Navigeringsmeny
Pressmeddelanden 2019

Satakunnan ELY-keskuksen ja Leader-ryhmien rahoituskatsaus 3/2018 (maaseutuohjelma):

Hyönteisruokaa, robotiikkaa ja matkailun kansainvälistymistä - näitä tuettiin maaseuturahastosta vuoden lopulla (Satakunta)

Loppuvuoden rahoituspäätökset kuvastavat hyvin maaseudun elinkeinotoiminnan nykyaikaista kehittämistä. Vuonna 2019 Satakunnan ELY-keskuksella on käytettävissä noin 4,5 miljoonan euron määräraha maaseutuohjelman mukaisiin hanke- ja yritystukiin. Määrärahat pienenevät viime vuoteen verrattuna.

Yhteensä vuonna 2018 Satakunnan ELY-keskus myönsi rahoitusta 55 yritysten hankkeelle. Tuen määrä oli noin 2,74 miljoonaa euroa ja hankkeiden kokonaiskustannukset yli 13,0 miljoonaa euroa. Viime vuonna myönteisen rahoituspäätöksen saivat 15 kehittämishanketta, joille myönnettiin Satakunnan ELY-keskuksen tukea noin 1,9 milj. euroa kokonaiskustannuksiltaan 3,9 milj. euron hankkeisiin. Hankkeista viisi toteutetaan pelkästään Satakunnan alueella ja 10 yhdessä naapurimaakuntien kanssa.

Lue koko tiedote tästä (pdf, 425 kt)

Lisätietoja:

Maaseutuohjelma, hanke- ja yritystuet:
Timo Pukkila timo.pukkila@ely-keskus.fi / 0295 022 115

Leader-tuet:
Leader Karhuseutu:
Salme Pihlajamaa salme.pihlajamaa@karhuseutu.fi / 050 592 6022
Leader Ravakka: Ulla Kallio ulla.kallio@ravakka.fi / 0440344345
Leader Pyhäjärviseutu: Elina Haavisto elina.haavisto@pyhajarviseutu.fi / 044 534 2992
Leader Pohjois-Satakunta: Juha Vanhapaasto juha.vanhapaasto@kankaanpaa.fi / 050 589 6269
Leader Joutsenten reitti: Petri Rinne petri.rinne@joutsentenreitti.fi / 040 555 3232

Maatilainvestoinnit:
Katriina Rosvall katriina.rosvall@ely-keskus.fi / 0295 022 076





 

 
 

Regional information