Luonnonsuojelu
Elämä on riippuvaista luonnon monimuotoisuudesta ja toimivista ekosysteemeistä. Luonnon monimuotoisuutta on suojeltava ja ylläpidettävä, jotta elämän edellytykset maapallolla voidaan turvata.
Ihmisen toiminta aiheuttaa ilmaston kuumenemista sekä luontokatoa. Tämän lisäksi olemassa olevien luontoympäristöjen laadun huononeminen aiheuttaa luonnon monimuotoisuuden vähenemistä. Luonnon monimuotoisuuden vähenemisestä seuraa lajien ja luontotyyppien uhanalaistumista ja häviämistä. Luonnonsuojelulain tavoitteena on osaltaan estää luonnon monimuotoisuuden vähenemistä. ELY-keskuksissa me valvomme luonnonsuojelulain noudattamista yhdessä muiden viranomaisten kanssa sekä edistämme luonnon- ja maisemansuojelua.
Turvaamme luonnon monimuotoisuutta suojelemalla ja hoitamalla arvokkaita luontotyyppejä ja eliölajeja. Lisäksi huolehdimme, että luontoarvot otetaan huomioon maankäytön suunnittelussa ja erilaisissa ympäristöä muuttavissa hankkeissa ja toimenpiteissä.
Yhteistyössä Metsähallituksen luontopalvelujen kanssa suunnittelemme Natura 2000 -alueiden hoitoa ja käyttöä. Lisäksi olemme mukana hankkeissa, joissa kunnostetaan ja hoidetaan arvokkaita luontoympäristöjä, kuten perinnemaisemia, pienvesiä, metsiä, soita ja lintuvesiä.
Erilaisten luonnonsuojeluohjelmien toteuttamista varten hankimme valtiolle alueita suojelualueiksi ja perustamme luonnonsuojelualueita yksityismaille yhteistyössä maanomistajien kanssa. Merkittävässä roolissa metsien suojelussa on vapaaehtoisuuteen perustuva Etelä-Suomen metsien monimuotoisuuden toimintaohjelma (METSO).
Katso myös
Ota yhteyttä
- puhelin: 0295 020 900, ma–pe klo 9–15, pvm/mpm
- sähköposti: [email protected]
Muualla verkossa
Alueellista tietoa
Luonnonsuojelu - Pohjois-Karjala
Pohjois-Karjalan elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus turvaa luonnon monimuotoisuuden säilymistä hankkimalla ja rauhoittamalla luonnonsuojelualueita, suojelemalla luontotyyppejä ja uhanalaisia eliölajeja sekä valvomalla ja edistämällä luonnonarvojen huomioon ottamista ympäristöä muuttavissa hankkeissa. Helmi-elinympäristöohjelmassa 2021-2030 parannetaan luonnon monimuotoisuuden kannalta tärkeiden elinympäristöjen tilaa. Pohjois-Karjalassa käynnistyi vuonna 2025 Juuan veet ja vaarat -Helmi-keskittymän toiminta, jonka tavoitteena on keskittää kunnostus- ja hoitotoimia luonnon monimuotoisuuden kannalta mahdollisimman vaikuttavasti.
Verkkokalastuskielto norppa-alueilla 15.4.–30.6.2025
Saimaannorpan kuuttien suojelemiseksi Saimaalle on määritelty verkkokalastuskielto 15.4.–30.6.2023. Kalastusrajoitukset kohdistuvat saimaannorpan keskeiselle lisääntymisalueelle antaen kattavan suojan syntyneille kuuteille.