja koulutukset
- Tarjouspyynnöt ja haut
- Tiedotteet
- Tiedotteet 2021
- Tiedotteet 2020
- Tiedotteet 2019
- Tiedotteet 2018
- Tiedotteet 2017
- Tiedotteet 2016
- Tiedotteet 2015
- Tiedotteet 2014
- Tiedotteet 2013
- Tiedotearkisto
- Tilaa tiedotteita
- Uutiset
- Uutiset 2025
- Uutiset 2024
- Uutiset 2023
- Uutiset 2018
- Uutiset 2022
- Uutiset 2021
- Uutiset 2020
- Uutiset 2019
- Uutiset 2017
- Uutiset 2016
- Uutiset 2015
- Uutiset 2014
- Uutiset 2013
- Uutiskirjeet
- Viestintä
- Valtion aluehallinnon uudistus
Tiedotearkisto
Tiedotearkistossa on vanhasta ely-keskus.fi-järjestelmästä siirretyt kaikkien virastojen tiedotteet (1.1.2010-16.4.2013). Näissä arkistotiedotteissa aluevalinta ja tiedotteissa olevat liitetiedostolinkit eivät toimi.
Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus on antanut lausuntonsa Oulunsalo-Hailuoto merituulipuiston Natura-arvioinnista. Arvioinnissa on tarkasteltu tuulivoimapuiston ympäristövaikutuksia hankkeen vaikutusalueella sijaitseviin Natura 2000 –alueisiin.
ELY-keskus toteaa johtopäätöksenään, että hankkeen vaikutukset olisivat heikentäviä kaikille tarkastelun kohteena oleville Natura-alueille (Isomatala-Maasyvänlahti, Säärenperä ja Karinkannanmatala, Liminganlahti sekä Perämeren saaret). Heikentäviä vaikutuksia aiheutuisi niiden suojeluperusteena oleviin luontotyyppeihin, kasvilajistoon sekä linnustoon. Ainakin vedenalaisiin hiekkasärkkiin, ulkosaariston luotoihin ja saariin sekä upossarpioon, nelilehtivesikuuseen, rönsysorsimoon ja kiljuhanheen vaikutukset olisivat merkittävästi heikentäviä.
Mekaanisen jääeroosion heikkeneminen vaikuttaisi Natura-alueiden perusteena oleviin luontotyyppeihin ja kasvilajistoon. Linnustoon vaikuttavat luontotyyppien heikentymisen seurauksena tapahtuva elinympäristöjen heikentyminen, törmäysriski, alueen väistäminen ja häirintä.
Hankkeella olisi selvä heikentävä vaikutus jääeroosion ilmenemiseen Liminganlahden Natura-alueella Riutunkarin-Nenännokan väliselle osalle. Vaikutuksia olisi myös Isomatalan-Maasyvänlahden sekä Säärenperän ja Karinkannanmatalan Natura-alueille asti sekä Liminganlahdella Oulunsalon Nenännokka-Koppana välisellä alueella.
Natura 2000 –verkoston tehtävänä on mahdollistaa lajien ja luontotyyppien suotuisan suojelutason säilyttäminen tai ennalleen saattaminen. Suojelutasoltaan heikoilla ja elinympäristönsä laadun suhteen vaativilla lajeilla vähäisiäkin kielteisiä vaikutuksia on pidettävä merkittävästi heikentävinä. Esimerkiksi Suomen rönsysorsimoista 99 % esiintyy hankkeen vaikutusalueella.
Suunnitelmien mukaan alueelle sijoitettaisiin enintään 50 tuulivoimalaa. Tuulivoimaloiden napakorkeus tulisi olemaan enintään 120 metriä ja pyyhkäisykorkeus enintään 180 metriä. Perustukset ulottuisivat noin 4-6 metrin korkeudelle merenpinnasta. Tuulipuisto liitettäisiin valtakunnan sähköverkkoon 110 kV:n jännitteellä. Sähköasema sijoittuisi Riutunkarin alueelle noin kilometrin päähän rannasta. Tuulivoimalat kytkettäisiin toisiinsa ja sähköasemaan merikaapeleilla. Voimaloille pääsyä, perustamista sekä vesialueella liikkumista varten tehtäisiin ruoppauksia. Hankkeeseen kuuluisi myös tukisataman ja läjitysaltaiden rakentaminen.
Hankevastaavina toimivat Metsähallitus Laatumaa, Keskusosuuskunta Oulun Seudun sähkö sekä Lumituuli Oy.
ELY-keskuksen lausunto kokonaisuudessaan
Lisätietoja
Luonnonsuojeluyksikön päällikkö Eero Melantie, Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus, puh. 0295 038 377 (ei tavoitettavissa klo 13-15).
- Julkaisupäivä
- 28.6.2012
- Luokitukset