- Ajankohtaista
- Kuulutukset ja ilmoitukset
- Yleistiedoksiannot maantielle jätettyjen ajoneuvojen siirtämiseksi
- Valtion liikenneväylien suunnittelu - kuulutukset
- Ympäristö ja luonnonvarat -vastuualueen valtakunnalliset ja useampaa aluetta koskevat kuulutukset, yleistiedoksiannot ja päätökset
- Meille töihin
- RSS-palvelu
- Tapahtumat ja koulutukset
- Tarjouspyynnöt ja haut
- Tiedotteet
- Tiedotteet 2021
- Tiedotteet 2020
- Tiedotteet 2019
- Tiedotteet 2018
- Tiedotteet 2017
- Tiedotteet 2016
- Tiedotteet 2015
- Tiedotteet 2014
- Tiedotteet 2013
- Tiedotearkisto
- Tilaa tiedotteita
- Uutiset
- Uutiset 2025
- Uutiset 2024
- Uutiset 2023
- Uutiset 2018
- Uutiset 2022
- Uutiset 2021
- Uutiset 2020
- Uutiset 2019
- Uutiset 2017
- Uutiset 2016
- Uutiset 2015
- Uutiset 2014
- Uutiset 2013
- Uutiskirjeet
- Viestintä
Tiedotteet 2013
Sivulla on ELY-keskusten uusimmat tiedotteet, alkaen huhtikuusta 2013. Vanhemmat tiedotteet löytyvät vasemmalta kohdasta Tiedotearkisto.
Viimeistään nyt pitää hakea uutta maantien opastelupaa (Pirkanmaan ELY-keskus)
Tienvarsiopasteiden uusimista koskevan lainmuutoksen sallima runsaan kuuden vuoden ylimenokausi päättyy vuoden vaihteessa. Yrittäjillä on vielä vajaa kuukausi aikaa uusia maanteiden palvelukohteiden vanhentuneet opasteet ja niiden luvat.
Maanteiden varsilla olevia opasteita koskeva laki muuttui vuonna 2007. Lainsäädäntömuutoksen vuoksi kaikki ennen 15.2.2007 myönnetyt opastusluvat on päivittävä uusien määräysten mukaisiksi, ja vanhentuneet tienvarsiopasteet uusittava uutta lakia vastaaviksi.
Tieliikenneasetuksen sallima kuuden vuoden ylimenokausi päättyy vuoden vaihteessa. Yrittäjillä on vajaa kuukausi aikaa poistaa vanhentuneet opasteensa ja uusia niitä koskeva lupansa asianmukaiseksi. Vuoden loppuun mennessä lupansa uusineelle ja vanhat merkit poistaneelle yrittäjälle ei aiheudu asiasta jälkiseuraamuksia. Tienvarsiopasteen uusimisesta aiheutuvat kulut yrittäjä luonnollisesti maksaa itse.
– Tämän vuoden puolella vastaanottamastamme uusittavasta luvasta ei peritä maksua lainkaan, kertoo Pirkanmaan ELY-keskuksen lupapäällikkö Aleksi Haapavaara.
Haapavaara jatkaa, että yrittäjien kannattaa toimia ripeästi, sillä heti vuoden vaihteen jälkeen lupahakemus normaalin lupakäytännön mukaisesti on jälleen maksullinen. Pelkästä asetuksenmuutoksen aiheuttamasta lupahakemuksesta ei tämän vuoden puolella peritä maksua.
Palvelukohdeluvat myöntää koko maan osalta Pirkanmaan elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus.
Lisätietoja hakumenettelystä saa Liikenteen asiakaspalvelukeskuksesta:
- 0295 020 600 asiakaspalvelu (ma–pe klo 9–16)
- 0295 020 601 kundservice (må–fre kl. 9–16)
- Julkaisupäivä
- 3.12.2013