Navigointivalikko
VAR Tietoa yrityksille koronan aiheuttamassa poikkeustilanteessa

Tietoa ja ohjeita yrityksille koronan aiheuttamassa poikkeustilanteessa - Varsinais-Suomi

ELY-keskuksen yrityspalveluiden henkilökunta on nyt valjastettu käsittelemään ja tekemään päätöksiä rahoitushakemuksista. Tämän vuoksi on sovittu, että hakulomakkeen täyttöön neuvontaa antavat alueemme yritysten kehittämiskeskukset ja kuntien elinkeinoväki:


Maatilakytkentäiset ja maataloustuotteita jalostava mikroyritykset, kalatalouden yritykset sekä maatalouden alkutuotanto kriisitukien piiriin - haku 18.5.2020 alkaen

Koronavirusepidemiasta kärsiville maaseudun mikroyrityksille, eräille maatalouden alkutuotannon ja kalatalouden yrityksille aletaan myöntää väliaikaista kriisitukea. Taloudellista tukea voivat hakea maatilojen yhteydessä toimivat yritykset, maataloustuotteita jalostavat ja myyvät mikroyritykset, maatalouden alkutuotannon sekä kalastuksen, vesiviljelyn, kalanjalostuksen ja kalakaupan yritykset. Haku aukeaa 18.5.2020.

40 miljoonan euron lisämääräraha myönnettiin valtion toisessa lisätalousarviossa. Siitä 25 miljoonaa on suunnattu maaseudun yrityksille, 5 miljoonaa euroa maatalouden alkutuotantoon ja 10 miljoonaa euroa kalatalouteen.

Tuet ovat suoraa tukea ja osoitettu poikkeustilanteesta kärsiville yrityksille, jotka ovat rajautuneet työ- ja elinkeinoministeriön tukien piiristä pois. Tuissa ei ole takaisinmaksuvelvoitteita eikä niiden saaminen edellytä kehittämistoimia. Asetukset ovat määräaikaisia ja voimassa vuoden loppuun. Tukea myönnetään koko Suomessa, myös Ahvenanmaalla.

Maaseudun yritysten tuki myönnetään de minimis  -tukena maatilojen yhteydessä harjoitettavaan yritystoimintaan ja maataloustuotteiden jalostusta harjoittaville mikroyrityksille. Alkutuotannon ja kalatalouden tukijärjestelmä on EU-komission hyväksymä.

Maaseudun yritysten sekä maatalouden alkutuotannon tuen määrä on 5 000 – 10 000 euroa. Kalatalouden yrityskohtainen tuki voi olla 3 000 – 10 000 euroa. Tukea voi käyttää yritystoiminnan jatkumisen kannalta välttämättömiin kuluihin, kuten henkilöstö-, kiinteistö- ja vuokrakuluihin. Tuen enimmäismäärää on säädetty 10 000 euroon, jotta se vastaa muiden ELY-keskusten kautta jaettavien tukien enimmäismäärää. Näin mahdollistetaan myös tuen riittäminen mahdollisimman monelle yrittäjälle. Tukea ei voi käyttää tuotantopanosten hankintaan tai investointeihin. Investointeja ja kehittämistoimia tuetaan Manner-Suomen maaseudun kehittämisohjelmasta sekä Euroopan meri-ja kalatalousrahastosta myös poikkeustilan aikana.

Millainen yritys voi saada maaseudun yritysten väliaikaista tukea?

Maatilan yhteydessä harjoitettava yritystoiminnan tulee olla saman Y-tunnuksen alla samassa verotuksellisessa kokonaisuudessa harjoitettavaa muuta yritystoimintaa kuin maataloutta, metsätaloutta tai kalataloutta – muita toimialarajoituksia sille ei ole.

Tukea voi saada maataloustuotteiden jalostusta ja myyntiä harjoittava alle 10 henkilöä työllistävä mikroyritys. Maataloustuotteita ovat esimerkiksi meijerituotteet, myllytuotteet, teurastamotuotteet ja lihavalmisteet, vihannekset, kasvikset, marjat ja sienet sekä näistä valmistetut tuotteet, rehut ja lemmikkieläinten ruoka.

Millainen yritys voi saada maatalouden alkutuotannon väliaikaista tukea?

Alkutuotannon tukea voivat saada esimerkiksi erikoistuneet maatilat, porotilat ja puutarhatilat, jotka myyvät tuotteitaan suoraan ravintoloille tai muille ostajille ja joiden tuotteiden menekki on pysähtynyt tai merkittävästi pienentynyt koronakriisin vuoksi.

Millainen yritys voi saada kalatalouden väliaikaista tukea?

Avustusta voidaan myöntää kaikille kalatalouden yrityksille elinkeinoharjoittajista suuryrityksiin. Yksityisyrittäjien toimeentulon edellytykset voivat olla avustuksen myöntöperuste, mikäli yrittäjä ei ole oikeutettu yrittäjien väliaikaiseen työttömyyskorvaukseen. Tukea voidaan myöntää vain sellaisille yrityksille, joilla on ollut edellytykset kannattavaan liiketoimintaan ennen koronakriisin alkua.

Mistä tukea voi hakea?

Maaseudun yritysten ja maatalouden alkutuotannon väliaikainen tuki

Ruokaviraston Hyrrä-asiointipalvelusta.
ELY-keskukset käsittelevät hakemuksia saapumisjärjestyksessä.

