- Ajankohtaista
- Kuulutukset ja ilmoitukset
- Yleistiedoksiannot maantielle jätettyjen ajoneuvojen siirtämiseksi
- Valtion liikenneväylien suunnittelu - kuulutukset
- Ympäristö ja luonnonvarat -vastuualueen valtakunnalliset ja useampaa aluetta koskevat kuulutukset, yleistiedoksiannot ja päätökset
- Meille töihin
- RSS-palvelu
- Tapahtumat ja koulutukset
- Tarjouspyynnöt ja haut
- Tiedotteet
- Tiedotteet 2021
- Tiedotteet 2020
- Tiedotteet 2019
- Tiedotteet 2018
- Tiedotteet 2017
- Tiedotteet 2016
- Tiedotteet 2015
- Tiedotteet 2014
- Tiedotteet 2013
- Tiedotearkisto
- Tilaa tiedotteita
- Uutiset
- Uutiset 2025
- Uutiset 2024
- Uutiset 2023
- Uutiset 2018
- Uutiset 2022
- Uutiset 2021
- Uutiset 2020
- Uutiset 2019
- Uutiset 2017
- Uutiset 2016
- Uutiset 2015
- Uutiset 2014
- Uutiset 2013
- Uutiskirjeet
- Viestintä
Tiedotteet 2014
Puulalle kaksi isoa ja uutta osakaskuntaa (Etelä-Savon ELY-keskus)
Itä-Puulalla 30 osakaskuntaa ja Länsi-Puulalla 31 osakaskuntaa yhdistyivät virallisesti huhtikuun lopussa, kun Maanmittauslaitos järjesti kiinteistötoimituskokoukset. Yhdistymisen myötä kalastusmahdollisuudet ja lupajärjestelmät paranevat sekä kalastuksen kehittäminen helpottuu.
Itä-Puulan – Korpijärven osakaskunnan kooksi tuli lähes 6 000 hehtaaria, osakaskunta on kolmanneksi suurin Etelä-Savossa. Länsi-Puulan osakaskunnan kooksi tuli 2 300 hehtaaria, tärkeimmät vesistöt ovat Länsi-Puula, Haapajärvi ja Hirvijärvi. Osakaskunnat tekivät päätöksiä yhdistymisestä vuoden 2013 aikana, kokousten päätökset olivat lähes poikkeuksetta yksimielisiä. Yhdistymisessä osakkaiden omistus säilyy ennallaan mutta kalastusmahdollisuudet lisääntyvät. Yhdistyminen on ollut osakaskunnille edullista, koska yhdistymishanketta on rahoittanut ja työpanosta tarjonnut Etelä-Savon ELY-keskuksen koordinoima ja EU:n osarahoitteinen Kestävän kalastuksen ja luontomatkailun kehittämishanke.
Lupamyynti ja istutukset on aloitettu
Yhdistyneet isommat osakaskunnat muodostavat kalojen ja kalastajien kannalta järkeviä kalastuslupa-alueita, mikä vähentää hallinnointia, säästää kuluja sekä lisää suunnitelmallisuutta kalakantojen hoitoon. Osakaskunnat laativat yhdessä alueelle käyttö- ja hoitosuunnitelman viiden vuoden ajalle. Suunnitelma määrittelee muun muassa kalastuksen järjestämisen tavoitteet pitkälle ajalle, istutukset, lupamyynnin ja kalastuksen säätelypäätökset. Samalla osakaskunnat perustivat tiedottamista varten internet -sivut, missä on muun muassa lupa-aluekartat sekä tiedot lupamyynnistä ja hallinnosta. Osakaskunnat käyttävät vuonna 2014 istutuksiin lähes 20 000 euroa. Istutuksia ja kalastuksen säätelyä kehittämällä osakaskunnat pyrkivät lisäämään saalisvarmuutta ja saaliskalojen kokoa sekä edistämään lajien luontaista lisääntymistä. Kalastuslupien myynti osakaskuntien vesialueille on jo aloitettu ja lisätietoa saa osakaskuntien verkkosivuilta www.itapuula.net ja www.lansipuula.net.
Linkit:
- Itä-Puulan – Korpijärven vesialueet ennen yhdistämistä (jpg, 3199 kt)
- Itä-Puulan – Korpijärven vesialueet yhdistymisen jälkeen (pdf, 2994 kt)
- Länsi-Puulan osakaskunta yhdistymisen jälkeen (pdf, 2131 kt)
Lisätietoja:
Itä-Puulan – Korpijärven osakaskunnan puheenjohtaja, Seppo Lokka puh. 044 095 0074
Länsi-Puulan osakaskunnan sihteeri, Toni Halttunen puh. 0400 755354
Etelä-Savon ELY-keskus, projektipäällikkö Teemu Hentinen puh. 0400 623 207
- Julkaisupäivä
- 29.4.2014