Navigointivalikko
Tiedotteet 2013

Tiedotteet 2013

Sivulla on ELY-keskusten uusimmat tiedotteet, alkaen huhtikuusta 2013. Vanhemmat tiedotteet löytyvät vasemmalta kohdasta Tiedotearkisto.

Tiedotteet 2013

Paikalliset asukkaat vastustavat Västerskogiin suunniteltua kiviainesottamoa ja ylijäämämaiden läjitysaluetta (Uudenmaan ELY-keskus)

Tuusulan kunta suunnittelee kiviainesten ottoa ja ylijäämämaiden sijoittamista omistamalleen 23 hehtaarin suuruiselle Västerskogin tilalle. Lisäksi se pohtii asfalttiaseman ja muun teollisen toiminnan sijoittamista alueelle. Uudenmaan ELY-keskus on antanut lausuntonsa hankkeen ympäristövaikutusten arviointiselostusta (YVA) ja pitää sitä asianmukaisesti laadittuna. Hanke on herättänyt vastustusta paikallisten asukkaiden keskuudessa. Palautteissa hanketta pidettiin asumisviihtyvyyttä olennaisesti vähentävänä.

Västerskogin kiinteistö sijaitsee Tuusulan eteläosassa Senkkerinmäen alueella, noin 240-400 metrin etäisyydellä Myllykylän taajamasta. Kiinteistö on metsätalouskäytössä ja lähialueella on kiviainesten ottotoimintaa. Kiinteistö rajautuu lounaisosastaan Vantaan kaupunkiin ja hankealueen eteläpuolella, noin 1,8 kilometrin etäisyydellä, on Helsinki-Vantaan lentoasema.

Hankkeessa on tarkasteltu neljää vaihtoehtoa. Ensimmäiset ovat laajempi tai suppeampi kiviaineksen otto ja maanvastaanottoalue. Laajemmassa vaihtoehdossa louhittava alue olisi 19 hehtaaria ja läjitysalue 17 hehtaaria, suppeammassa ottoalue 12 hehtaaria ja läjitysalue 11 hehtaaria.  Kolmannessa vaihtoehdossa on arvioitu sekä asfalttitehtaan että teollisuusalueen sijoittamista yllä mainittujen toimintojen lisäksi alueella. 0-vaihtoehtossa alueelle ei tule mitään toimintaa.

Hankkeessa on lisäksi tarkasteltu kahta yhdystievaihtoehtoa. Suunniteltu yhdystie rakennettaisiin hankealueen lounaisosasta Hanskalliontielle tai vaihtoehtoisesti hankealueen koillisosasta Myllykyläntielle.

Asukkaat haluat säilyttää Myllykylän maalaiskylänä

YVAselostuksessa hankkeen eri vaihtoehtojen keskeisiksi vaikutuksiksi on tunnistettu melu, pöly, lisääntyvä liikenne ja ihmisten elinoloihin kohdistuvat haitat.

ELY-keskukselle tulleen palautteen perusteella asukkaiden huoli kohdistuu asumisviihtyvyyteen, melu-, pöly- ja tärinähaittoihin, pohjaveden puhtauteen, maankäytön muutoksiin, liikenneturvallisuuteen, virkistyskäyttöön, kulttuurimaisemaan ja kiinteistöjen arvoon aiheutuviin haitallisiin vaikutuksiin.

Västerskogin tila toimii nykyisin suojavyöhykkeenä Myllykylän ja Senkkerin kiviainesottamon välissä. Vaikka melun ja ilmanlaadun ohjearvot eivät ylittyisi, voivat asukkaat kokea pitkäaikaisen haitan häiritsevänä.  Asukkaat haluavat säilyttää Myllykylän maaseutukylänä ja suhtautuvat hankkeen tarpeellisuuteen ja taloudellisiin perusteluihin kriittisesti.

Melun, pölyn, hajun ja tärinän torjunta tärkeää

Lausunnossaan ELY-keskus on todennut, että hankkeen aiheuttamia riskejä Päijänne-tunnelin ja tunnelin lähialueiden porakaivojen veden laadulle tulee pienentää rakentamalla tarvittavat suojaukset. Lisäksi talousvesikaivojen tarkkailu on tarpeellista.

Toiminnassa on pyrittävä torjumaan melua parhaalla mahdollisella tavalla. Meluntorjuntatoimenpiteet täytyy suunnitella ja toteuttaa huolellisesti siten, että ohjearvojen ylityksiä ei tapahdu. Lisäksi pöly-, haju- ja tärinähaittoja pitää ehkäistä ja seurata.

Selostuksessa on puutteita siinä, miten toimita vaikuttaisi pintavesiin. Arviointia tulee täydentää niiden osalta. On mahdollista, että hankkeesta voi aiheutua haitallisia vaikutuksia Tuusulanjoessa ja Vantaanjoessa esiintyvälle vuollejokisimpukalle ja kalastolle.

Ruotsinkylä-Myllykylä II osayleiskaavaprosessi on vireillä. Uudenmaan ELY-keskus on 27.2.2013 luonnoksesta antamassaan lausunnossa todennut, että esitettyjen maa-ainesten ottoalueiden osoittaminen ottamisen jälkeen teollisuuskäyttöön on ristiriidassa yleispiirteisempien suunnitelmien kanssa. Tämä johtaisi muun yhdyskuntarakenteen kannalta irrallisten taajamatoimintojen alueiden syntymiseen. Tämä olisi myös vastoin valtakunnallisia alueidenkäyttötavoitteita, joiden mukaan uusia huomattavia työpaikka-alueita ei tule sijoittaa irralleen olemassa olevasta yhdyskuntarakenteesta. Ruotsinkylä-Myllykylä II osayleiskaavaehdotus on lausunnolla ELY:ssä.

 Lisätietoja: Ylitarkastaja Leena Eerola, Uudenmaan ELY-keskus, p. 0295021380,


Alueellista tietoa