Navigointivalikko
Tiedotearkisto

Tiedotearkisto

Tiedotearkistossa on vanhasta ely-keskus.fi-järjestelmästä siirretyt kaikkien virastojen tiedotteet (1.1.2010-16.4.2013). Näissä arkistotiedotteissa aluevalinta ja tiedotteissa olevat liitetiedostolinkit eivät toimi.

TIEDOTEARKISTO
null Reposaaren läppäsillan korjaustyöt ovat käynnistyneet

Varsinais-Suomen ELY-keskuksen jo vuonna 2011 aloittama Reposaaren sillan peruskorjaus Porin Reposaaressa maantiellä 269 jatkuu läppäsillan uusimisella. Työt ovat käynnistyneet siltapaikalla betonirakenteiden purku- ja uusimistöillä. Lisäksi uuden teräksisen läppäsillan valmistus on alkanut konepajalla. Korjaustöiden aikana liikenne joudutaan katkaisemaan lyhyeksi aikaa joitakin kertoja ja läppäsillan vaihtotyön ajaksi maksimissaan 3 viikon ajaksi. Katkojen aikana liikenne ohjataan kiertotielle kulkemaan vt 2, vt 8 ja mt 272 kautta. Sillan viereen ei rakenneta varasiltaa. Pidempi liikennekatko sillalla on aikaisintaan huhtikuun alussa pääsiäisen jälkeen.

Läppäsillan uusimiseen liittyvät korjaustyöt ovat nyt käynnistyneet läppäkammiossa betonirakenteiden purku- ja uudelleen betonointitöillä. Töitä tullaan tekemään läppäkammiossa koko kevätkausi, kunnes vanha läppäsilta puretaan ja asennetaan uusi läppäsilta. Uuden teräksisen läppäsillan valmistus on alkamassa konepajalla.

Korjaustöiden aikana liikenne joudutaan katkaisemaan lyhyt aikaisesti joitakin kertoja. Lyhyitä katkoja on korkeitaan 3 kertaa viikossa ja ne suoritetaan sunnuntain ja torstain välillä klo 22.30 – 05.30 välisinä aikoina maksimissaan 2 tuntia kerrallaan. Näitä lyhyempiä liikennekatkoja voi kuitenkin olla useampia saman yön aikana. Hälytysajossa oleville hälytysajoneuvoille läppä lasketaan kuitenkin aina välittömästi. Ensimmäiset liikennekatkot suoritetaan mahdollisesti viikolla 4 riippuen töiden etenemisestä.

Läppäsillan vaihtotyön ajaksi liikenne joudutaan siltapaikalla katkaisemaan kokonaan maksimissaan 21 vuorokaudeksi ja tällöin liikenne ohjataan vt 2, vt 8 ja mt 272 kautta. Tästä liikenteen pidemmästä katkaisusta tullaan tiedottamaan vielä tarkemmin erikseen. Liikennettä ei tulla kuitenkaan katkaisemaan ennen huhtikuun alkua. Tiedotamme asiasta tarkemmin, kun läpän vaihtotyön tarkka ajankohta on tiedossa.

Reposaaren sillasta peruskorjattiin vuosien 2011 ja 2012 kiinteän sillan osuudelta. Peruskorjauksen yhteydessä havaittiin, että vanhan avattavan läppäsillan teräsrakenne on huomattavasti huonommassa kunnossa kuin rakennus-suunnittelun yhteydessä tehdyissä tarkastuksissa oli pystytty havaitsemaan. Tästä johtuen koko läppäsiltaosuus uusitaan, samalla läppäsillan avausmekanismi saadaan uudistettua nykyaikaiseksi hydraulitunkeilla toimivaksi. Vanhan 1950-luvun lopussa rakennetun avausmekanismin toimintakunto olisi ollut epävarmaa pitkällä tähtäimellä.

Läppäsillan uusimistyön urakkahinta on n. 1,15 M€. Sen lisäksi tulee kustan-nuksia mm. sähkö- ja automaatiotöistä, kun silta muutetaan uusimistyön yhteydessä kaukokäytöllä avattavaksi.

Kokonaisuudessaan vuonna 2011 alkaneet Reposaaren sillan peruskorjaustyöt tulevat maksamaan yli 3,0 M€ (alv. 0 %). Kyseessä on merkittävä satsaus, sillä Varsinais-Suomen ELY-keskuksella on käytettävissä sillankorjauksiin vuosittain yhteensä n. 6-7 M€ ja Varsinais-Suomen ja Satakunnan alueella on 1 800 siltaa, joista suuri osa alkaa olla peruskorjausiässä ja 126 on luokiteltu huonokuntoiseksi.

Lue lisää Reposaaren sillan korjauksesta hankkeen nettisivuilta

Lisätietoja: 

- Varsinais-Suomen ELY-keskus: siltainsinöörit Jari Nikki, p. 0400 821 596 ja Ari Salo, p. 0400 510 391
 
- Destia Oy: työpäällikkö Eetu Väisänen, p. 040 3510 790 ja työmaapäällikkö Vesa Salmijärvi, p. 0400 238 124


Alueellista tietoa