- Ajankohtaista
- Kuulutukset ja ilmoitukset
- Yleistiedoksiannot maantielle jätettyjen ajoneuvojen siirtämiseksi
- Valtion liikenneväylien suunnittelu - kuulutukset
- Ympäristö ja luonnonvarat -vastuualueen valtakunnalliset ja useampaa aluetta koskevat kuulutukset, yleistiedoksiannot ja päätökset
- Meille töihin
- RSS-palvelu
- Tapahtumat ja koulutukset
- Tarjouspyynnöt ja haut
- Tiedotteet
- Tiedotteet 2021
- Tiedotteet 2020
- Tiedotteet 2019
- Tiedotteet 2018
- Tiedotteet 2017
- Tiedotteet 2016
- Tiedotteet 2015
- Tiedotteet 2014
- Tiedotteet 2013
- Tiedotearkisto
- Tilaa tiedotteita
- Uutiset
- Uutiset 2025
- Uutiset 2024
- Uutiset 2023
- Uutiset 2018
- Uutiset 2022
- Uutiset 2021
- Uutiset 2020
- Uutiset 2019
- Uutiset 2017
- Uutiset 2016
- Uutiset 2015
- Uutiset 2014
- Uutiset 2013
- Uutiskirjeet
- Viestintä
Tiedotteet 2015
Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksen irtisanomisia pystyttiin vähentämään, muutostuesta hyviä tuloksia (Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus)
Syyskuussa 2014 käynnistyneet ELY-keskusten ja työ- ja elinkeinoministeriön yt-neuvottelut on saatu päätökseen Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksessa
Tammikuussa 2015 valtakunnallisten neuvottelujen päättyessä arvioitiin, että ELY-keskusten 33 miljoonan säästötarpeesta toteutetaan suurin osa luonnollisella poistumalla, pääosin eläköitymisen kautta. Vajaa kolmannes säästöistä arvioitiin tuolloin toteutettavan irtisanomisilla ja loput muilla säästötoimilla.
Irtisanottavien henkilöiden määrä on Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksessa yhdeksän. Vähennystarpeeksi arvioitiin paikallisten neuvottelujen käynnistyessä 16 henkilötyövuotta, mutta erilaisten muutostukikeinojen ja muiden säästötoimien kautta irtisanottavien määrä saatiin laskemaan yhdeksään henkilöön.
Aiemmin tänä vuonna päättyneiden, rakennerahastotehtäviä koskeneiden yt-neuvotteluiden lopputuloksena on 11 henkilön irtisanominen Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksesta. EU:n rakennerahastojen tekninen tuki vähenee 56 miljoonaa euroa vuosina 2014–2020. Rakennerahastotehtävissä työskentelevää Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksen henkilöstöä on sijoittuneena Oulun ohessa myös mm. Kajaanissa ja Rovaniemellä.
"Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksen henkilöstö vähenee lähivuosien aikana merkittävästi myös eläköitymisen myötä", kommentoi ylijohtaja Matti Räinä Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksesta. Vuosien 2015 - 2018 välillä Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksesta eläkkeelle siirtyy arviolta 35 henkilöä. ELY-keskuksen toiminnan käynnistyessä vuoden 2010 alussa Pohjois-Pohjanmaa ELY-keskuksessa työskenteli reilut 400 henkilöä. Vuonna 2018 ELY-keskuksessa työskentelee arviolta vajaat 200 vakinaista henkilöä. Henkilöstön määrää on vähentänyt myös hallinnon keskittäminen.
Nyt päättyneen yt-menettelyn lisäksi Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksessa käynnistyy kymmentä Euroopan maaseuturahaston rahoitustehtävissä työskentelevää henkilöä koskeva yt-prosessi.
Toiminnan sopeuttamistarpeen taustalla on maaseuturahaston henkilöstön palkkaukseen käytettävän resurssin väheneminen kuluvalla ohjelmakaudella. YT-neuvottelut on tavoitteena saada päätökseen maaseuturahaston osalta kesäkuun loppuun mennessä.
ELY-keskuksissa on käytössä hyvän työnantajapolitiikan mukaisesti kattava muutostukipaketti, jonka keinoin henkilöstöstä huolehditaan vaikeassa tilanteessa. Lisäksi ELY-keskuksia ohjaavat ministeriöt ja virastot sekä ELY-keskukset ja TE-toimistot ovat sitoutuneet irtisanomisuhan alla olevan henkilöstön uudelleensijoittamiseen.
Toiminnan ja tehtävien uudistamisella turvataan ELY-palvelut kaikilla alueilla
ELY-keskuksissa ja rakennerahastotoiminnassa on käynnistetty muutos, jolla rakennetaan ketterämpää ja Suomen kilpailukykyä parantavaa hallintoa. Säästöjen toteuttamisessa etsitään edelleen uusia keinoja tuottaa palveluita tehokkaasti ja asiakasystävällisesti. ELY-palveluita saa edelleenkin kaikista ELY-keskuksista. Toiminnan uudistamisessa keskeisessä roolissa on toimintojen sähköistäminen.
Yt-neuvottelujen taustalla hallituksen säästöpäätökset ja rakennerahastojen teknisen tuen vähentyminen
Yt-neuvottelujen taustalla on Kataisen ja Stubbin hallitusten rakennepoliittinen ohjelma, joka sisältää kasvupanostuksia ja valtion talouden sopeuttamispaketin. Tavoitteena on samanaikaisesti investoida kasvuun ja kilpailukykyyn sekä tasapainottaa valtion taloutta.
Osana hallituksen päättämiä sopeutustoimia ja julkisen talouden kestävyysvajeen korjaamista ELY-keskuksille kohdennettiin 33 miljoonan euron säästöt vuosille 2015–2018. Lisäksi EU:n rakennerahastojen tekninen tuki vähenee 56 miljoonaa euroa vuosina 2014–2020.
- TEM:n tiedote 7.5.2015 (tem.fi)
- TEM:n tiedote valtakunnallisten neuvottelujen päätyttyä tammikuussa 2015 (tem.fi)
- Lisätietoja yt-neuvottelujen taustoista (tem.fi)
- Tiedote ministerien yhteisistä linjauksista ELY-keskusten uudistuksessa (tem.fi)
Lisätiedot:
Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksen ylijohtaja Matti Räinä, puh. 0295 038 279
- Julkaisupäivä
- 7.5.2015