Valtakunnallinen ilmastoyksikkö
- Etusivu
- Ajankohtaista
- Ilmastoyksikön tapahtumasyksy 2025 – tule mukaan!
- Etusivu
- Mitä teemme ja tarjoamme?
- Hiilestä kiinni
- Maankäyttösektorin ilmastotoimet
- Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
- EU:n ilmastonmuutokseen sopeutumisen missio - kansallinen verkosto
- Sopeutumisen asiantuntijapalvelut ja koulutus
- Luonnonvara-alojen sopeutuminen
- Sopeutumisen tiedonlähteitä – päivittyvä linkkilista
- Rahoitusta sopeutumisen hankkeisiin
- Horisontti Eurooppa ja Euroopan aluekehitysrahasto EAKR
- Euroopan maatalous- ja maaseuturahasto (CAP) ja metka-tuet
- Tulevat rahoitukset ja rahoitusinfot
- Valuma-aluesuunnittelu
- Ajankohtaista
- In English
Tervetuloa mukaan valtakunnallisen ilmastoyksikön syksyn tilaisuuksiin!
EU-rahoitusinfo: Ilmastonmuutokseen sopeutuminen 25.9.2025
Haluatko tietää, miten EU rahoittaa ilmastonmuutokseen sopeutumista ja siihen liittyviä innovatiivisia ratkaisuja? Lämpimästi tervetuloa Business Finlandin, ELY-keskuksen ilmastoyksikön ja Suomen Akatemian järjestämään tilaisuuteen, jossa tarjotaan katsaus EU-rahoitusohjelmien mahdollisuuksiin. Verkkotilaisuus alkaa kello 14 ja päättyy kello 15.30.
Ilmastonmuutokseen sopeutumisen aamukahvit alkavat!
Lokakuussa käynnistyvät kuukausittaiset sopeutumisen aamukahvit. Ne pidetään joka kuun ensimmäinen torstai klo 9–10. Virtuaalisilla aamukahveilla kuullaan alustuksia ajankohtaisesta ilmastonmuutokseen sopeutumisen aiheista. Sen jälkeen on mahdollisuus keskustella yhdessä vapaasti.
2.10. [Teema täsmentyy]
6.11. [Teema täsmentyy]
4.12. Uusia menetelmiä luonnonvara-aloille sopeutumisosaamiseen. Kuulemme ja keskustelemme siitä, millaisilla uusilla menetelmillä osaamista luonnonvara-alojen sopeutumiseen voi lisätä. Luonnonvara-aloja ovat maa-, metsä-, poro-, kala- ja riistatalous.
Lisätietoa tilaisuuksista ja ilmoittautumislinkit julkaistaan myöhemmin. Tervetuloa mukaan!
Maanomistajat rakentavat tulevaisuutta - miten tieto saataville ja valintojen tueksi?
Kaikille avoimessa tapahtumassa syvennytään siihen, miten tieto saadaan parhaiten ilmastoratkaisuja toteuttavien metsänomistajien ja viljelijöiden käyttöön. Tilaisuuden tavoitteena on herätellä tiedolla ohjaamisen mahdollisuuksiin. Aihetta tarkastellaan tulevaisuusmuotoilun, käyttäytymistieteen ja tiedolla vaikuttamisen näkökulmista. Samalla kasvatetaan ymmärrystä siitä, millaisessa valintojen ympäristössä maanomistaja päätöksiään tekee.
Tilaisuus järjestetään Helsingissä Pasilan Veturitalleilla (Veturitallinkuja 34, 00520 Helsinki) torstaina 2.10.2025 klo 12–16. Tilaisuuden puheenvuorot striimataan.
Monipuoliset turvemaat: Kestäviä ratkaisuja ja mahdollisuuksia maanomistajille
Tule kuulemaan, millaisia vaihtoehtoja turvemaiden hyödyntämiseen uudella tavalla on tarjolla – ja miten ne toimivat käytännössä. Päivän aikana tutustutaan esimerkiksi turvepelloilla tehtäviin ennallistamis- ja kosteikkotoimenpiteisiin sekä biomassan kasvatukseen biohiilen tai biokaasun raaka-aineeksi. Tilaisuudessa esitellään myös hiilimarkkinoiden sekä aurinko- ja tuulivoiman mahdollisuuksia.
Aika: 1.10.2025 klo 9.30–15.00
Paikka: OSAO konserttisali, Kotkantie 1, 90250 Oulu tai etäyhteys
Tulevaisuuden turvemaat – keskustelutilaisuudet ennallistamisesta ja uusista ratkaisuista
Maa- ja metsätalousministeriö, ELY-keskusten valtakunnallinen ilmastoyksikkö ja Maaseutuverkosto kutsuvat sinut paikan päälle keskustelemaan turvemaiden ennallistamisesta ja ilmastokestävästä käytöstä maatalouselinkeinon näkökulmaa unohtamatta. Tilaisuudet järjestetään neljällä paikkakunnalla:
28.10. Parkanossa
30.10. Siikalatvalla
4.11. Suomussalmella
6.11. Torniossa
- Lisätietoa ja ilmoittautuminen - Parkanon ja Siikalatvan tilaisuudet (Maaseutuverkoston verkkosivulla)
- Lisätietoa ja ilmoittautuminen - Suomussalmen ja Tornion tilaisuudet (Maaseutuverkoston verkkosivulla)