- Ajankohtaista
- Kuulutukset ja ilmoitukset
- Yleistiedoksiannot maantielle jätettyjen ajoneuvojen siirtämiseksi
- Valtion liikenneväylien suunnittelu - kuulutukset
- Ympäristö ja luonnonvarat -vastuualueen valtakunnalliset ja useampaa aluetta koskevat kuulutukset, yleistiedoksiannot ja päätökset
- Meille töihin
- RSS-palvelu
- Tapahtumat ja koulutukset
- Tarjouspyynnöt ja haut
- Tiedotteet
- Tiedotteet 2021
- Tiedotteet 2020
- Tiedotteet 2019
- Tiedotteet 2018
- Tiedotteet 2017
- Tiedotteet 2016
- Tiedotteet 2015
- Tiedotteet 2014
- Tiedotteet 2013
- Tiedotearkisto
- Tilaa tiedotteita
- Uutiset
- Uutiset 2025
- Uutiset 2024
- Uutiset 2023
- Uutiset 2018
- Uutiset 2022
- Uutiset 2021
- Uutiset 2020
- Uutiset 2019
- Uutiset 2017
- Uutiset 2016
- Uutiset 2015
- Uutiset 2014
- Uutiset 2013
- Uutiskirjeet
- Viestintä
Mäntsälän Hirvikorpeen suunnitellun lentopaikan ympäristövaikutukset on arvioitava (Uusimaa)
GLES Oy suunnittelee lentopaikan ja helikopterikentän rakentamista yhtiön omistamalle 25 hehtaarin kokoiselle tilalle Mäntsälässä. Hankkeella on ELY-keskuksen arvion mukaan todennäköisesti merkittäviä ympäristövaikutuksia, joten hankkeeseen tulee soveltaa ympäristövaikutusten arviointimenettelyä (YVA).
Lentopaikan pohjarakenteiden rakentamisessa on tarkoitus louhia kalliota ja hyödyntää betonimursketta usean vuoden ajan. Kallion louhinta, betonijätteen murskaus ja työmaan aikainen massojen käsittely saattavat vaikuttaa erityisesti hulevesiin ja alueen pinta- ja pohjavesiin. Betonimurskeen hyötykäyttö säästää luonnonvaroja, mutta käytön pitää kuitenkin perustua osoitettuun tarpeeseen ja korvata aidosti luonnon materiaaleja.
Myös mahdollisella tulevalla lentotoiminnalla on vaikutuksia pinta- ja pohjaveden laatuun. Sekä rakentamisen että lentopaikkatoiminnan aikaiset liikennemäärät sekä niistä seuraavat liikenneverkon parantamistarpeet tulee selvittää ympäristövaikutusten arvioinnissa. Maakuntakaavassa alueelle ei ole osoitettu lentopaikkaa, joten hankkeen vaikutukset yhdyskuntarakenteeseen tulee huomioida YVA-menettelyssä.
YVA-menettelyn tarve tuli arvioitavaksi Etelä-Suomen aluehallintoviraston pyynnöstä sen jälkeen, kun GLES Oy oli hakenut ympäristölupaa. Mäntsälän kunta, Tuusulan kunta, Keski-Uudenmaan ympäristökeskus ja Uudenmaan liitto olivat lausunnoissaan YVA-menettelyn kannalla. Hankkeesta vastaava on myös itse kannattanut YVA-menettelyä viranomaisten lausuntoihin antamassa vastineessaan.
Lisätietoja:
- Uudenmaan ELY-keskus, ylitarkastaja Tuomas Autere, 0295 021 376
- Uudenmaan ELY-keskus, johtava asiantuntija Eija Lehtonen, 0295 021 424
- Julkaisupäivä
- 26.6.2018