Lapin ELY-keskus
- ELY-keskukset
- Alueen tila ja näkymät
- Aluekehittäminen
- Organisaatio
- Suunnittelu ja seuranta
- Projektit ja hankkeet
- Tiehankkeet
- Lapin DigiStep esiselvityshanke
- Paatsjoen monitoimisuunnitelma -hanke
- Joint Environmental Management of the River Tana (Tenojoen Interreg -hanke)
- Pohjoinen älykäs kasvu Arctic Smart Growth (ASG)
- Asiakkaat työllisyyden ja soten yhdyspinnoilla
- EMRA – Environmental Planning, Measures and Restauration Actions in Regulated Water systems, Swedish-Finnish Cross-Border-project in the Arctic Region
- Pienestä isommaksi ja vahvemmaksi
- Clean drinking water and healthy environment for Sortavala
- Tehtävät ja toiminta
Yhteystiedot
Puhelinvaihde
0295 037 000
Rovaniemen toimipiste
Postiosoite PL 8060, 96101 Rovaniemi
Käyntiosoite Hallituskatu 3 B (valtion virastotalo), Rovaniemi
Aukioloaika arkisin 8.00 - 16.15
Kemin toimipiste
Käyntiosoite Valtakatu 28, Kemi
Aukioloaika Itsepalveluaula avoinna arkisin klo 8.00 - 16.00. Asiantuntijat ovat tavattavissa ajanvarauksella. Voit varata ajan sähköpostilla tai puhelimitse.
Kirjaamo
Lapin ELY-keskus
Kirjaamo
PL 8060, 96101 Rovaniemi
kirjaamo.lappi@ely-keskus.fi
Valtakunnallinen asiakaspalvelu
Puhelinnumerot
Liikenteen asiakaspalvelu
0295 020 600
Tienkäyttäjän linja (suomi.fi)
0200 2100 (24 h/vrk)
TE-palvelut: henkilöasiakkaan puhelinpalvelu
0295 025 500
Ympäristöasioiden asiakaspalvelu
0295 020 900
Yritys-Suomi -puhelinpalvelu (suomi.fi)
0295 020 500
Tuulivoimaneuvonta (ymparisto.fi)
0295 023 044
Asiantuntijahaku (ahtp.fi)
Yhteystiedot
Asiointi
Sähköinen asiointi
Uutisia alueelta
Ajankohtaiset haut
- Lisärahoitusta haettavissa yritystukiin osana REACT-EU -toimenpiteitä, hakuaika päättyy 31.5.2021
- Haettavana rahoitusta porotalouden ja luontaiselinkeinojen sekä koltta-alueen kehittämistoimintaa koskevien tutkimusten ja selvitysten tekemiseen, hakuaika päättyy 31.3.2021 klo 16.15
- Yritysten kehittämispalveluiden koulutusohjelmiin haetaan palveluntuottajia
- Kaupalliselle kalastukselle ja kalankasvatukselle avustus vahinkoja aiheuttavien harmaahyljeurosten poistamiskuluihin - hakemukset Varsinais-Suomen ELY-keskukselle
Muuta ajankohtaista
- Ajankohtaista hankerahoituksesta maaseudun toimijoille 1/2021 (kehaemail.sst.fi)
- Tule jatkamaan kanssamme Lapin maaseuturahastosuunnitelman valmistelua! Ilmoittaudu nyt mukaan teemallisiin keskustelutilaisuuksiin.
- Kysely työnantajille työ- ja koulutusperusteisesta maahanmuutosta Lapissa
- Vesienhoitosuunnitelmat ja tulvariskien hallintasuunnitelmat kuultavana
- Euroopan meri- ja kalatalousrahastolta ensiapua koronatilanteeseen kalatalousalan yrityksille
- Lappi JTP-kõõskõõzzâst spesiaalriâššmõõžž koronaviirrus diõtt
- Laapi IPI-kuávdáást sierânâsorniistâlmeh koronavirus keežild
- Sámi EJB-guovddážis sierraortnegat koronavirusa geažil
- Lapin ELY-keskuksessa erityisjärjestelyjä koronaviruksen johdosta
Lapin ELY-keskus - uusimmat tiedotteet
Valtakunnalliset ja yhteistiedotteet
Tiedotteita alueelta (23.9.2020 saakka)
Matkailualan epävarmuus näkyy Lapin työttömyydessä (Lappi)
Työttömyyden aleneminen jatkui Lapissa elokuussa sekä lomautettujen että muun työttömyyden osalta. Koronavirukseen liittyvien rajoitustoimenpiteiden vaikutukset näkyvät kuitenkin edelleen työttömyydessä. Lapin kansainväliseen matkailuun liittyvät epävarmuustekijät heijastuvat alueen työttömyyden kehitykseen. Matkailupaikkakunnilla työttömyys pysyttelee korkealla tasolla, palvelu- ja myyntialojen työnhakijoita on normaalia enemmän ja työmahdollisuuksia on tarjolla aiempia vuosia vähemmän.
Lapissa oli elokuun lopussa 10 970 työtöntä työnhakijaa, joista lomautettuja 1 580. Työttömiä oli 1 860 vähemmän kuin heinäkuussa. Ero viime vuoden työttömien määrään on pienentynyt, mutta työttömiä oli edelleen 2 410 enemmän kuin vuotta aiemmin. Työttömyys on nyt laskenut kolmen vuoden takaiselle vuoden 2017 vastaavan kuukauden tasolle.
