Navigointivalikko
VAR Tietoa yrityksille koronan aiheuttamassa poikkeustilanteessa

Tietoa ja ohjeita yrityksille koronan aiheuttamassa poikkeustilanteessa - Varsinais-Suomi


Maatilakytkentäiset ja maataloustuotteita jalostavat mikroyritykset, kalatalouden yritykset sekä maatalouden alkutuotanto kriisitukien piiriin - haku 18.5.2020 alkaen

Maaseudun yritysten ja maatalouden väliaikainen tuki auttaa yrityksiä, joiden taloudellinen tilanne on heikentynyt koronaviruspandemian aiheuttamien markkina- ja tuotantohäiriöiden takia. Tuen tavoitteena on helpottaa yritysten sopeutumista covid-19-viruksen aiheuttamaan poikkeustilanteeseen ja jatkamaan toimintaansa kannattavasti sekä turvaamaan työpaikkoja siirryttäessä kohti normaaliolosuhteita.

Maaseudun yritysten väliaikainen tuki

Tuki on tarkoitettu

  • maatilojen yhteydessä harjoitettavaan yritystoimintaan sekä
  • alle 10 henkilöä työllistäville yrityksille, jotka jalostavat ja myyvät maataloustuotteita.

Maaseudun yritysten väliaikaista tukea voi hakea vuoden 2020 loppuun saakka.

Alkutuotannon väliaikainen tuki

Tuki on tarkoitettu alkutuotannon alalla toimiville, koronakriisistä suoraan kärsineille yrityksille. Tällaisia ovat esimerkiksi sellaiset erikoistuneet maatilat, porotilat ja puutarhatilat, jotka myyvät tuotteitaan suoraan ravintoloille tai muille ostajille ja joiden tuotteiden menekki on pysähtynyt tai merkittävästi pienentynyt koronakriisin vuoksi.

Alkutuotannon väliaikaista tukea voi hakea 30.6.2021 saakka.

Voit saada avustusta 2000–80 000 euroa. Voit saada tukea korkeintaan 80 prosenttia esittämistäsi menoista. Esitä hakemuksessasi menoja siis vähintään 2500 euroa.

Maaseudun yritysten sekä maatalouden alkutuotannon tuen määrä on 2 000 – 80 000 euroa. Kalatalouden yrityskohtainen tuki voi olla 2 000 – 120 000 euroa. Tukea voi käyttää yritystoiminnan jatkumisen kannalta välttämättömiin kuluihin, kuten henkilöstö-, kiinteistö- ja vuokrakuluihin. Tukea ei voi käyttää tuotantopanosten hankintaan tai investointeihin. Investointeja ja kehittämistoimia tuetaan Manner-Suomen maaseudun kehittämisohjelmasta sekä Euroopan meri-ja kalatalousrahastosta myös poikkeustilan aikana.

Millainen yritys voi saada maaseudun yritysten väliaikaista tukea?

Maatilan yhteydessä harjoitettava yritystoiminnan tulee olla saman Y-tunnuksen alla samassa verotuksellisessa kokonaisuudessa harjoitettavaa muuta yritystoimintaa kuin maataloutta, metsätaloutta tai kalataloutta – muita toimialarajoituksia sille ei ole.

Tukea voi saada maataloustuotteiden jalostusta ja myyntiä harjoittava alle 10 henkilöä työllistävä mikroyritys. Maataloustuotteita ovat esimerkiksi meijerituotteet, myllytuotteet, teurastamotuotteet ja lihavalmisteet, vihannekset, kasvikset, marjat ja sienet sekä näistä valmistetut tuotteet, rehut ja lemmikkieläinten ruoka.

Millainen yritys voi saada maatalouden alkutuotannon väliaikaista tukea?

Alkutuotannon tukea voivat saada esimerkiksi erikoistuneet maatilat, porotilat ja puutarhatilat, jotka myyvät tuotteitaan suoraan ravintoloille tai muille ostajille ja joiden tuotteiden menekki on pysähtynyt tai merkittävästi pienentynyt koronakriisin vuoksi.

Millainen yritys voi saada kalatalouden väliaikaista tukea?

Avustusta voidaan myöntää kaikille kalatalouden yrityksille elinkeinoharjoittajista suuryrityksiin. Yksityisyrittäjien toimeentulon edellytykset voivat olla avustuksen myöntöperuste, mikäli yrittäjä ei ole oikeutettu yrittäjien väliaikaiseen työttömyyskorvaukseen. Tukea voidaan myöntää vain sellaisille yrityksille, joilla on ollut edellytykset kannattavaan liiketoimintaan ennen koronakriisin alkua.

Mistä tukea voi hakea?

Maaseudun yritysten ja maatalouden alkutuotannon väliaikainen tuki

Ruokaviraston Hyrrä-asiointipalvelusta.
ELY-keskukset käsittelevät hakemuksia saapumisjärjestyksessä.

Kalatalouden väliaikainen tuki

Valtioneuvosto hyväksyi kalatalouden väliaikaista koronatukea koskevan asetusmuutoksen 1.10.2020 ja se tuli voimaan 5.10.2020. Muutosten tavoitteena on yhtenäistää kalatalouden yrityksille myönnettävien korona-avustusten ehtoja yritysten yleisen kustannustuen kanssa. Uusien avustusehtojen mukainen hakumenettely avattiin 14.10.2020. ​​​​​​​

Lapin, Pohjois-Savon ja Varsinais-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskusten kalatalousviranomaiset myöntävät hakemuksesta avustuksia kalatalouden yritysten väliaikaisen tuen koronavirusepidemian aiheuttamien talousvaikeuksien helpottamiseksi. Tuki myönnetään valtioneuvoston asetuksen 70/2020 nojalla.

