- Ajankohtaista
- Kuulutukset ja ilmoitukset
- Yleistiedoksiannot maantielle jätettyjen ajoneuvojen siirtämiseksi
- Valtion liikenneväylien suunnittelu - kuulutukset
- Ympäristö ja luonnonvarat -vastuualueen valtakunnalliset ja useampaa aluetta koskevat kuulutukset, yleistiedoksiannot ja päätökset
- Meille töihin
- RSS-palvelu
- Tapahtumat ja koulutukset
- Tarjouspyynnöt ja haut
- Tiedotteet
- Tiedotteet 2021
- Tiedotteet 2020
- Tiedotteet 2019
- Tiedotteet 2018
- Tiedotteet 2017
- Tiedotteet 2016
- Tiedotteet 2015
- Tiedotteet 2014
- Tiedotteet 2013
- Tiedotearkisto
- Tilaa tiedotteita
- Uutiset
- Uutiset 2025
- Uutiset 2024
- Uutiset 2023
- Uutiset 2018
- Uutiset 2022
- Uutiset 2021
- Uutiset 2020
- Uutiset 2019
- Uutiset 2017
- Uutiset 2016
- Uutiset 2015
- Uutiset 2014
- Uutiset 2013
- Uutiskirjeet
- Viestintä
Tiedotteet 2013
Sivulla on ELY-keskusten uusimmat tiedotteet, alkaen huhtikuusta 2013. Vanhemmat tiedotteet löytyvät vasemmalta kohdasta Tiedotearkisto.
Kainuun työttömyys on jyrkässä kasvussa (Kainuun ELY-keskus)
Kainuun työllisyystilanne vaikeutuu kuukausi kuukaudelta. Lokakuussa irtisanomiset ja lomautukset kasvoivat ja työttömyys pomppasi jo yli neljänneksen vuoden takaista korkeammalle. Työvoiman kysyntä on ollut viime aikoina poikkeuksellisen vähäistä. Työmarkkinat eivät vedä, jolloin työnhakijoiden työttömyysjaksot pitkittyvät. Jo yli viidennes työttömistä on ollut yhtäjaksoisesti yli vuoden työttömänä ja lähes 10 % yli kaksi vuotta.
Kainuun työ- ja elinkeinotoimistoon (TE-toimistoon) oli kirjoittautunut lokakuun lopussa 5 432 työtöntä. Se on 394 enemmän kuin syykuussa ja peräti 1 102 enemmän kuin vuosi sitten. Kainuussa työttömyys on kasvanut jo yli 25 % vuoden takaisesta, kun kasvu koko maassa on 16 %.
TE-toimistoon ilmoitettiin lokakuussa 384 uutta avointa työpaikkaa, mikä on yli neljännes vähemmän kuin vuosi sitten. Uusia työntekijöitä tarvittiin lähinnä kaupallisen työn, terveydenhuollon ja sosiaalialan sekä palvelutyön ammattiryhmissä.
Kainuun vaikeaan työllisyystilanteeseen ei ole odotettavissa lähiaikoina paranemista. Työttömyyden uskotaan kasvavan kausivaihtelusta ja lomautuksista johtuen vielä mittavasti talven aikana, jopa yli 600 henkilöllä, jolloin työttömyys kohoaisi päälle 6 000 työttömän lukemiin.
Linkki: Kainuun työllisyyskatsaus, lokakuu 2013
Lisätietoja: Kainuun ELY-keskus,
strategiapäällikkö Juha Puranen, p. 029 502 3650 ja Kainuun TE-toimisto
- Julkaisupäivä
- 26.11.2013