- Ajankohtaista
- Kuulutukset ja ilmoitukset
- Yleistiedoksiannot maantielle jätettyjen ajoneuvojen siirtämiseksi
- Valtion liikenneväylien suunnittelu - kuulutukset
- Ympäristö ja luonnonvarat -vastuualueen valtakunnalliset ja useampaa aluetta koskevat kuulutukset, yleistiedoksiannot ja päätökset
- Meille töihin
- RSS-palvelu
- Tapahtumat ja koulutukset
- Tarjouspyynnöt ja haut
- Tiedotteet
- Tiedotteet 2021
- Tiedotteet 2020
- Tiedotteet 2019
- Tiedotteet 2018
- Tiedotteet 2017
- Tiedotteet 2016
- Tiedotteet 2015
- Tiedotteet 2014
- Tiedotteet 2013
- Tiedotearkisto
- Tilaa tiedotteita
- Uutiset
- Uutiset 2023
- Uutiset 2022
- Uutiset 2021
- Uutiset 2020
- Uutiset 2019
- Uutiset 2018
- Uutiset 2017
- Uutiset 2016
- Uutiset 2015
- Uutiset 2014
- Uutiset 2013
- Uutiskirjeet
- Viestintä
Uutiset 2022
Alueellista tietoa
Kolme kuljettajaa suuntasi RekryKoulutuksesta maantielle
Kuopiolainen Kuljetusliike T. Koistinen sai uusia ammattikuljettajia RekryKoulutuksen avulla. Pula logistiikka-alan osaajista korostuu Pohjois-Savon luvuissa.

Kova tarve ammattitaitoisista kuljetustyöntekijöistä on edellisvuosien tapaan korostunut Pohjois-Savon ELY-keskuksen RekryKoulutuksen kysynnässä. Kuopiolainen Kuljetusliike T. Koistinen Oy sai tänä syksynä kolme uutta työntekijää maanteille yhdistelmäajoneuvonkuljettajien RekryKoulutuksesta. Taustalla oli erityisesti halu ottaa yritykselle lisää kuljetuksia.
– Hommat ovat olleet meillä työntekijöiden osalta tähän asti hyvin reilassa. Sitten meille tuli eteen lisäajojen mahdollisuus ja samaan aikaan maailmantilanne vaikutti työntekijöiden määrään, avun tarve oli merkittävä, Timo Koistinen kertaa.
Kuljetusliike T. Koistinen tarjoaa kuljetus- ja kuriiripalveluita esimerkiksi elintarvike- ja pakastekuljetuksiin, muuttoihin ja pikapakettikuljetuksiin. Kuljetusliike on perustettu vuonna 2012, ja vakituisia työntekijöitä on 11. Toimipaikka on Kuopiossa, mutta yritys palvelee koko kotimaan alueella. Tavoitteena on tehdä kuljetukset mahdollisimman yksinkertaisiksi, mikä edellyttää työntekijöiltä ammattitaitoa.
Koulutus alkoi helmikuussa ja päättyi syyskuun lopulla, ja kaikki kolme koulutettavaa suorittivat yhdistelmäkortit uutta työtä varten. Kouluttajana toimi CAP-Autokoulu.
Koistinen kertoo, että yhteistyö Pohjois-Savon ELY-keskuksen kanssa oli rekrytointikoulutuksen aikana sujuvaa, ja kouluttaja piti yrityksen hienosti ajan tasalla. Työpaikalla erityisesti kokenut työntekijä ja yrityksen hallituksen jäsen Tero Väänänen on opastanut uusia tulevia työntekijöitä talon tavoille.
– Tästä rekrytointiprosessista ei ole moitteen sanaa. Tärkeintä on, että uudella työntekijällä on motivaatio kohdallaan eli halua työskennellä maisemakonttorissa, Koistinen sanoo.
Kuljettajia yli sataan työpaikkaan
Timo Koistinen sanoo, että RekryKoulutuksen selkein etu on se, että prosessi on yritykselle vaivaton. Uusien työntekijöiden kouluttaminen kestää pääsääntöisesti kolmesta kuuteen kuukauteen.
– Nopealla aikataululla tässä on hankala meidän alallamme toimia lupienkaan kannalta, mutta kun tietää, että on kuskin tarve tulossa, tämä on toimiva ratkaisu.
Tänä vuonna kuljettajan tehtäviin on haettu RekryKoulutuksen avulla tekijöitä yli sataan työpaikkaan. RekryKoulutuksella eri aloille avautuneista työpaikoista Pohjois-Savossa. Yhteensä työpaikkoja on avautunut alueella RekryKoulutuksen kautta yli 400.
Koistinen pohtii, että uusia kuskeja tarvittaisiin myös kesäksi, ja tähän mietitään yhtenä vaihtoehtona uutta rekrytointikoulutusta.
Artikkeli julkaistu Savon Yrittäjien Yrittäjäsanomissa 4/2022.
RekryKoulutus auttaa löytämään ja kouluttamaan yrityksen uudet osaajat
- RekryKoulutus on hyvä vaihtoehto, jos et työnantajana löydä ammattitaitoisia työntekijöitä eikä alan osaajia valmistu lähiaikoina.
- RekryKoulutus räätälöidään yrityksen tarpeisiin. Koulutus voidaan suunnitella myös yhteistyössä useamman työnantajan kanssa. Koulutus kestää pääsääntöisesti 3–6 kuukautta, vähimmäiskesto on 10 koulutuspäivää.
- Työnantaja ja ELY-keskus rahoittavat koulutuksen yhdessä. Työnantajan osuus on 30 prosenttia hankintasopimuksen mukaisesta kokonaishinnasta.
- Palvelu myös antaa opiskelijoille ammatillista osaamista työtehtävään työnantajan tarpeen mukaan.
- Työnantajan tarpeisiin räätälöity työpaikkasuomi-kielikoulutus parantaa ulkomaalaistaustaisten työntekijöiden valmiuksia selviytyä suomen kielellä työssään.
Lisätietoja antaa Pohjois-Savon ELY-keskuksen ylitarkastaja Pia Leinonen p. 0295 026 233
- Julkaisupäivä
- 22.11.2022