Kalatalouden väliaikainen tuki

Tuen myöntäminen on keskitetty Varsinais-Suomen, Pohjois-Savon ja Lapin ELY-keskuksiin. ELY-keskukset päättävät avustuksen myöntämisestä tapauskohtaisesti. Avustus kattaa korkeintaan 80 prosenttia ELY-keskuksen arvioimasta yrityksen välttämättömästä taloudellisesta sopeutumistarpeesta.

Hakemusten täyttämisessä Varsinais-Suomen alueella auttavat ProAgria Länsi-Suomen asiantuntijat (proagria.fi) sekä alueemme yritysten kehittämiskeskukset ja kuntien elinkeinoasiantuntijat:

Lisätietoa

Lisätiedot maaseudun yritysten ja maatalouden alkutuotannon väliaikaisista tuista:

Lisätiedot kalatalouden väliaikaisista tuista:

Varsinais-Suomen koronakorvausten neuvontaorganisaatio

ELY-keskuksen yrityspalveluiden henkilökunta on nyt valjastettu käsittelemään ja tekemään päätöksiä rahoitushakemuksista. Tämän vuoksi on sovittu, että hakulomakkeen täyttöön neuvontaa antavat alueemme yritysten kehittämiskeskukset ja kuntien elinkeinoväki.

Turku Business Region:

  • Megumi Hayashi, yritysneuvoja, puh. 040 823 8117, megumi.hayashi@turkubusinessregion.com
  • Marko Puhtila, kasvuvalmentaja, puh. 040 550 9560, marko.puhtila@turkubusinessregion.com
  • Teija Raninen, johtaja, Experience Turku, puh. 050 559 0549, teija.raninen@turkubusinessregion.com
  • Jani Rusi, operatiivinen johtaja, World Trade Center Turku, puh. 050 375 9944, jani.rusi@turkubusinessregion.com

Yrityssalo Oy:

  • Jukka Heinonen, yritysneuvoja, puh. 044 546 0035, jukka.heinonen@yrityssalo.fi 
  • Juha Metsänoja, yritysneuvoja, puh. 044 546 0043, juha.metsanoja@yrityssalo.fi
  • Jouko Urmas, yritysneuvoja, puh. 044 778 2115, jouko.urmas@yrityssalo.fi

Kaarinan Kehitys Oy:

  • Niina Sjöholm, yritysasiamies, puh. (02) 5884 155, niina.sjoholm@kaarina.fi
  • Irina Lindroos, yritysasiamies, puh. (02) 5884 157, irina.lindroos@kaarina.fi 

Ukipolis Oy (Vakka-Suomi):

  • Esa Kerkola, yrittäjyysneuvoja, puh. 044 506 3787, esa.kerkola@ukipolis.fi
  • Heidi Jaakkola, projektipäällikkö, puh. 044 773 2212, heidi.jaakkola@ukipolis.fi
  • Raimo Rantanen, toimitusjohtaja, puh. 040 5464 100, raimo.rantanen@ukipolis.fi

Aura, Koski Tl ja Marttila:

  • Anna-Mari Alkio, kehittämisjohtaja, puh. 040 631 0464, anna-mari.alkio@aura.fi

Kemiön saari/Kimitoön:

  • Mats Nurmio, yritysneuvoja/företagsrådgivare, puh. 0400 339 179, mats.nurmio@kimitoon.fi

Lieto:

  • Mika Stepanoff, yritys- ja työllisyyskoordinaattori, puh. 050 3150 382, mika.stepanoff@lieto.fi

Loimaa (yrityspalvelut):

  • Paula Avellán, yritysneuvoja, puh. (02) 761 4345, yrityspalvelut@loimaa.fi

Luovat alat, Creve (Humak):

  • Leena Janhila, asiantuntija, puh. 0400 349 397, leena.janhila@humak.fi
  • Markus Suomi, lehtori, puh. 050 3186 411, markus.suomi@humak.fi

Masku:

  • Lauri Hyttinen, elinvoimapäällikkö, puh. 044 7388 338, lauri.hyttinen@masku.fi

Naantali:

  • Jorma Ranta, elinkeinoasiamies, puh. 044 733 4691, jorma.ranta@naantali.fi

Paimio:

  • Mika Ingi, elinkeinojohtaja, puh. 040 7587 963, mika.ingi@paimio.fi

Parainen:

  • John Forsman, yrityskehittäjä, puh. 040 4886075, john.forsman@parainen.fi
  • Tomas Eklund, elinkeinopäällikkö, puh. 040 4885675, tomas.eklund@parainen.fi

Pöytyä:

  • Katariina Torvinen, elinvoimajohtaja, puh. 040 672 3001, katariina.torvinen@poytya.fi

Raisio: (avustaa Turun Science Parkin neuvojia myös niissä kunnissa, joissa ei ole omaa elinkeinoasiamiestä; Mynämäki, Nousiainen, Rusko, Sauvo)

  • Samu Mattila, elinvoimapäällikkö, puh. 040 183 9830, samu.mattila@raisio.fi

Somero:

  • Antti Leino, kehittämisasiantuntija, puh. 040 1268 272, antti.leino@somero.fi
  • Tanja Uusitalo, elinkeinoasiantuntija, puh. 044 7791 282, tanja.uusitalo@somero.fi