Avustusta voivat hakea kalatalousalan yritykset, joiden taloudellinen tilanne on merkittävästi heikentynyt koronavirusepidemian vuoksi 31.12.2019 jälkeen. Avustusta voidaan myöntää aikaisintaan 19.3.2020 alkaneelle, enintään kuuden kuukauden pituiselle ajanjaksolle.

Hakemusten täyttämisessä Varsinais-Suomen alueella auttavat ProAgria Länsi-Suomen asiantuntijat (proagria.fi) sekä alueemme yritysten kehittämiskeskukset ja kuntien elinkeinoasiantuntijat:

Lisätietoa

Lisätiedot maaseudun yritysten ja maatalouden alkutuotannon väliaikaisista tuista:

Lisätiedot kalatalouden väliaikaisista tuista:

Varsinais-Suomen koronakorvausten neuvontaorganisaatio

ELY-keskuksen yrityspalveluiden henkilökunta on nyt valjastettu käsittelemään ja tekemään päätöksiä rahoitushakemuksista. Tämän vuoksi on sovittu, että hakulomakkeen täyttöön neuvontaa antavat alueemme yritysten kehittämiskeskukset ja kuntien elinkeinoväki.

Turku Business Region:

  • Megumi Hayashi, yritysneuvoja, puh. 040 823 8117, megumi.hayashi@turkubusinessregion.com
  • Marko Puhtila, kasvuvalmentaja, puh. 040 550 9560, marko.puhtila@turkubusinessregion.com
  • Teija Raninen, johtaja, Experience Turku, puh. 050 559 0549, teija.raninen@turkubusinessregion.com
  • Jani Rusi, operatiivinen johtaja, World Trade Center Turku, puh. 050 375 9944, jani.rusi@turkubusinessregion.com

Yrityssalo Oy:

  • Jukka Heinonen, yritysneuvoja, puh. 044 546 0035, jukka.heinonen@yrityssalo.fi 
  • Juha Metsänoja, yritysneuvoja, puh. 044 546 0043, juha.metsanoja@yrityssalo.fi
  • Jouko Urmas, yritysneuvoja, puh. 044 778 2115, jouko.urmas@yrityssalo.fi

Kaarinan Kehitys Oy:

  • Niina Sjöholm, yritysasiamies, puh. (02) 5884 155, niina.sjoholm@kaarina.fi
  • Irina Lindroos, yritysasiamies, puh. (02) 5884 157, irina.lindroos@kaarina.fi 

Ukipolis Oy (Vakka-Suomi):

  • Esa Kerkola, yrittäjyysneuvoja, puh. 044 506 3787, esa.kerkola@ukipolis.fi
  • Heidi Jaakkola, projektipäällikkö, puh. 044 773 2212, heidi.jaakkola@ukipolis.fi
  • Raimo Rantanen, toimitusjohtaja, puh. 040 5464 100, raimo.rantanen@ukipolis.fi

Aura, Koski Tl ja Marttila:

  • Anna-Mari Alkio, kehittämisjohtaja, puh. 040 631 0464, anna-mari.alkio@aura.fi

Kemiön saari/Kimitoön:

  • Mats Nurmio, yritysneuvoja/företagsrådgivare, puh. 0400 339 179, mats.nurmio@kimitoon.fi

Lieto:

  • Mika Stepanoff, yritys- ja työllisyyskoordinaattori, puh. 050 3150 382, mika.stepanoff@lieto.fi

Loimaa (yrityspalvelut):

  • Paula Avellán, yritysneuvoja, puh. (02) 761 4345, yrityspalvelut@loimaa.fi

Luovat alat, Creve (Humak):

  • Leena Janhila, asiantuntija, puh. 0400 349 397, leena.janhila@humak.fi
  • Markus Suomi, lehtori, puh. 050 3186 411, markus.suomi@humak.fi

Masku:

  • Lauri Hyttinen, elinvoimapäällikkö, puh. 044 7388 338, lauri.hyttinen@masku.fi

Naantali:

  • Jorma Ranta, elinkeinoasiamies, puh. 044 733 4691, jorma.ranta@naantali.fi

Paimio:

  • Mika Ingi, elinkeinojohtaja, puh. 040 7587 963, mika.ingi@paimio.fi

Parainen:

  • John Forsman, yrityskehittäjä, puh. 040 4886075, john.forsman@parainen.fi
  • Tomas Eklund, elinkeinopäällikkö, puh. 040 4885675, tomas.eklund@parainen.fi

Pöytyä:

  • Katariina Torvinen, elinvoimajohtaja, puh. 040 672 3001, katariina.torvinen@poytya.fi

Raisio: (avustaa Turun Science Parkin neuvojia myös niissä kunnissa, joissa ei ole omaa elinkeinoasiamiestä; Mynämäki, Nousiainen, Rusko, Sauvo)

  • Samu Mattila, elinvoimapäällikkö, puh. 040 183 9830, samu.mattila@raisio.fi

Somero:

  • Antti Leino, kehittämisasiantuntija, puh. 040 1268 272, antti.leino@somero.fi
  • Tanja Uusitalo, elinkeinoasiantuntija, puh. 044 7791 282, tanja.uusitalo@somero.fi