Työttömyyden kehityksen alueelliset erot ovat huomattavia. Uudellamaalla työttömiä oli elokuun lopussa 60 %, koko maassa 42 %, Lapissa 28 % ja Kainuussa vain 4 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Myös Lapissa koronaepidemian rajoitustoimenpiteiden vaikutukset näkyvät seutukuntien ja kuntien välisten erojen kasvuna.
Työttömien osuus työvoimasta oli elokuussa alin Torniolaakson (11,7 %) ja Kemi-Tornion (12,2 %) seutukunnissa ja korkein Tunturi-Lapissa (18,0 %). Torniolaaksossa työttömiä oli 8 % ja Tunturi-Lapissa 44 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Pello oli ainoa kunta, jossa työttömiä oli vähemmän kuin viime vuoden elokuussa. Erityisesti matkailupaikkakunnilla työttömyys on edelleen korkealla tasolla. Utsjoella työttömiä oli 69 % ja Kittilässä ja Kolarissa yli 50 % enemmän kuin viime vuoden elokuussa.
Koulutukseen ja valmennuksiin osallistuvien määrä kasvoi
Aktivointiasteeseen laskettaviin työ- ja elinkeinotoimiston palveluihin osallistui elokuun lopussa lähes 3 340 lappilaista. Palveluihin osallistuvien määrä oli 470 korkeampi kuin heinäkuussa, mutta yli 110 alempi kuin vuotta aiemmin elokuussa. Työnhakijat ovat hyödyntäneet tarjolla olevia mahdollisuuksia kehittää osaamistaan, mikä näkyy koulutukseen ja valmennukseen osallistuvien määrän kasvuna. Myös vuorotteluvapaasijaisuuksissa työskenteleviä oli enemmän kuin viime vuoden elokuussa. Kuukauden aikana nousi myös kuntouttavaan työtoimintaan osallistuvien määrä.
TE-toimistoon ilmoitetut avoimet työpaikat vähenivät kolmanneksella
Elokuussa työ- ja elinkeinotoimistoon ilmoitettiin Lapissa 1 980 avointa työpaikkaa. Työpaikkoja ilmoitettiin enemmän kuin heinäkuussa, mutta yli 1 000 vähemmän kuin viime vuoden elokuussa. Matkailualan tilanne näkyy työvoiman kysynnän vähenemisenä erityisesti palvelu- ja myyntityössä varsinkin matkailupaikkakunnilla.
Lähikuukausien työttömyyden kehityksen suuntaan vaikuttaa matkailu
Työttömyyden väheneminen on hidastunut Lapissa syyskuussa. Viime viikon lopussa työttömiä oli TE-toimiston asiakastietojärjestelmästä saatavan tilannetiedon mukaan 10 400, joista lomautettuja noin 1 300. Lisäksi työnhakijana on yli 1 400 yrittäjien tilapäistä työttömyysturvaa saavaa henkilöä, joista osalla on mahdollisen yritystoiminnan lopettamisen vuoksi riski joutua työttömäksi. TE-palvelujen palvelutarjonnassa ja palveluhankinnoissa on varauduttu siihen, että työttömien määrä pysyy korkealla tasolla.
Matkailun kehitys vaikuttaa vahvasti Lapin työttömyyden kehitykseen lähikuukausien aikana. Mikäli Lappi pysyy suljettuna kansainvälisiltä matkailijoilta, työttömien työnhakijoiden määrä pysyy korkeana ja sen arvioidaan kasvavan. Työttömyys ja lomautukset voivat lisääntyä myös muilla kiinteästi matkailuun kytkeytyvillä aloilla, palveluissa, liikenteessä ja rakentamisessa.
Lapin ELY-keskuksen elokuun 2020 työllisyyskatsaus löytyy kokonaisuudessaan selainversiona ja pdf-muodossa osoitteesta: http://www.temtyollisyyskatsaus.fi/Lappi.aspx
Lisätietoja:
Lapin elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus:
Johtaja Marja Perälä, 0295 037 050
Yksikön päällikkö, Satu Huikuri, 0295 037 049
Lapin työ- ja elinkeinotoimisto:
Johtaja Tiina Keränen, 0295 039 636
Seuraava työllisyyskatsaus (syyskuu 2020) julkaistaan 20.10.2020
Linkit:
Tuoreimmat koko maan ja ELY-keskusten työllisyyskatsaukset: http://www.temtyollisyyskatsaus.fi
- Lapin työllisyyskatsaus: http://www.temtyollisyyskatsaus.fi/Lappi.aspx
Lapin ELY-keskuksen internetsivut
- Työllisyyskatsaukset –sivu: Lapin työllisyyskatsaus pdf-versiona (koottuna myös aiempien katsausten pdf-versiot): http://www.ely-keskus.fi/web/ely/ely-lappi-tyollisyyskatsaukset
- Työmarkkinatilastot –sivu: http://www.ely-keskus.fi/web/ely/ely-lappi-tyomarkkinatilastot
Työnvälitystilaston keskeiset tiedot (koko maa, ELY-keskuksittain, seutukunnittain ja kunnittain) Tilastokeskuksen StatFin-tilastotietokannassa http://pxnet2.stat.fi/PXWeb/pxweb/fi/StatFin/ polkua Työmarkkinat / Työnvälitystilasto (TEM)
- Julkaisupäivä
- 22.9.2020