- Ajankohtaista
- Kuulutukset ja ilmoitukset
- Yleistiedoksiannot maantielle jätettyjen ajoneuvojen siirtämiseksi
- Valtion liikenneväylien suunnittelu - kuulutukset
- Ympäristö ja luonnonvarat -vastuualueen valtakunnalliset ja useampaa aluetta koskevat kuulutukset, yleistiedoksiannot ja päätökset
- Meille töihin
- RSS-palvelu
- Tapahtumat ja koulutukset
- Tarjouspyynnöt ja haut
- Tiedotteet
- Tiedotteet 2021
- Tiedotteet 2020
- Tiedotteet 2019
- Tiedotteet 2018
- Tiedotteet 2017
- Tiedotteet 2016
- Tiedotteet 2015
- Tiedotteet 2014
- Tiedotteet 2013
- Tiedotearkisto
- Tilaa tiedotteita
- Uutiset
- Uutiset 2025
- Uutiset 2024
- Uutiset 2023
- Uutiset 2018
- Uutiset 2022
- Uutiset 2021
- Uutiset 2020
- Uutiset 2019
- Uutiset 2017
- Uutiset 2016
- Uutiset 2015
- Uutiset 2014
- Uutiset 2013
- Uutiskirjeet
- Viestintä
Tiedotteet 2013
Sivulla on ELY-keskusten uusimmat tiedotteet, alkaen huhtikuusta 2013. Vanhemmat tiedotteet löytyvät vasemmalta kohdasta Tiedotearkisto.
Ravustuskausi alkaa 21.7.2013 (Pohjois-Savon ELY-keskus)
Rapukausi käynnistyy 21.7.2013 klo 12 ja jatkuu lokakuun loppuun saakka. Ravustajan tulee maksaa kalastuksenhoitomaksu (22 €/vuosi tai 7 €/viikko) ja hankkia pyynnille vesialueen omistajan lupa. Alle 18-vuotiaiden ja yli 65-vuotiaiden ei tarvitse maksaa kalastuksenhoitomaksua.
Kesä on ollut ravun kasvun kannalta suotuisa ja saalista voi tulla jo ravustuskauden alussa. Jokiravun vuotuinen saalismäärä Pohjois-Savossa on noin 300 000 rapua.
Pohjois-Savossa yhä vahvoja jokirapukantoja
Maakunnassa on edelleen elinvoimaisia jokirapukantoja, vaikka koko Suomessa laji on ollut vähenemässä. Vahvimmat jokirapukannat painottuvat Ylä-Savoon. Jokirapua tavataan myös monella suuremmalla järvellä, vaikka alueelle tyypilliset ja runsaat pienvesistöt ovat sen parhainta elinympäristöä.
Keskeinen syy jokirapukantojen säilymiseen on ollut aktiivinen siirtoistutustoiminta ja pidättäytyminen täplärapuistutuksista, jonka erittäin ärhäkkä ruttotyyppi on suurin uhka jokiravulle. Täplärapu katsotaan myös tälle alueelle niin sanotuksi vieraslajiksi, eikä sen istuttamiseen täten myönnetä lupia. Täplärapua esiintyy maakunnan eteläosissa, mutta itsestään se on levinnyt hyvin hitaasti.
Pohjois-Savon ELY-keskuksen kalatalouspäällikkö Timo Takkunen korostaa, että vaikka jokirapujen siirtoistutus on suositeltavaa, tarvitaan siihen aina lupa. –Luvantarve koskee myös kaikkia siirtoistutuksia, niitäkin, kun halutaan levittää ylimääräiset ravut muuhun kuin pyyntivesistöön. Luvan hakeminen on paitsi pakollista myös tärkeää siksi, että siten pyritään minimoimaan raputautien leviäminen. Istukkaiden tautivapaus tulisikin aina varmistaa, Takkunen kertoo. Lupa ravunistutuksiin haetaan ELY-keskuksesta.
Lisätietoja
Kalatalouspäällikkö
Timo Takkunen
p. 040 7360 734
- Julkaisupäivä
- 16.7.2013