- Ajankohtaista
- Kuulutukset ja ilmoitukset
- Yleistiedoksiannot maantielle jätettyjen ajoneuvojen siirtämiseksi
- Valtion liikenneväylien suunnittelu - kuulutukset
- Ympäristö ja luonnonvarat -vastuualueen valtakunnalliset ja useampaa aluetta koskevat kuulutukset, yleistiedoksiannot ja päätökset
- Meille töihin
- RSS-palvelu
- Tapahtumat ja koulutukset
- Tarjouspyynnöt ja haut
- Tiedotteet
- Tiedotteet 2021
- Tiedotteet 2020
- Tiedotteet 2019
- Tiedotteet 2018
- Tiedotteet 2017
- Tiedotteet 2016
- Tiedotteet 2015
- Tiedotteet 2014
- Tiedotteet 2013
- Tiedotearkisto
- Tilaa tiedotteita
- Uutiset
- Uutiset 2025
- Uutiset 2024
- Uutiset 2023
- Uutiset 2018
- Uutiset 2022
- Uutiset 2021
- Uutiset 2020
- Uutiset 2019
- Uutiset 2017
- Uutiset 2016
- Uutiset 2015
- Uutiset 2014
- Uutiset 2013
- Uutiskirjeet
- Viestintä
Alueellista tietoa
Pirkanmaan ELY-keskuksen yrityspalveluvoimat vahvistuivat vuoden alusta
Vuoden alussa Pirkanmaan ELY-keskukseen siirtyi TE-toimiston yrityspalveluista viisi henkilöä jatkamaan töitä pirkanmaalaisten pk-yritysten kasvun tukemisessa, sparraamaan sekä auttamaan löytämään sopivat palvelut ja rahoitusmahdollisuudet. Kohderyhmänä on pääsääntöisesti pienet, vientipotentiaalia omaavat tai tutkimus-, kehitys- ja innovaatiotoimintaan satsaavat kasvuhakuiset yritykset.
– Olemme päässeet hyvin kiinni uusiin tehtäviin ja haasteisiin. Meihin kannattaa olla yhteyksissä matalalla kynnyksellä ja avoimin mielin. Teemme mielellämme yrityskäyntejä ja kartoitamme yrityksenne tarpeita, kertoo yritysasiantuntija Jari Tamski. Muut ELY-keskukseen siirtyneet yritysasiantuntijat ovat Mari Rautiainen, Tomi Aalto, Jussi Oksanen ja Risto Rantala.
Kuvassa vasemmalta Team Finland -koordinaattori Jukka Kohonen, johtaja Mika Sievi-Korte, ennakointiasiantuntija Juha Salminen, yritysasiantuntijat Mari Rautiainen, Risto Rantala, Jussi Oksanen, Jari Tamski ja Tomi Aalto.
ELY-keskus tukee pk-yritysten kehittämishankkeita ja investointeja
– Yrityksen kehittämisavustuksella voimme tukea yrityksen kasvuponnistuksia, kuten uusien tuotteiden tai palvelujen kehittämistä, kansainvälisen toiminnan aloittamista ja liiketoiminnan uudistamista. Lisäksi tukea voi hakea energiatehokkuushankkeisiin ja kiertotalouden edistämiseen yrityksessä, kertoo vastuualuejohtaja Mika Sievi-Korte.
– Kaiken lähtökohta on yrityksen tahto ja resurssit kasvaa ja kehittyä, haluamme olla edesauttamassa pk-yritysten kilpailukyvyn parantamista ja kasvua, jatkaa Sievi-Korte.
Maaseuturahoituksella voimme tukea kehittämistoimenpiteiden lisäksi myös kasvuhaluisten yritysten investointeja, kuten tuotantotiloja tai koneita ja laitteita. Tämä edellyttää, että yritys sijaitsee maaseutualueella.
Team Finland -verkosto auttaa yrityksiä maakunnista maailmalle
Team Finland -verkosto on yrityksille kansainvälistymispalveluja tarjoavien julkisten toimijoiden verkosto. Se tarjoaa yrityksille sujuvan palveluketjun markkinatiedosta vientikaupan rahoitukseen. ELY-keskus on yksi verkoston ydintoimijoista Business Finlandin, Finnveran ja ulkoministeriön lisäksi.
Verkostolla on palveluja viennin ja kansainvälistymisen eri vaiheisiin. Yrityksesi tilanteen perusteella etsimme verkostostamme yritykselle sopivimmat asiantuntijat ja palvelut.
Team Finland -koordinaattori ELY-keskuksessa on aloittavan viejän väylä koko laajan verkoston palveluihin. Pirkanmaan ELY-keskuksessa Team Finland -koordinaattorina toimii Jukka Kohonen.
– Yritysasiantuntijamme tuntevat verkoston palvelut ja ohjaavat yrityksen tarvittaessa sille sopivimman palvelun äärelle, kertoo Kohonen.
Lisätietoa
- team-finland.fi
- ely-keskus.fi
Ota yhteyttä!
Sähköpostiosoitteemme ovat muotoa [email protected]
- Julkaisupäivä
- 21.1.2025
Päivitetty: 21.01.2025