- Ajankohtaista
- Kuulutukset ja ilmoitukset
- Yleistiedoksiannot maantielle jätettyjen ajoneuvojen siirtämiseksi
- Valtion liikenneväylien suunnittelu - kuulutukset
- Ympäristö ja luonnonvarat -vastuualueen valtakunnalliset ja useampaa aluetta koskevat kuulutukset, yleistiedoksiannot ja päätökset
- Meille töihin
- RSS-palvelu
- Tapahtumat ja koulutukset
- Tarjouspyynnöt ja haut
- Tiedotteet
- Tiedotteet 2021
- Tiedotteet 2020
- Tiedotteet 2019
- Tiedotteet 2018
- Tiedotteet 2017
- Tiedotteet 2016
- Tiedotteet 2015
- Tiedotteet 2014
- Tiedotteet 2013
- Tiedotearkisto
- Tilaa tiedotteita
- Uutiset
- Uutiset 2025
- Uutiset 2024
- Uutiset 2023
- Uutiset 2018
- Uutiset 2022
- Uutiset 2021
- Uutiset 2020
- Uutiset 2019
- Uutiset 2017
- Uutiset 2016
- Uutiset 2015
- Uutiset 2014
- Uutiset 2013
- Uutiskirjeet
- Viestintä
- Valtion aluehallinnon uudistus
Tiedotearkisto
Tiedotearkistossa on vanhasta ely-keskus.fi-järjestelmästä siirretyt kaikkien virastojen tiedotteet (1.1.2010-16.4.2013). Näissä arkistotiedotteissa aluevalinta ja tiedotteissa olevat liitetiedostolinkit eivät toimi.
Pääsiäisen lämpimät säät ja vesisateet vauhdittivat lumen sulamista ja tulvahuiput saavutettiin viikonlopun aikana suurimmassa osassa Lounais-Suomen vesistöjä. Pienimmissä jokivesistöissä virtaamat ovat jo laskusuunnassa, mutta runsaiden vesisateiden sattuessa ne voivat vielä kääntyä kasvuun. Lounais-Suomen järvissä vedenkorkeudet ovat vielä noususuunnassa. Järvien tulvahuiput saavutetaan vasta huhtikuun loppupuolella, suurimmissa järvissä vasta toukokuun alussa. Erityisen suurta järvien tulvimista ei ole odotettavissa.
Toistaiseksi saavutetut kevättulvahuiput olivat monissa Varsinais-Suomen ja Satakunnan jokivesistöissä noin vuoden keskimääräisen tulvahuipun suuruisia. Jäiden lähtö Uskelanjoesta aiheutti jääpadon Salon keskustan kohdalle, josta aiheutui toistaiseksi tämän kevään suurimmat tulvavahingot. Sirppujoella tulvavirtaama oli poikkeuksellisen suuri, virtaama 45 m3/s oli suurempi kuin kertaakaan aikaisemmin vuodesta 1970 alkaneen havainnoinnin aikana, mutta suuria vahinkoja ei silti syntynyt. Kokemäenjoen ja Karvianjoen vesistöissä tulvahuiput saavutetaan tämän viikon aikana.
Lounais-Suomen suurimman joen eli Kokemäenjoen alajuoksun virtaama on tällä hetkellä noin 350 m3/s ja saattaa nousta ensi viikonloppuun mennessä 500 m3/s:n tasolle. Joen merkittävimmän sivuhaaran eli Loimijoen virtaama on parasta aikaa huipussaan, noin 200 m3/s. Tästä on aiheutunut tulvimista alavilla peltoalueilla. Loimijoen jääkansi on ohentunut ja pehmennyt sekä paikoin sulanut, joten erityisen suurta riskiä jääpatojen muodostumiselle jäiden lähdön yhteydessä ei ole.
Karvianjoen vesistössä tulvahuippu saavutettaneen ensi viikonloppuna. Tulvavirtaamat tulevat jäämään normaalia tulvahuippua pienemmiksi. Jokien jääkannet eivät talven jäljiltä olleet juurikaan keskimääräistä paksumpia ja kasvaneet virtaamat ovat ohentaneet niitä. Lisäksi jään laatu on vesisateiden ja auringonpaisteen vuoksi kohtalaisen heikkoa, joten jääpatotulvien riski ei ole erityisen suuri.
Muista kuin Kokemäenjoen ja Karvianjoen vesistöistä jokien jäät ovat pääasiassa lähteneet. Jäät sekä merialueilla että järvillä ovat myös heikentyneet ja ovat erittäin vaarallisia jäällä kulkijoille. Varsinais-Suomen ELY-keskus kehottaa ihmisiä olemaan menemättä jäille.
Lisätietoja:
Olli-Matti Verta, puh. 0400 523 915
Pauli Myllymäki, puh. 040 833 9730
- Julkaisupäivä
- 5.4.2010
- Luokitukset