- Ajankohtaista
- Kuulutukset ja ilmoitukset
- Yleistiedoksiannot maantielle jätettyjen ajoneuvojen siirtämiseksi
- Valtion liikenneväylien suunnittelu - kuulutukset
- Ympäristö ja luonnonvarat -vastuualueen valtakunnalliset ja useampaa aluetta koskevat kuulutukset, yleistiedoksiannot ja päätökset
- Meille töihin
- RSS-palvelu
- Tapahtumat ja koulutukset
- Tarjouspyynnöt ja haut
- Tiedotteet
- Tiedotteet 2021
- Tiedotteet 2020
- Tiedotteet 2019
- Tiedotteet 2018
- Tiedotteet 2017
- Tiedotteet 2016
- Tiedotteet 2015
- Tiedotteet 2014
- Tiedotteet 2013
- Tiedotearkisto
- Tilaa tiedotteita
- Uutiset
- Uutiset 2025
- Uutiset 2024
- Uutiset 2023
- Uutiset 2018
- Uutiset 2022
- Uutiset 2021
- Uutiset 2020
- Uutiset 2019
- Uutiset 2017
- Uutiset 2016
- Uutiset 2015
- Uutiset 2014
- Uutiset 2013
- Uutiskirjeet
- Viestintä
- Valtion aluehallinnon uudistus
Tiedotteet 2015
Työttömyys pysytteli huhtikuussa kutakuinkin vuoden takaisella tasolla Kainuussa (Kainuun ELY-keskus)
Työvoiman kysyntä piristyi selvästi, lähes 20 % vuoden takaisesta
Kainuussa työttömyyden kehitys poikkeaa koko maan kehityksestä. Työttömien työnhakijoiden määrä on pysytellyt Kainuussa alkuvuonna likipitäen vuoden takaisella tasolla, kun se koko maassa on samanaikaisesti kohonnut 10 % vuoden takaista korkeammalle. Kainuun työttömyydessä on kuitenkin vaikea rakenteellinen ongelma: pitkäaikaistyöttömyys on kasvanut 12 % vuoden takaisesta.
Kainuun työ- ja elinkeinotoimistoon (TE-toimistoon) oli kirjoittautunut huhtikuun lopussa 5 929 työtöntä työnhakijaa, joka on 55 enemmän kuin vuosi sitten. Työttömyys väheni toisaalla, eniten rakennus-, korjaus- ja valmistustyöntekijöiden sekä puutarha- ja puistotyöntekijöiden ammattiryhmissä. Samalla se kasvoi toisaalla, lähinnä kuljetustyöntekijöiden ja erityisasiantuntijoiden, kuten mm. opettajien ammattiryhmissä.
Huhtikuussa työvoiman kysyntä piristyi Kainuussa selvästi. Uusia avoimia työpaikkoja ilmoitettiin TE-toimistoon 599, joka on lähes 20 % enemmän kuin vuosi sitten. Se on kuukausitasolla enemmän kuin moneen vuoteen. Työvoiman kysynnän kohentumisen vaikutukset eivät kuitenkaan näy vielä huhtikuun työttömyysluvuissa, sillä työpaikoista 572 oli avoimena vielä huhtikuun lopussa.
Työvoiman kysynnän selvä vilkastuminen enteilee jatkossa parempaa työllisyyskehitystä Kainuuseen. Työttömyyden kehityssuunnan muuttuminen tapahtuu usein kuitenkin varsin hitaasti, joten on odotettavissa, että työttömyys pysyttelee korkealla vielä ainakin alkuvuoden.
Koko maassa TE-toimistoihin oli kirjoittautunut huhtikuun lopussa kaikkiaan 338 585 työtöntä työnhakijaa. Se on 31 272 eli yli 10 % enemmän kuin vuosi sitten. Työttömien työnhakijoiden osuus työvoimasta oli koko maassa 12,9 %. Kainuussa työttömien työnhakijoiden osuus työvoimasta oli huhtikuun lopussa 16,7 %, kun vastaava luku oli Keski-Suomessa 16,8 %, Pohjois-Karjalassa ja Lapissa molemmissa 16,6 %.
Liite Kainuun työllisyyskatsaus huhtikuu 2015
Lisätietoja Kainuun ELY-keskus,
strategiapäällikkö Juha Puranen p. 0295 023 650
- Julkaisupäivä
- 27.5.2015