Vesistökunnostukset - Varsinais-Suomi ja Satakunta
Tietoa verkostoista ja verkostoitumisesta sekä vesistökunnostusten vaiheista, avustushakemuksen laadinnasta ja rahoitusmahdollisuuksista
- ELY-keskus
- Vesistökunnostukset
- Vesistökunnostushankkeen valmistelu
Miten valmistelen vesistökunnostushankkeen
Vesistöjen kunnostustarpeet ovat erilaisia ja siksi hankkeen valmistelu on aina toteutettava tapauskohtaisesti. Jokainen hanke tarvitsee toteutuakseen sitoutuneet tekijät, selkeät tavoitteet, tarkan suunnitelman ja sopivan rahoitusmallin.
Vesistöön kuuluu myös valuma-alueet
Vesistöjen kunnostaminen ei tarkoita ainoastaan itse vesialueella tapahtuvaa toimintaa. Yleensä vaikuttavimmat toimet esimerkiksi ravinnekuormituksen vähentämiseksi tapahtuvat valuma-alueella. Kunnostuskohde tulisi nähdä vesi- ja valuma-alueen kattavana kokonaisuutena. Valuma-alueella tarkoitetaan aluetta, josta vedet laskevat johonkin vesialueeseen esimerkiksi järveen, jokeen tai merenlahteen. Vesistöjen heikko tila on seurausta yleensä valuma-alueen ihmistoiminnasta.
Vesistöjen kunnostamisesta löydät tietoa myös alla olevista linkeistä.
- Valuma-aluesuunnitelman tilausohje (doria.fi)
- Vesitalousisännöitsijän opas (doria.fi)
- Vesistökunnostus (vesi.fi)
- Apua ja ohjeita (rahatpintaan.fi)
Tähän osioon on koottu tietoja vesistökunnostushankkeen vaiheista.
Päivitetty: 29.10.2024