Navigointivalikko
Tiedotteet 2014

Tiedotteet 2014

Tiedotteet 2014

Kuljen vedellä! (Kaakkois-Suomen ELY-keskus)

Pyöräily- ja Jätevesiviikolla tapahtuu torstaina 15.5.2014 Lappeenrannan torilla klo 9.00-13.00. Jätevesiviikko ja pyöräilyviikko sattuvat tänä vuonna samaan ajankohtaan, joten miksipä et pyöräilisi kyselemään vaikka haja-asutusalueiden jätevesiasioista, Pien-Saimaan tilasta tai Etelä-Karjalan pyöräilyreiteistä Lappeenrannan kauppatorille.

Jätevesiviikolla 12.–18. toukokuuta kannustetaan kiinteistönomistajia tarkistamaan jätevesijärjestelmänsä ja suunnittelemaan sen uudistamista hyvissä ajoin. Tavoitteena on opastaa askel askeleelta, miten jätevesien käsittelyn saa kuntoon hyvissä ajoin ennen maaliskuun 2016 takarajaa. Viikon kuluessa muistutetaan, että päätösten tueksi on tarjolla puolueetonta, ilmaista ja myös kiinteistöllä tapahtuvaa neuvontaa.

Jätevesiviikkoa vietetään seitsemännen kerran. Mukana viikolla ovat myös Kaakkois-Suomen ELY-keskus, Lappeenrannan seudun ympäristötoimi / PISA+, Etelä-Karjalan Martat ja Saimaan vesiensuojeluyhdistyksen JÄSSI-hanke.

Kaakkois-Suomen ELY-keskuksesta on mukana vesihuollon asiantuntija.

Martat neuvovat miten jokainen meistä voi pienentää vesijalanjälkeään ja heiltä saa myös 'huussivinkkejä' vaikkapa kesämökille.

PISA-hanke taas muistuttaa siitä, että jätevesillä on väliä myös Pien-Saimaalla! Keskimäärin yksi ihminen kuormittaa vesistöä puhdistamattomina jätevesinä 800 g fosforia vuodessa, jos tällaisia ihmisiä olisi 6000, he kuormittaisivat vaikkapa Pien-Saimaata 5000 fosforikilolla vuodessa ! Onneksi jätevetemme pääosin puhdistetaan.

Pienistä likavesipuroista kasvaa iso virta ja haja-asutusalueiden kiinteistöjen jätevedet ovat suurin vesistöjen hajakuormittaja maatalouden jälkeen. Jätevedet likaavat enimmäkseen ihmisten lähiympäristöä, esimerkiksi omaa kaivovettä ja pihapiiriä sekä lähivesiä. Jätevesijärjestelmän parantaminen on korjausrakentamista, joka nostaa kiinteistön arvoa ja laatua.

JÄSSI-neuvontahankkeelta voit vaikkapa varata ajan kiinteistökohtaiselle jätevesineuvonnalle.

Pyöräillen kiloja ja hiilikuormaa alas

Pyöräilyviikon kunniaksi mukana on myös Liikenneturvan Jalan ja pyörällä –opas, pyöräilyreittikarttoja ja vinkkejä pyöräilyn hyödyistä vaikkapa ilmastomuutoksen torjunnassa.

Mitäpäs jo menisitkin tällä viikolla pyörällä töihin!


Alueellista tietoa