- Ajankohtaista
- Kuulutukset ja ilmoitukset
- Yleistiedoksiannot maantielle jätettyjen ajoneuvojen siirtämiseksi
- Valtion liikenneväylien suunnittelu - kuulutukset
- Ympäristö ja luonnonvarat -vastuualueen valtakunnalliset ja useampaa aluetta koskevat kuulutukset, yleistiedoksiannot ja päätökset
- Meille töihin
- RSS-palvelu
- Tapahtumat ja koulutukset
- Tarjouspyynnöt ja haut
- Tiedotteet
- Tiedotteet 2021
- Tiedotteet 2020
- Tiedotteet 2019
- Tiedotteet 2018
- Tiedotteet 2017
- Tiedotteet 2016
- Tiedotteet 2015
- Tiedotteet 2014
- Tiedotteet 2013
- Tiedotearkisto
- Tilaa tiedotteita
- Uutiset
- Uutiset 2025
- Uutiset 2024
- Uutiset 2023
- Uutiset 2018
- Uutiset 2022
- Uutiset 2021
- Uutiset 2020
- Uutiset 2019
- Uutiset 2017
- Uutiset 2016
- Uutiset 2015
- Uutiset 2014
- Uutiset 2013
- Uutiskirjeet
- Viestintä
Uutiset 2017
Työmarkkinatori esillä Jyväskylän kehitystyöpajassa 11.10.-"Tavoitteena rakentaa maailman paras matching"
Tämän vuoden joulukuussa avautuva betaversio Työmarkkinatori-työnhakupalvelusta on osa tulevaisuuden parempaa työnvälitystä. Työmarkkinatorin työhakupalvelussa työnantajan ja työnhakijan kohtaaminen tapahtuu osaamiseen perustuen, kehittämisasiantuntija Petri Tuomela esitti.
Parempi työnhakupalvelu on kuitenkin vain ensimmäinen askel kohti tulevaa Työmarkkinatoria. Tulevaisuudessa Työmarkkinatorista rakentuu ekosysteemi, joka tulee ensimmäistä kertaa yhdistämään julkiset ja yksityiset palveluntarjoajat samalla palvelualustalle tarjoten ketterän kohtaamispaikan niin työnhakijalle, työnantajalle, opiskelijoille kuin koulutuspalveluille. Tavoitteena on rakentaa maailman paras matching (suom. yhteensovitus), Tuomela tiivisti.
Osaajaprofiili tunnistaa käyttäjän osaamisen ja kehittämiskohdat
Tuleva ekosysteemi mahdollistaa mm. oman osaajaprofiilin rakentamisen, joka auttaa käyttäjää oman osaamisen tunnistamisessa, sanoittamisessa ja kehittämisessä. Ekosysteemi tulee olemaan ohjaamo, joka ohjaa käyttäjää oikeaan paikkaan, niin yksityisten kuin myös julkisten palveluntarjoajien palveluihin, Tuomela esitti.
Osaajaprofiilin perusteella ekosysteemi tarjoaa käyttäjälle niin sopivia työpaikkoja, kuin valmennus- ja koulutusmahdollisuuksia, jotka vahvistavat käyttäjän työllistymismahdollisuuksia. Vaihtoehtona on myös yrittäjyyspolku ja yrityksen ostaminen yrityspörssistä.
Teknologia ja kattava yhteistyö avaimena parempiin kohtaamisiin
Työmarkkinatorin kehitys tapahtuu yhteistyössä eri toimijoiden kanssa. Jyväskylän työpajassa oli mukana mm. oppilaitoksien, työnvälitys- ja koulutuspalveluiden sekä TE-palveluiden väkeä.
Lue lisää:
http://tyomarkkinatori.fi/2017/10/17
Lisätietoja:
Petri Tuomela, kehittämisasiantuntija, [email protected], p. 050 414 3155
ELY-keskusten sekä TE-toimistojen kehittämis- ja hallintokeskus (KEHA-keskus)
- Julkaisupäivä
- 18.10.2017