Valtakunnallinen ilmastoyksikkö
- ELY-keskus
- Valtakunnallinen ilmastoyksikkö
- Rahoitusta sopeutumisen hankkeisiin
- Tulevat rahoitukset ja rahoitusinfot
- Valtakunnallinen ilmastoyksikkö
- Mitä teemme ja tarjoamme?
- Hiilestä kiinni
- Maankäyttösektorin ilmastotoimet
- Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
- EU:n ilmastonmuutokseen sopeutumisen missio - kansallinen verkosto
- Sopeutumisen asiantuntijapalvelut ja koulutus
- Luonnonvara-alojen sopeutuminen
- Rahoitusta sopeutumisen hankkeisiin
- Horisontti Eurooppa ja Euroopan aluekehitysrahasto EAKR
- Euroopan maatalous- ja maaseuturahasto (CAP) ja metka-tuet
- Tulevat rahoitukset ja rahoitusinfot
- Valuma-aluesuunnittelu
- Ajankohtaista
- In English
Tietoa tulevista ilmastonmuutoksen sopeutumiseen liittyvistä rahoituksista sekä rahoitusinfoista
Horisontti Europpa
Komissio on järjestänyt kolme tuleviin Horisontti-hakuihin liittyvää päivää (varsinainen haku avautumassa myöhemmin vuonna 2025):
- 13.3.2025 Horizon Implementation Day: Finding opportunities and submitting a proposal in Horizon Europe (13 March 2025)
- 20.3.3025 Horizon Implementation Day: Grant Agreement Preparation in Horizon Europe (20 March 2025)
- 3.4.2025 Horizon Implementation Day: Grant Management in Horizon Europe (03 April 2025)
RAKENNERAHASTOT: EAKR
Valtakunnallinen vihreän siirtymän haku
Hakuaika on syys-marraskuu. Tulevan aluehallintouudistuksen vuoksi hakujen tulee sulkeutua viimeistään 30.11.2025.
Hakuteema ilmastonmuutokseen sopeutuminen ja hillintätoimet on myös haussa.
INTERREG-ohjelmien tulevia hakuja
INTERREG-rahoitukset ovat osa Euroopan unionin alue- ja rakennepolitiikkaa, ja niiden tarkoituksena on edistää rajat ylittävää yhteistyötä. Näillä rahoituksilla tuetaan hankkeita, jotka pyrkivät ratkaisemaan yhteisiä haasteita ja löytämään yhteisiä ratkaisuja esimerkiksi terveydenhuollon, ympäristön, tutkimuksen, koulutuksen, liikenteen ja kestävän energian aloilla. Ilmastonmuutokseen sopeutumisen toimet vaativat rajojen yli tehtävää yhteistyötä.
Interreg Aurora
Haku syksyllä 7.9.-6.10.2025
Hakuteemassa mukana myös hakemukset, jotka kuuluvat Prioriteettiin 2; Erityistavoite 2.1 (ilmastonmuutokseen sopeutuminen)
HUOM! saavat yhden lisäpisteen arvioinnissa, jos ne käsittelevät vesien hallintaa ja vesivarojen suojelua (mukaan lukien valuma-alueiden hallinta, erityiset ilmastonmuutokseen sopeutumistoimenpiteet, uudelleenkäyttö, vuotojen vähentäminen).
Central Baltic
Haku syksyllä 1.8.-30.9.2025
Teemoina mm. edistää kestävää kehitystä ja ympäristönsuojelua sisältäen ilmastonmuutoksen hillinnän ja siihen sopeutumisen. Hakuteemoista tarkemmin myöhemmin.
Interreg Northern Periphery and Arctic
Haku syksyllä 1.10.225-2.2.2026
Hakuteemoista myöhemmin.
Haku avataan virallisesti Interreg NPA:n 25-vuotisjuhlakonferenssissa Bodøssa 1. lokakuuta 2025 ja se päättyy 2. helmikuuta 2026. Päätökset odotetaan toukokuussa 2026.
Päivitetty: 25.04.2025