- Ajankohtaista
- Kuulutukset ja ilmoitukset
- Yleistiedoksiannot maantielle jätettyjen ajoneuvojen siirtämiseksi
- Valtion liikenneväylien suunnittelu - kuulutukset
- Ympäristö ja luonnonvarat -vastuualueen valtakunnalliset ja useampaa aluetta koskevat kuulutukset, yleistiedoksiannot ja päätökset
- Meille töihin
- RSS-palvelu
- Tapahtumat ja koulutukset
- Tarjouspyynnöt ja haut
- Tiedotteet
- Tiedotteet 2021
- Tiedotteet 2020
- Tiedotteet 2019
- Tiedotteet 2018
- Tiedotteet 2017
- Tiedotteet 2016
- Tiedotteet 2015
- Tiedotteet 2014
- Tiedotteet 2013
- Tiedotearkisto
- Tilaa tiedotteita
- Uutiset
- Uutiset 2025
- Uutiset 2024
- Uutiset 2023
- Uutiset 2018
- Uutiset 2022
- Uutiset 2021
- Uutiset 2020
- Uutiset 2019
- Uutiset 2017
- Uutiset 2016
- Uutiset 2015
- Uutiset 2014
- Uutiset 2013
- Uutiskirjeet
- Viestintä
Rantatunnelia pestään ja huolletaan tällä viikolla tiistaista perjantaihin (Pirkanmaa)
Pirkanmaan ELY-keskus pesee, puhdistaa ja huoltaa tällä viikolla Tampereen Rantatunnelia maaliskuun kuukausihuollon aikana tiistaista perjantaihin.
Rantatunnelin länteen johtavan B-putken päällystepinnat pestään tiistaina 14.3. aamupäivän ja varhaisen iltapäivän aikana. Vastaavasti itään johtava A-putki pestään keskiviikkona 15.3. Säännöllisellä pesulla vähennetään liikenteelle ja tunnelin teknisille laitteille pölystä koituvaa haittaa. Myös talvella tunnelissa esiintyy pölyisyyttä, jota pyritään vähentämään pesemällä tunnelia säännöllisesti. Tien pinnan jäätymisriskin vuoksi pesua ei kuitenkaan näin kevättalvellakaan voi tehdä illalla eikä yöllä, vaan pesu on ajoitettava lämpimämpään päiväsaikaan. Arkena klo 9–14 välillä tunnelin liikennemäärä on sellainen, että tunnelin toinen ajokaista voidaan sulkea pesun ajaksi. Jos sääolosuhteet tiistaina ja keskiviikkona suinkin sallivat, pestään kumpikin putki perättäisinä päivinä.
Keskiviikon ja torstain välisenä iltana ja yönä 15.–16.3. tehdään länteen johtavan B-putken säännöllisiä kuukausihuoltoon liittyviä töitä. Itään johtavan A-putken huoltotöitä tehdään vastaavasti torstain ja perjantain välisenä iltana ja yönä 16.–17.3. Rantatunnelin teknisten järjestelmien toimivuus varmistetaan kerran kuukaudessa yksi tunneliputki kerrallaan tehtävillä säännöllisillä huoltotöillä. Maaliskuun kuukausihuollot tehdään hiljaisen liikenteen aikaan illalla ja yöllä klo 19.00–06.00. Tunneliputkea ei suljeta kuukausihuollon ajaksi kokonaan, mutta toinen ajokaista suljetaan turvallisuussyistä tarvittavaksi ajaksi kaistaohjauksella ja muilla liikennejärjestelyillä.
Ajokaistojen yläpuolella olevien kaistaopasteiden vihreä nuoli ja punainen rasti kertovat tunnelia lähestyville tai tunnelissa ajaville, mitä kaistaa ajoneuvojen tulee tunnelissa käyttää. ELY-keskus muistuttaa, että punaisella rastilla merkittyä kaistaa ajaminen on samanlainen liikennerikkomus kuin ajaminen päin punaista liikennevaloa.
Lisätietoja:
- Työpäällikkö Annukka Hakala, Destia Oy, p. 040 529 7860
- Projektipäällikkö Heikki Koski, Pirkanmaan ELY-keskus, p. 0295 036 251
- Julkaisupäivä
- 13.3.2017