Kasvupalvelupilotit
ELY-keskuksissa ja TE-palveluissa on kevään 2018 aikana tehty suunnitelmat yli 20 erilaiseen pilottiin. Näistä 15 keskittyy henkilöasiakkaiden palveluihin, ja valtaosassa kohderyhmänä ovat heikossa työmarkkina-asemassa olevat.
Muitakaan asiakasryhmiä ei ole unohdettu. Pilotteja on suunniteltu myös ammatinvalinta- ja uraohjauksen asiakkaille, alle 30-vuotiaille sekä kotoutuville maahanmuuttaja-asiakkaille.
Kasvupalvelupiloteista neljä keskittyy yrityspalveluihin. Teemoina ovat mm. sujuvat ja tasa-arvoiset palvelupolut, yritysten rekrytointitarpeisiin vastaaminen ja yrityspalveluiden sopimusmallit. Lisäksi neljässä pilotissa keskitytään erityisesti yritysten työvoiman saatavuuteen.
Tavoitteena on, että pilotit käynnistyvät alkuvuodesta 2019.
Ajankohtaista pilottivalmistelussa
- Raukeavat lakiesitykset ja putoavat rukkaset? (Lari Anttosen blogi 1.3.2019, tem.fi)
- Kasvupalvelupilottien tulospalkkiomallit tiukassa työstössä (5.11.2018, tem.fi)
- Mistä kasvupalvelupiloteissa on kysymys? Lari Anttonen tiivistää pilottien tarkoituksen parissa minuutissa. Katso video (31.10.2018, youtube.com)
- Kasvupalvelupiloteissa testataan tulevien palvelujen järjestämis- ja tuottamistapoja (24.10.2018, tem.fi)
-
Kasvupalvelupiloteilla tähdätään tulevaan (16.5.2018, tem.fi)