Navigointivalikko
Tiedotteet 2014

Tiedotteet 2014

Tiedotteet 2014

Ulkomaalaisen yrittäjän on osattava suomea (Pohjois-Karjalan ELY-keskus)

Maahanmuuttajat ovat aktiivisempia perustamaan oman yrityksen kuin kantaväestö. Monelle maahanmuuttajalle yrittäjyys on ainoa keino ansaita riittävä toimeentulo Suomessa. Osa maahanmuuttajista valitsee yrittäjyyden mieluummin kuin pitkän koulutusputken erilaisia koulutus- ja työllistymiskokeiluja.

Maahanmuuttajan yrittäjyyden ja suomen kielen taidon välillä ei ole suoraa yhteyttä. Monen yrittäjänä toimivan maahanmuuttajan kielitaito on heikko. Syitä on varmasti monia, yksi niistä on maahanmuuttajan halu edetä työhön nopeasti. Tällöin kielen opetukseen keskittyvä kotoutumiskoulutus, joka on työttömäksi työnhakijaksi ilmoittautuvalle maahanmuuttajalle se ensimmäinen askel suomalaiseen yhteiskuntaan, jää usein väliin. On myös maahanmuuttajia, jotka tietävät jo tullessaan perustavansa yrityksen.

Monenlaisia polkuja yrittäjäksi

Ulkomaalaisten yksinyrittäjien kielikurssilla opiskellaan suomen kieltä oman yritystoiminnan näkökulmasta. Tavoitteena on vahvistaa omassa yrittämisessä tarvittavaa sanastoa ja viestintätaitoja. Kurssin osanottajat ovat kaikki tuoreita yrittäjiä.

Ulkomaalaiset yrittäjät opiskelevat suomen kieltä Karelia-ammattikorkeakoulun lehtorin Kaisa Juvosen johdolla.

Juuassa asuva Intiasta alun perin kotoisin oleva Marshall Niles kertoo opiskelleensa kansalaisopiston kursseilla vuoden verran suomea. Yrittäjien kielikurssille hänet houkutteli mahdollisuus opiskella yrittämiseen liittyvää sisältöä. Hollantilainen Stephan Herbers puolestaan ei tarvitse välttämättä yritystoiminnassaan suomea kovin paljon, sillä hänen asiakkaansa ovat enimmäkseen Saksassa. Stephan haluaa kuitenkin parantaa kielitaitoaan muutoin, sillä hän kokee Suomen noin neljän vuoden asumisen jälkeen kotimaakseen.

Georgialaisen Georgy Gigolashvilin on Suomeen houkutellut suomalainen elämäntapa. Hänen tavoitteensa on pystyä kommunikoimaan suomen kielellä niin hyvin, että hän pystyy palvelemaan suomalaisia asiakkaita ja tekemään yhteistyötä suomalaisten kumppaneiden kanssa.

Koillis-Englannista kotoisin olevan Rob Collingin ja hänen vaimonsa muuton syy Suomeen oli epätavallinen. He saivat tarpeekseen kotimaastaan ja halusivat lähteä muualle Eurooppaan. Vaimon saatua työpaikan Joensuusta koko perhe muutti kaksi vuotta sitten tänne. Samalla Rob itse sai tilaisuuden yhdistää työ ja harrastus. Niinpä hän perusti oman yrityksen. 

Räätälöityä kielen opetusta

Kurssin opettaja Kaisa Juvonen Karelia-ammattikorkeakoulusta näkee laajemminkin tarvetta räätälöidyille kielikursseille, jotka rakentuvat osallistujien elämäntilanteen tai jonkin tietyn teeman ympärille. Pienestäkin kielitaidon kehittymisestä on silloin usein välitöntä hyötyä arkipäivän elämässä.

Maahanmuuttajayrittäjien kielikoulutuksen järjestää Euroopan sosiaalirahaston osarahoittama ja Pohjois-Karjalan ELY-keskuksen toteuttama MAKE-hanke.

Lisätietoja

Projektipäällikkö Päivi Moilanen, puh. 0295 026 080
paivi.moilanen(at)ely-keskus.fi

 
 

 


Alueellista tietoa