- Ajankohtaista
- Kuulutukset ja ilmoitukset
- Yleistiedoksiannot maantielle jätettyjen ajoneuvojen siirtämiseksi
- Valtion liikenneväylien suunnittelu - kuulutukset
- Ympäristö ja luonnonvarat -vastuualueen valtakunnalliset ja useampaa aluetta koskevat kuulutukset, yleistiedoksiannot ja päätökset
- Meille töihin
- RSS-palvelu
- Tapahtumat ja koulutukset
- Tarjouspyynnöt ja haut
- Tiedotteet
- Tiedotteet 2021
- Tiedotteet 2020
- Tiedotteet 2019
- Tiedotteet 2018
- Tiedotteet 2017
- Tiedotteet 2016
- Tiedotteet 2015
- Tiedotteet 2014
- Tiedotteet 2013
- Tiedotearkisto
- Tilaa tiedotteita
- Uutiset
- Uutiset 2025
- Uutiset 2024
- Uutiset 2023
- Uutiset 2018
- Uutiset 2022
- Uutiset 2021
- Uutiset 2020
- Uutiset 2019
- Uutiset 2017
- Uutiset 2016
- Uutiset 2015
- Uutiset 2014
- Uutiset 2013
- Uutiskirjeet
- Viestintä
Tiedotteet 2014
Kesän tiemerkintätyöt ovat alkamassa pohjalaismaakuntien alueella (Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus)
Etelä-Pohjanmaan ELY -keskuksen tieverkon tiemerkintätyöt tehdään touko–syyskuun aikana. Liikenteen sujuvuuteen merkintätöillä ei ole suurta vaikutusta, mutta tienkäyttäjiltä edellytetään kärsivällisyyttä ja varovaisuutta merkintätyömaan läheisyydessä.
Tiellä liikkuvien ja tietyöntekijöiden turvallisuuden varmistamiseksi ajonopeutta on vähennettävä tiemerkintätyömaan läheisyydessä. Varoitusvalaisimet ja heijastinkalvot tekevät merkintäkalustosta näkyvän, ennalta hyvin havaittavan, työkohteen. Varoitusautoissa ja merkintäkoneissa on kiinnitettynä tilapäisen nopeusrajoituksen ja pakollisen kiertosuunnan määräävät merkit sekä tietyömerkit. Lisäksi merkintäkoneissa on teksti "tiemerkintä".
Vastamaalatulle viivalle ei saa ajaa. Tiemerkintämateriaalit on kehitelty hyvin alustaansa tarttuvaksi ja siksi mm. ajoneuvon korirakenteista niiden poistaminen on erittäin hankalaa.
Linjamerkintöjä (reuna-, keski- ja sulkuviivoja) merkittäessä käytetään vaahtohattaroita varoittamaan juuri maalatusta viivasta. Massamerkintöjä tehtäessä käytetään yhtä tai kahta varoitusautoa. Vaahtohattarat haihtuvat itsestään maalin kuivuttua. Tiemerkintämaalin kuivuminen kestää olosuhteista riippuen 1–10 minuuttia.
Pienmerkinnät (suojatiet, nuolet, symbolit, yms.) pyritään eristämään ajoneuvo - ja kevyeltä liikenteeltä varoitusauton ja mahdollisten kartioiden avulla. Varoitusauto ja kartiot siirretään pois merkinnän kuivuttua.
Merkintäkoneet on hyvä ohittaa mahdollisimman etäältä. Keskitietä merkitsevä kone ohitetaan yleensä oikealta, elleivät maalauskoneen opasteet muutoin ohjaa.
Urakoitsijana alueella toimii Hot Mix Oy.
Lisätietoja:
- Ylläpitovastaava Timo Kulmala, Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus, puh. 0295 027 729
- Urakoitsijan yhteyshenkilö Harri Ahola, puh. 040 825 1370
- Julkaisupäivä
- 28.4.2014