- Ajankohtaista
- Kuulutukset ja ilmoitukset
- Yleistiedoksiannot maantielle jätettyjen ajoneuvojen siirtämiseksi
- Valtion liikenneväylien suunnittelu - kuulutukset
- Ympäristö ja luonnonvarat -vastuualueen valtakunnalliset ja useampaa aluetta koskevat kuulutukset, yleistiedoksiannot ja päätökset
- Meille töihin
- RSS-palvelu
- Tapahtumat ja koulutukset
- Tarjouspyynnöt ja haut
- Tiedotteet
- Tiedotteet 2021
- Tiedotteet 2020
- Tiedotteet 2019
- Tiedotteet 2018
- Tiedotteet 2017
- Tiedotteet 2016
- Tiedotteet 2015
- Tiedotteet 2014
- Tiedotteet 2013
- Tiedotearkisto
- Tilaa tiedotteita
- Uutiset
- Uutiset 2025
- Uutiset 2024
- Uutiset 2023
- Uutiset 2018
- Uutiset 2022
- Uutiset 2021
- Uutiset 2020
- Uutiset 2019
- Uutiset 2017
- Uutiset 2016
- Uutiset 2015
- Uutiset 2014
- Uutiset 2013
- Uutiskirjeet
- Viestintä
Tiedotteet 2015
Pirkanmaan ELY-keskuksessa yt-neuvottelujen tuloksena irtisanomisilta vältytään (Pirkanmaan ELY-keskus)
Syyskuussa 2014 käynnistyneet ELY-keskusten ja työ- ja elinkeinoministeriön yt-neuvottelut on saatu päätökseen Pirkanmaan ELY-keskuksessa.
Tammikuussa 2015 valtakunnallisten neuvottelujen päättyessä arvioitiin, että ELY-keskusten 33 miljoonan säästötarpeesta toteutetaan suurin osa luonnollisella poistumalla, pääosin eläköitymisen kautta. Vajaa kolmannes säästöistä arvioitiin tuolloin toteutettavan irtisanomisilla ja loput muilla säästötoimilla. Jatkoneuvotteluissa irtisanottavien määrää pystyttiin tästä vielä vähentämään muutostuen laajamittaisella käyttöönotolla sekä muilla säästötoimilla.
Pirkanmaan ELY-keskukselle työ- ja elinkeinoministeriöstä asetettu sopeuttamistarve oli neuvottelujen alkaessa 15 henkilötyövuotta.
Henkilöstölle uusia mahdollisuuksia muutostuen avulla
ELY-keskuksissa on käytössä hyvän työnantajapolitiikan mukaisesti kattava muutostukipaketti, jonka keinoin henkilöstöstä huolehditaan vaikeassa tilanteessa. Tukena on myös TEM-konsernin erityisosaaminen työelämän muutostilanteiden hoitamisesta.
ELY-keskuksia ohjaavat ministeriöt ja virastot sekä ELY-keskukset ja TE-toimistot ovat sitoutuneet irtisanomisuhan alla olevan henkilöstön uudelleensijoittamiseen. Lisäksi käytössä on muun muassa 1+1-malli, jossa nykyinen työnantaja maksaa ensimmäisen vuoden palkan, kun uusi työnantaja sitoutuu palkkaamaan henkilön vähintään vastaavaksi ajaksi. Irtisanoutumiskorvauksena on mahdollista saada maksimissaan vuoden palkka. Henkilöstölle on räätälöity myös erityinen yrittäjyyteen kannustava 'virkamiehestä yrittäjäksi' -valmennusohjelma.
- Pirkanmaan ELY-keskuksessa muutostukipaketteja hyödynsi yhteensä 23 henkilöä. Heistä 4 siirtyi toisen työnantajan palvelukseen ja 19 otti irtisanoutumiskorvauksen. Myös lomarahoja on vaihdettu vapaapäiviksi merkittävä määrä. Näiden toimenpiteiden ansiosta säästöjä syntyi riittävästi ja irtisanomisia ei ole tarpeen toteuttaa, kommentoi ylijohtaja Leena Vestala Pirkanmaan ELY-keskuksesta.
Toiminnan ja tehtävien uudistamisella turvataan ELY-palvelut kaikilla alueilla
ELY-keskuksissa ja rakennerahastotoiminnassa on käynnistetty muutos, jolla rakennetaan ketterämpää ja Suomen kilpailukykyä parantavaa hallintoa. Säästöjen toteuttamisessa etsitään edelleen uusia keinoja tuottaa palveluita tehokkaasti ja asiakasystävällisesti. ELY-palveluita saa edelleenkin kaikista ELY-keskuksista. Toiminnan uudistamisessa keskeisessä roolissa on toimintojen sähköistäminen.
- Yt-neuvottelujen aikana käynnistyi toiminnan tehostamiseen ja hallinnon keventämiseen tähtäävinä toimenpiteinä ELY-keskusten palvelujen keskittämisiä suuralueille. Pirkanmaan ELY-keskukseen keskitettiin kaikkien ELY-keskusten Tekes-tehtäviä tekevät ja yritysten kansainvälistymispalveluja tuottavat henkilöt sekä keksintöasioita hoitavat asiantuntijat ja energiatukia käsittelevät henkilöt. Myös liikenne ja infrastruktuuri -vastuualueen tehtäviä ollaan keskittämässä entisestään Pirkanmaalle. Ympäristö ja luonnonvarat -vastuualueella näytteenotto- ja rakennuttamistehtävät ulkoistettiin. Asiakaspalvelua on keskitetty yhä enemmän liikenteen asiakaspalvelukeskukseen ja ympäristöasioiden asiakaspalvelukeskukseen sekä Yritys-Suomi-palveluun. Myös mahdollisuuksia sähköiseen asiointiin on lisätty. Toivommekin, että asiakkaamme käyttävät näitä kanavia aktiivisesti. Asiakkaiden yhteydenotoista 80 %:a pystytään hoitamaan viipymättä asiakaspalvelukeskuksissa ja loputkin lyhyen ajan kuluessa, muistuttaa ylijohtaja Leena Vestala.
Yt-neuvottelujen taustalla hallituksen säästöpäätökset ja rakennerahastojen teknisen tuen vähentyminen
Yt-neuvottelujen taustalla on Kataisen ja Stubbin hallitusten rakennepoliittinen ohjelma, joka sisältää kasvupanostuksia ja valtion talouden sopeuttamispaketin. Tavoitteena on samanaikaisesti investoida kasvuun ja kilpailukykyyn sekä tasapainottaa valtion taloutta.
Osana hallituksen päättämiä sopeutustoimia ja julkisen talouden kestävyysvajeen korjaamista ELY-keskuksille kohdennettiin 33 miljoonan euron säästöt vuosille 2015–2018. Lisäksi EU:n rakennerahastojen tekninen tuki vähenee 56 miljoonaa euroa vuosina 2014–2020.
TEM:n tiedote valtakunnallisten neuvottelujen päätyttyä tammikuussa 2015
Lisätietoja yt-neuvottelujen taustoista
Tiedote ministerien yhteisistä linjauksista ELY-keskusten uudistuksessa
Lisätiedot:
Pirkanmaan ELY-keskuksen ylijohtaja Leena Vestala, p. 0295 036 216.
- Julkaisupäivä
- 7.5.2015