Hyvä työelämä Etelä-Savossa
Tietoa työelämän laadusta, työhyvinvoinnista ja työn tuottavuudesta
- ELY keskus
- Etusivu
- Työkaluja työelämän laatuun
- Yhteistoiminnallisia menetelmiä
- Hyvän työn spurtti
- Etusivu
- Tapahtumat
- Uutiset
- Työkaluja työelämän laatuun
- Yrityksen selviytymispakkaus
- Yhteistoiminnallisia menetelmiä
- Työssä innostuminen
- Tuottavuustyökalut
- Työterveyslaitoksen ja Työturvallisuuskeskuksen työkalut
- Mielen hyvinvointi
- Tauko- ja virkistäytymistyökalut
- Kirjallisuutta, oppaita ja yhteystietoja
- Työkaluja videoissa ja podcasteissa
- Hankkeita
- Verkosto
- Toimituspolitiikka
- Yhteystiedot ja palaute
Hyvän työn spurtti
Etelä-Savon TYÖ2030-aluepilotissa vuonna 2021 on luotu yrityksille ELY-keskuksen ja TE-toimiston tarjoama täysin uusi digitaalinen palvelu Hyvän työn spurtti. Se tarjoaa yhteistoiminnallisesti yrityksille luottamuksellista liiketoiminnan ja työelämän laadun kohentamista sparrauksessa.
Hyvän työn spurtti on yksi työelämän laadun työkaluista parhaimmillaan, kun tukena ovat yritysasiantuntijat ja muut osallistuvat yritykset, joita on mukana enintään noin 10 - 12. Se tarjoaa konkreettisia vaihtoehtoja yrityksen itse määrittämän asian ratkaisuun ja tukea myös spurtin jälkeen. Hyvän työn spurtti on oiva mahdollisuus verkostoitumiseen ja oppimiseen yrityksen määrittämästä kohteesta neljän viikon aikana.
Digitaalisena palveluna Hyvän työn spurtissa yrityksellä on mahdollisuus pureutua esimerkiksi asiaan, joka on saattanut olla pitkään mielessä, mutta johon ei vielä ole löytynyt ratkaisuja. Kyse voi olla liiketoiminnan kehittämisestä, työelämän laadun tekijöistä kuten hyvinvoinnista, tuottavuudesta tai vaikka osaamisen kehittämisestä.
Hyvän työn spurtti sopii erityisesti PK-yrityksille, yksinyrittäjille ja kevytyrittäjille. Parasta siinä on se, että saa sparrausta sekä asiantuntijoilta että muilta yrityksiltä ja voi osallistua itselle sopivana hetkenä. Silti tarjolla on neljän viikon aikana myös selkeitä ajoituksia verkossa, esim. päivittäiset etätapaamiset ja viikoittain etenemisen sykli. Hyvän työn spurtti sopii, jos on halukas verkkoympäristössä vuorovaikutukseen lyhyesti kirjoittaen.
Lokakuussa 2021 ensimmäinen Hyvän työn spurtti sai myönteisen vastaanoton yrityksiltä. Osallistuneiden yritysten mielestä siinä oli onnistuneinta yritysasiantuntijoiden kannustaminen ja tuki. Työskentelyä yritykset pitivät helppona. Kokonaiskeskiarvo palautteista oli 7,9, kun asteikko oli 0 - 10. Yrittäjä Ruth Lähdeaho-Kero osallistui siihen yrittäjänä ja kommentoi Hyvän työn spurttia: "Suosittelen lämpimästi osallistumaan yrittäjälle, joka tarvitsee kannustusta ja apua oman liiketoiminnan kehittämisessä tulevaisuuteen. Yritysten vertaiskokemukset ovat myös erittäin hyödyllisiä."
Yrittäjä, ota yhteyttä ja varmista paikkasi syyskauden Hyvän työn spurtissa:
- Tuija Toivakainen, johtava asiantuntija, [email protected], 0295 024 220
Hyvän työn spurtin esite 28.2. - 25.3.2022 pdf-muodossa
Kuvassa edellisen 28.2. - 25.3.2022 Hyvän työn spurtin kuvaus