- Ajankohtaista
- Kuulutukset ja ilmoitukset
- Yleistiedoksiannot maantielle jätettyjen ajoneuvojen siirtämiseksi
- Valtion liikenneväylien suunnittelu - kuulutukset
- Ympäristö ja luonnonvarat -vastuualueen valtakunnalliset ja useampaa aluetta koskevat kuulutukset, yleistiedoksiannot ja päätökset
- Meille töihin
- RSS-palvelu
- Tapahtumat ja koulutukset
- Tarjouspyynnöt ja haut
- Tiedotteet
- Tiedotteet 2021
- Tiedotteet 2020
- Tiedotteet 2019
- Tiedotteet 2018
- Tiedotteet 2017
- Tiedotteet 2016
- Tiedotteet 2015
- Tiedotteet 2014
- Tiedotteet 2013
- Tiedotearkisto
- Tilaa tiedotteita
- Uutiset
- Uutiset 2025
- Uutiset 2024
- Uutiset 2023
- Uutiset 2018
- Uutiset 2022
- Uutiset 2021
- Uutiset 2020
- Uutiset 2019
- Uutiset 2017
- Uutiset 2016
- Uutiset 2015
- Uutiset 2014
- Uutiset 2013
- Uutiskirjeet
- Viestintä
Uutiset 2020
Alueellista tietoa
Koronan vaikutukset Pirkanmaan työllisyyteen - missä mennään nyt (Pirkanmaa)
Tällä viikolla julkaistu uusin elokuun tilannetta peilaava työllisyyskatsaus näyttää Pirkanmaalla positiivista kehitystä kevään tilanteesta. Pirkanmaan työttömyys oli elokuussa helpottunut huomattavasti verrattuna kesään ja varsinkin kevääseen. Lomautettujen määrä elokuun tilastoissa oli noin kolmannes kevään luvuista. YT-prosesseja ei ole käynnissä läheskään yhtä paljoa kuin keväällä pahimmillaan oli.
Valitettavaa on, että yleensä taantuman tai laman jälkeen osa TE-toimistoon tulleista uusista asiakkaista jää asiakaskuntaan, ainakin toistaiseksi. Haasteena on pitkäaikaistyöttömien sekä rakennetyöttömien määrän kasvu, tähän olisi syytä puuttua ajoissa, jotta työttömyyden kesto tai toistuvuus saadaan katkaistua mahdollisimman nopeasti. Huolena ovat etenkin 15-29–vuotiaat, joilla ei ole vähintään toisen asteen tutkintoa. Lisäksi olisi kiinnitettävä huomiota työttömien virtavarantotietoihin, joissa näkyy työttömyyden kesto sekä virtaus toimenpiteestä toiseen tai uuteen työhön.
Taloustilanne koheni elokuussa
Pirkanmaan talous kohentui kesällä kohtalaisesti koronatilanne huomioiden. Taloudessa suurimmat muuttujat olivat työllisyysaste sekä yritysten liikevaihto ja tuloksen kehityssuunta. Velka-aste säilyi entisellään. Investointien määrä ei ole kasvussa vaan pikemminkin päinvastoin.
Huomioitavaa on, että yritysten koosta riippumatta luvut kertovat tilanteen olevan edelleen osittain käymistilassa, mutta pääsääntöisesti rauhallinen. Alueellisia eroja syntyi seutukuntien välillä. Yritysten lukumäärä on säilynyt keväästä lähes vakiona, sen sijaan vuositasolla kasvua tuli muutamia satoja, tässä huomioituna lopettaneet sekä aloittaneet yritykset.
Yleinen muutos vuodesta 2019 on ollut lievästi laskeva, eli talous hidastui jonkin verran ja työttömien määrä vastaavasti kasvoi. Vuoden 2020 aikana yritysten rekrytointihalukkuus hiipui osittain, mutta avoimien työpaikkojen määrä säilyi vuosikymmenen korkeimmalla tasolla.
Liikevaihdon taso oli lähes samaa luokkaa kuin edellisenä vuonna 2019, samoin tuloskunto oli edelleen kohtalainen. Viennin arvo vastaavasti ennakkotietojen perusteella oli laskeva. Suurta pudotusta ei kuitenkaan odoteta. Merkittävintä on seikka, että tavaraliikenteen toimivuus on todettu hyväksi ja tuotannon kapeikot ovat todennäköisesti kohtalaisen helposti hoidettavissa. Vienti tulee myös jatkossa joka tapauksessa hidastumaan riippumatta koronatilanteen muuttumisesta Suomessa. Toimialojen sisällä kuin myös toimialojen välillä on merkittäviä eroja tällä hetkellä koronatilanteen aikana kuten normaalissa taloustilanteessakin olisi.
Juha Salminen
ennakointiasiantuntija
Pirkanmaan ELY-keskus
Katso Pirkanmaan tuoreimmat luvut elokuun työllisyyskatsauksesta (ely-keskus.fi)
- Julkaisupäivä
- 22.9.2020