Saimaan uhanalaiset lohikalat

Tietoa lajeista, kantojen hoidosta ja kestävästä kalastuksesta

Saimaan uhanalaiset lohikalat, logo

Yhteystiedot

Saimaan alueen Kalatalouspalvelut, ELY-keskus

Joensuu

Johtava kalatalousasiantuntija Timo Turunen (järvilohi, kalojen biologia, kalatalouden edunvalvonta, kalataloustarkkailut, pyydysten aiheuttama kalastuskuolevuus, lajikohtaiset hoito-ohjelmat, vesistöjen kunnostus, kärkihankkeet, rahoitus, kalastuslaki), puh. 0295 026 112, timo.turunen@ely-keskus.fi

Kalatalousasiantuntija Heli Peura (kalatalous- ja maksuvelvoitteet, kalastusalueita ja osakaskuntia koskevat asiat, kalastuskiellot ja luvat, kalastuksenvalvojien kokeet), puh. 0295 026 088, heli.peura@ely-keskus.fi

Mikkeli

Kalastusbiologi Teemu Hentinen (Saimaannorppa, kalatiet/kunnostukset, vapaa-ajankalastus, osakaskunta- ja kalastusalueasiat, kalastuslaki, uhanalaiset lajit) puh. 0295 024 037, teemu.hentinen@ely-keskus.fi

Kuopio

Johtava kalatalousasiantuntija Timo Takkunen (järvitaimen, lajikohtaiset hoito-ohjelmat, kalastuslaki), puh. 0295 026 626, timo.takkunen@ely-keskus.fi

Eteläinen Saimaa, Lappeenranta-Kouvola

Johtava kalatalousasiantuntija Mikko Koivurinta (kalastuslaki, kalatiet/kunnostukset), puh. 0295 021 080, mikko.koivurinta@ely-keskus.fi 

Kalastusmestari Vesa Vanninen (kalatiet/kunnostukset, vapaa-ajankalastus, osakaskunta- ja kalastusalueasiat, kalastuslaki, uhanalaiset lajit, kalakantojen hoidon rahoitus), puh. 0295 029 095, vesa.vanninen@ely-keskus.fi

Kalatalouskeskukset

Lisätietoa saa myös alueellisista kalatalouskeskuksista.

Luonnonvarakeskus

Erikoistutkija Matti Janhunen (kalojen biologia ja tutkimus, kalanviljely, genetiikka), puh. 040 687 4019, matti.janhunen@luke.fi