- Ajankohtaista
- Kuulutukset ja ilmoitukset
- Yleistiedoksiannot maantielle jätettyjen ajoneuvojen siirtämiseksi
- Valtion liikenneväylien suunnittelu - kuulutukset
- Ympäristö ja luonnonvarat -vastuualueen valtakunnalliset ja useampaa aluetta koskevat kuulutukset, yleistiedoksiannot ja päätökset
- Meille töihin
- RSS-palvelu
- Tapahtumat ja koulutukset
- Tarjouspyynnöt ja haut
- Tiedotteet
- Tiedotteet 2021
- Tiedotteet 2020
- Tiedotteet 2019
- Tiedotteet 2018
- Tiedotteet 2017
- Tiedotteet 2016
- Tiedotteet 2015
- Tiedotteet 2014
- Tiedotteet 2013
- Tiedotearkisto
- Tilaa tiedotteita
- Uutiset
- Uutiset 2025
- Uutiset 2024
- Uutiset 2023
- Uutiset 2018
- Uutiset 2022
- Uutiset 2021
- Uutiset 2020
- Uutiset 2019
- Uutiset 2017
- Uutiset 2016
- Uutiset 2015
- Uutiset 2014
- Uutiset 2013
- Uutiskirjeet
- Viestintä
Tiedotearkisto
Tiedotearkistossa on vanhasta ely-keskus.fi-järjestelmästä siirretyt kaikkien virastojen tiedotteet (1.1.2010-16.4.2013). Näissä arkistotiedotteissa aluevalinta ja tiedotteissa olevat liitetiedostolinkit eivät toimi.
Varsinais-Suomen meriteollisuuden tilanne merkitsee vaikeaa rakennemuutosta monille alueen pk-yrityksille. Vaikka Turun telakka nyt näyttäisi saavan uuden tilauksen, on alueellinen rakennemuutos välttämätön. Telakkatoiminnan syklisyys tulee jatkossakin olemaan tosiasia. Tästä johtuen meidän on käytettävä kaikki liikenevät resurssit alueen suhdannekestävyyden parantamiseen, sanoo Varsinais-Suomen ELY-keskuksen (Työllisyys-, yrittäjyys- ja sivistyspalvelut –yksikön) päällikkö Kimmo Puolitaival. Rahoitusta suunnataan toimenpiteisiin, jotka parantavat pk-yritysten tuottavuutta ja kilpailukykyä ja vähentävät alihankintaverkoston riippuvuutta telakasta. Rahoitusta suunnataan myös alkavaan yritystoimintaan ja erityisesti kansainvälistä kasvupotentiaalia sisältäviin yrityksiin.
Investointitukien kohderyhmä laajenee
Parhaillaan eduskunnassa on käsittelyssä hallituksen rahoitusesitys, joka odotetaan tuovan ELY-keskukselle lisäresursseja Turun tilanteen hoitamiseen. Lisäresursseja on tulossa pk-yritysten kehittämis- ja investointitukiin. ELY-keskus on päättänyt laajentaa investointitukien kohderyhmää vuoden 2011 alusta lukien. Tuki kohdistetaan erityisesti meriteollisuusverkostoyritysten liiketoiminnan uudelleensuuntaamista ja kilpailukyvyn parantamista tukeviin kone- ja laitehankintoihin. Tässä poikkeuksellisessa tilanteessa myös meriteollisuuden ulkopuolisten toimialojen osalta on päätetty tukea kasvua ja kansainvälistymistä edistäviä, merkittäviä kone- ja laiteinvestointeja. Puolitaival kertoo, että tukirahoituksen avulla on mahdollista auttaa liikkeelle yhteensä 30 – 40 miljoonan euron investointi- ja kehittämishankkeet, mikä tarkoittaa noin sataa hanketta.
Koulutukseen tulossa lisärahaa
Myös yritysten henkilöstön sekä lomautettujen ja irtisanottujen työntekijöiden koulutukseen on luvattu lisärahaa. Vuoden 2011 ammatillisen koulutuksen määräraha on kasvamassa 33 prosenttia tämän vuoden vastaavasta. Tämä mahdollistaa sen, että ELY-keskus kykenee rahoittamaan henkilöstön koulutusohjelmia paitsi uuden laivatilauksen tarpeisiin, myös meripuolen osaamisen siirtämiseen maapuolelle tai kokonaan uuteen ammattiin, esimerkiksi palvelualoille. Myös korkeasti koulutetuille henkilöille tarjotaan koulutusta yrittäjyyteen, liiketoimintaosaamisen kehittämiseen ja kansainvälistymiseen. Puolitaival arvioi, että vuonna 2011 Varsinais-Suomessa keskimäärin 3000 henkilöä osallistuu joka päivä koulutusohjelmiin, jotka ovat ELY-keskuksen rahoittamia.
Pitkäaikaistyöttömyyden torjuminen suurin haaste
Pitkäaikaistyöttömyyden kasvun torjuminen on vuoden 2011 suurin haaste. Sitä torjutaan henkilöstökoulutus- ja aktivointiohjelmilla, mutta kestävä ratkaisu on mahdollista saavuttaa vain panostamalla yritysten työllistämisvalmiuksiin. Puolitaival lupaa, että ELY-keskuksella on ns. "piikki auki" yritysten henkilöstökoulutuksiin. Nyt on oikea aika käynnistää tarvittavat yrityskohtaiset täsmäkoulutusohjelmat. Nyt on myös oikea aika panostaa liiketoiminnan kehittämiseen, asiakaspohjan laajentamiseen ja kansainvälistymiseen (katso esimerkiksi Finpron kansainvälistymisohjelman tiedot).
Meriteollisuuden kansainvälistämisen valmennusohjelma
"Suomen meriteollisuuden pitää varmistaa tulevaisuutensa huolehtimalla siitä, että erityisesti alan alihankintayritykset pystyvät kilpailemaan myös kansainvälisillä markkinoilla. Meriteollisuuden kansainvälistämisen valmennusohjelma auttaa siihen osallistuvia meriteollisuuden yrityksiä kehittämään osaamistaan kansainvälisen toiminnan osalta ja saamaan omakohtaisen kosketuksen valitsemaansa kohdemarkkinaan. Finpro vastaa valmennusohjelman toteutuksesta ja tekee koulutusyhteistyötä Turun yliopiston Merenkulkualan koulutus- ja tutkimuskeskuksen kanssa", Finpron toimitusjohtaja Kari Häyrinen kertoo.
ELY-keskus on avannut meriteollisuuden infosivun Varsinais-Suomen ELY-keskuksen verkkosivuille (www.ely-keskus.fi/meriteollisuusinfo) yritysten ja henkilöasiakkaiden käyttöön. Infosivulle pyritään keskittämään tulevaisuudessa laajemminkin alueen meriteollisuuden rahoittamiseen ja kehittämiseen liittyviä toimintoja.
Lisätietoja:
Kimmo Puolitaival, yksikön päällikkö, V-S:n ELY-keskus, puh. 040 8229 414, [email protected]
Petri Järvinen, työvoimakoulutusasiantuntija, V-S:n ELY-keskus, puh. 040 8388 120, [email protected]
Kari Häyrinen, toimitusjohtaja, Finpro, puh. 040 3433 464, [email protected]
Terhi Suominen, viestintäpäällikkö, V-S:n ELY-keskus, puh. 050 3960 894, [email protected]
- Julkaisupäivä
- 4.11.2010
- Luokitukset