Pressmeddelanden 2019

Satakunnan ELY-keskuksen ja Leader-ryhmien rahoituskatsaus 1/2019 (maaseutuohjelma):

Luontoon perustuvaa matkailua ja chatbotteja – näitä tuettiin EU:n maaseuturahastosta alkuvuonna

Alkuvuonna 2019 myönteisen tukipäätöksen sai yhteensä 33 kehittämishanketta ja 31 yritystukea. Maaseuturahastosta tukia myöntävät Satakunnan ELY-keskus ja viisi alueella toimivaa Leader-ryhmää.

Satakunnan ELY-keskuksen myöntämät hanke- ja yritystuet

Tammi-huhtikuussa 2019 Satakunnan ELY-keskus myönsi tukea kahdelle uudelle kehittämishankkeelle.  Molemmat hankkeet liittyvät seudun matkailun kehittämiseen, ja ovat kokonaiskustannuksiltaan yhteensä oin 405 000 euroa. Tuen osuus on noin 324 000 euroa (ks. liite 1). Lisäksi ELY-keskus päätti Satakunnan osallistumisesta neljään alueiden väliseen hankkeeseen. Näihin hankkeisiin myönnettiin tukea Satakunnan osalta noin 400 000 euroa.

Tukipäätöksen sai tammi-huhtikuussa 18 yritysten hanketta. Tukea myönnettiin yhteensä noin 1,78 miljoonaa euroa ja tuettujen hankkeiden kokonaiskustannukset ovat reilu 8,04 miljoonaa euroa. Tuettujen yritysten joukko on monipuolinen; toimintaansa investoivat niin mm. chatbot-palveluyritys, meijeri, viinitila, kierrätysliiketoimintaan keskittynyt yritys, biopolttoainetuottaja kuin ravintola (ks. liite 2).

Lue koko tiedote tästä: Satakunnan ELY-keskuksen ja Leader-ryhmien rahoituskatsaus 1/2019 (maaseutuohjelma): Luontoon perustuvaa matkailua ja chatbotteja – näitä tuettiin EU:n maaseuturahastosta alkuvuonna (pdf, 519 kt)


Lisätietoja antavat:
Maaseutuohjelma, hanke- ja yritystuet:
Timo Pukkila timo.pukkila@ely-keskus.fi / 0295 022 115

Leader-tuet:
Leader Karhuseutu: Salme Pihlajamaa salme.pihlajamaa@karhuseutu.fi / 050 592 6022
Leader Ravakka: Ulla Kallio ulla.kallio@ravakka.fi / 0440344345
Leader Pyhäjärviseutu: Elina Haavisto elina.haavisto@pyhajarviseutu.fi / 044 534 2992
Leader Pohjois-Satakunta: Juha Vanhapaasto juha.vanhapaasto@kankaanpaa.fi / 050 589 6269
Leader Joutsenten reitti: Petri Rinne petri.rinne@joutsentenreitti.fi / 040 555 3232

Maatilainvestoinnit:
Katriina Rosvall  katriina.rosvall@ely‐keskus.fi / 0295 022 076


Uppdaterad